Р уският президент Владимир Путин се нуждае от прекратяване на огъня между 7 и 9 май. През това време е невъзможно да се постигне съгласие за следващите стъпки за прекратяване на войната, заяви по време на разговор с журналисти украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ.

"Играта на Путин с такава изкуствена "хуманитарна" мисия от 7 до 9 май е разбираема. Той встъпи в длъжност като президент преди 25 години на 7 май и изглежда отговаря на сигналите, които САЩ чрез (специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп за Близкия изток Стив) Уиткоф вече са му предложили. Безусловното прекратяване на огъня е моделът, който американците са предложили. Ние го следваме. От тази или друга дата, за предпочитане по-рано. Да, нека опитаме за 30 дни. Защо 30-дневно прекратяване на огъня? Защото е невъзможно да се договорим за каквото и да е било за три, пет или седем дни", заяви Зеленски. 

"Никой няма да помогне на Путин, за да се създаде мека атмосфера, в която Путин да излезе от изолация на 9 май и всички да се чувстват комфортно и в безопасност - онези лидери, приятели или партньори на Путин, които по една или друга причина ще отидат на Червения площад на 9 май. Просто или сме във война, или Путин показва, че е готов за прекратяване на огъня, за първата част от края на войната. Ние сме готови да започнем от 1-и, 3-и, 5-и (май). Ако му трябва дата от 7-и, не ни интересува. От 7 - 30 дни", подчерта Зеленски. 

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Според него, ако Русия наистина е готова да говори за реално прекратяване на огъня, то всички трябва да подкрепят стратегията на САЩ и да прекратят огъня за 30 дни.

"Простият проблем е, че те ви убиват до 7-и, след това си вземат два-три дни за себе си, а на 11-и отново ни нападат с ракети. Просто не виждам никакво предложение в това. Действията ни непрекъснато се отразяват. Казахме, че ако има решение за 30-дневно прекратяване на огъня, всички разбират, че все още е невъзможно да се контролират напълно щурмовите действия навсякъде без сериозен мониторинг или да се спрат всички изстрели по фронтовата линия", подчерта Зеленски.

Той припомни, че дори след 2014 г., по време на прекратяването на огъня, все още на някои места е имало изстрели. Според Зеленски е невъзможно да се постигне пълна тишина (пълно прекратяване на огъня - бел. ред.) на фронта без мониторинг, отбелязва Укринформ.

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

"Всички разбират какво е пълна тишина. И е невъзможно тя да се постигне без висококачествен мониторинг. Въпреки това, ако има желание, тогава се обявява, че нека да има един месец. Тогава вярваме, че те са готови за следващите стъпки. Изпратили сме всички наши сигнали до американците, британците и французите. Американците са съгласни с нас. Поне официалната позиция на Белия дом беше, че те разбират, че това е просто игра от тяхна страна, незначителен разговор. И двамата се съгласихме (по време на разговора с Доналд Тръмп), че 30 дни са правилната първа стъпка. И ние ще се движим в тази посока", заяви украинският президент. 

В понеделник Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май по случай честванията на 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война. От своя страна Зеленски заяви, че не е необходимо да се чака до 8-и, както обяви Путин, за прекратяване на огъня, тъй като това може да стане веднага.

Говорителката на Белия дом Карълайн Левит, коментирайки изявлението на Путин за готовността да обяви кратко примирие, заяви, че президентът Доналд Тръмп иска да види постоянно прекратяване на огъня в Украйна, за да се спре кръвопролитието.

Не пропускайте още от Vesti.bg:

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

- Ученици, трябва да сте по-самостоятелни! Вече сте в трети клас и скоро родителите ви няма да могат да ви пишат домашните.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп призова &quot;Хамас&quot; да приеме мирното предложение за Газа, какво отвърна ислямисткото движение</p>

Тръмп призова "Хамас" да приеме мирното предложение за Газа

Свят Преди 33 минути

Тръмп призова палестинците "да поемат отговорност за съдбата си"

МВнР изведе успешно 3 души от Газа, включително българи

МВнР изведе успешно 3 души от Газа, включително българи

България Преди 44 минути

Операцията продължи над 24 часа

<p>Триумфално посрещане за волейболните ни герои</p>

"Сребърните" момчета - гордостта на България се завръща у дома

България Преди 1 час

Тимът се прибира в София след историческото си представяне на Световното първенство във Филипините, където завоюва сребърните медали и се класира на второ място в света

<p>Промени в движението по АМ &quot;Хемус&quot; заради ремонт</p>

АПИ обяви: Промени в движението по АМ "Хемус" заради ремонт

България Преди 2 часа

Движението ще се осъществява двупосочно в платното за Варна, като ще има по една лента за София и една в посока Варна.

Министър Гуцанов посреща на летище "Васил Левски" параолимпиеца Ружди Ружди

Министър Гуцанов посреща на летище "Васил Левски" параолимпиеца Ружди Ружди

България Преди 2 часа

На шампионата в Делхи, Индия, Ружди спечели титлата в тласкането на гюле с нов световен рекорд от 12.94 м

Розетският камък

27 септември: Денят, в който Египет проговори – тайните на Розетския камък

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Любопитно Преди 2 часа

Страхът е ключов за оцеляването ни - как живеят хората, които не могат да го усетят?

<p>Полша подготвя гражданите си за следващата криза</p>

Полша се готви за криза: От раници, до обучения и оръжия

Свят Преди 2 часа

"Не трябва да се страхуваме, а да бъдем подготвени"

<p>Колко бързо ходите? Това може да предскаже инфаркт и смърт</p>

Ежедневната дейност, която може да разкрие възрастта на мозъка ви

Любопитно Преди 2 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Любопитно Преди 2 часа

"Това е първата телевизия и ще видиш, че ще бъде във всички домове в страната, и всъщност, по целия свят"

<p>30 септември: От пергамента към печата &ndash; книгата, която промени историята</p>

30 септември: От пергамента към печата – книгата, която промени историята

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Слънчев вторник, след него – есен с обилни дъждове и застудяване

Слънчев вторник, след него – есен с обилни дъждове и застудяване

България Преди 2 часа

Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 6°

AI в реалния свят: Новата индустрия за $100 трилиона

AI в реалния свят: Новата индустрия за $100 трилиона

Технологии Преди 2 часа

Основите вече са положени и това може да промени света

Суровият Изолатор отново отвори врати в “Игри на волята”

Суровият Изолатор отново отвори врати в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Груби грешки изпратиха Феномените на тежката локация

Радев: За 2024 г. стокообменът между България и Германия надхвърля 12,3 млрд. евро

Радев: За 2024 г. стокообменът между България и Германия надхвърля 12,3 млрд. евро

България Преди 9 часа

От Германо-Българската индустриално-търговска камара призоваха за повече предвидимост и устойчивост в отношенията между държавата и бизнеса

Съдът рестартира делото за Варненското езеро

Съдът рестартира делото за Варненското езеро

България Преди 11 часа

Съдебният акт подлежи на жалба или протест пред Варненския апелативен съд