Т радиционна помпозност и топовни гърмежи отбелязаха коронацията на султан Ибрахим Султан Искандар за 17-и крал на Малайзия. Той обеща да управлява справедливо през петгодишния си мандат в рамките на уникалната ротационна монархическа система в страната, предаде Асошиейтед прес.

Шестдесет и пет годишният Султан Ибрахим положи клетва на 31 януари. Днешната коронация в националния дворец официализира ролята му на 17-и крал на Малайзия на церемония, изпълнена с местна култура и пищност.

Деветима етнически малайци, всеки от които ръководи отделен щат, се сменят на ротационен принцип  за петгодишен мандат като крал на Малайзия в рамките на ротационната монархия, която започва да действа, когато страната получава независимост от Великобритания през 1957 г.

Източник: БТА

В Малайзия има 13 щата, но само в девет от тях има кралски семейства, някои от които водят началото си от вековни малайски кралства, които са били независими, докато британците не ги обединяват, отбелязва АП.

Облечени в черни и златни традиционни церемониални облекла и шапки, султан Ибрахим и съпругата му – кралица Раджа Зарит Софиах бяха посрещнати с военни салюти, преди да се качат на трона. Ръководителите на други кралски семейства, султанът на Бруней Хасанал Болкиах и кралят на Бахрейн Хамад бин Иса Ал Халифа, бяха настанени на сцената до трона. 

В началото на церемонията копие от Корана, свещената книга на мюсюлманите, беше подарено на султана, който го целуна. Монархът получи златен кинжал, символ на властта. След това министър-председателят Ануар Ибрахим обяви лоялността на своето правителство, а след това провъзгласи султан Ибрахим за новия крал на Малайзия. 

Източник: БТА

Султан Ибрахим от южния щат Джохор, граничещ със Сингапур, е един от най-богатите хора в страната. Известен е с колекцията си от луксозни автомобили и мотоциклети и е единственият щатски владетел с малка частна армия – право, предоставено на неговия щат при присъединяването му към съвременна Малайзия. Султан Ибрахим се изказва активно за малайзийската политика и редовно засяга проблеми като корупцията и расовата дискриминация. 

Кралят на Малайзия има предимно церемониална роля, а административната власт е поверена на премиера и парламента. Монархът е номинален ръководител на правителството и на въоръжените сили и се смята за защитник на исляма и малайската традиция.

Всички закони, назначенията в кабинета и разпускането на парламента за произвеждане на общи избори изискват неговото официално съгласие. Кралят има право да обявява извънредно положение и да помилва престъпници, отбелязва АП.

Султан Ибрахим стана 17-тия крал на Малайзия

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс Боултър

Две доживотни присъди и още 40 години затвор за убийство на конгресмен в САЩ

Свят Преди 1 час

Петдесет и деветгодишният Боултър се съгласи да се признае за виновен

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

България Преди 4 часа

По време на срещата беше обсъдено опазването на културно-историческите паметници

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

България Преди 4 часа

Близките на загиналите влязоха в хижа „Петрохан“ днес

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Свят Преди 5 часа

Четирима републиканци гласуваха заедно с демократите в Камарата на представителите

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

България Преди 5 часа

Арестът е осъществен в рамките на специализирана полицейска операция

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

България Преди 6 часа

Румънският гражданин каза, че съжалява и помоли за по-леко наказание

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

България Преди 6 часа

Нарушението е заснето в 20:45 часа на бул. „Бургаско шосе“

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Свят Преди 7 часа

САЩ ще помогнат на Саудитска Арабия да разработи своя гражданска ядрена програма

<p>Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига</p>

С цена от 15,5 милиона лири: Ерлинг Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига

Свят Преди 7 часа

Феновете вече могат да създават своите отбори с бюджет от 100 милиона лири и да се състезават през новия сезон.

Снимката е илюстративна

Милионерът биохакер Брайън Джонсън с шокиращ ход: Твърди, че е клонирал самия себе си като бебе за органи

Свят Преди 7 часа

48-годишният предприемач смята да използва органите на „клона“ в Петриева паница, за да победи неизлечима болест и стареенето

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

България Преди 7 часа

Полша е получила запитване от съюзническа държава от НАТО относно резервни части и компонентна поддръжка за изтребителите МиГ-29

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Любопитно Преди 7 часа

Сценаристът и продуцент Майк Рийс разкрива непоказвани детайли около „Семейство Симпсън“ — от мрачен епизод с оръжие, който никога не е излъчен, през финансовия колапс, застрашил сериала, до истината за характерния жълт цвят на героите

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

България Преди 7 часа

Според Теменужка Петкова финансирането е било предвидено в проекта на държавния бюджет за 2026 г.