У краински части изглежда са предприели ново настъпление в руския регион Курск. Целта може да е осигуряване на по-добри изходни позиции на Киев за евентуални мирни преговори, пише Deutsche Welle.

Украинските въоръжени сили изненадващо са започнали нова офанзива в оспорвания руски граничен район Курск.

Руското министерство на отбраната съобщи, че са били отблъснати две атаки. Артилерията и военновъздушните сили са разгромили нападателите, гласят съобщенията от Москва.

„Курска област, добри новини: Русия получава това, което заслужава“, написа на свой ред в платформата Телеграм ръководителят на президентската канцелария в Киев Андрий Ермак. Изявленията и на двете страни не могат да бъдат проверени независимо, посочва германската обществената медия АРД.

Какво се знае?

Според Андрий Коваленко, ръководител на Центъра за борба с дезинформацията към Съвета за сигурност и отбрана на Украйна, руснаците са били изненадани в Курска област, а украинските атаки са били насочени в няколко посоки. Украинските военни първоначално не предоставиха никаква информация.

Съобщения на руски военни блогъри сигнализират, че нападението е принудило руските въоръжени сили да преминат в отбрана.

Двете страни си разменят артилерийски удари, допълва АРД. Изданието цитира източник, според който Украйна използвала бронирани автомобили, доставени от Запада, за да вкара на руска територия „голямо количество пехота“.

На видеозаписи, за които се твърди, че произхождат от региона, се виждат няколко колони от украински бронирани машини. Машини за разминиране разчистват пътя. Според руски военни блогъри настъпващите войски използват мощни заглушители, за да обезвредят руските безпилотни самолети. За основно направление на атаката се смята изходният път към Курск, североизточно от град Суджа, който украинците успяха да превземат по време на изненадващата си лятна офанзива.

По-късно руското министерство на отбраната съобщи, че руската артилерия и военновъздушните сили са атакували украинска колона по пътя към село Бердин. Били са унищожени два бойни танка, разчистваща машина и седем бронирани войскови машини. Сраженията продължавали.

Един виден блогър, Юрий Подоляк, каза, че това най-вероятно е украинска маневра за отвличане на вниманието, вероятно за подготовка на удар по Глушково, по-на запад, и призова цивилните там и в друг град, Коренево, да се евакуират, пише Sky News.

Кой ще е с по-силни козове на масата за преговори

Според наблюдатели офанзивата около две седмици преди встъпването в длъжност на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп може да цели да покаже слабите страни на Русия и да издейства по-добри изходни позиции на Киев на едни евентуални мирни преговори.

Наскоро руски части отблъснаха украинските войници в района на Курск. В момента украинските военни контролират само половината от почти 1000 кв. км, завзети в Курск през лятото.

В същото време Русия напредва в Източна Украйна, но в сраженията в Курска област тя търпи огромни човешки загуби. Украинският президент Зеленски каза във вечерното си обръщение в събота, че руската армия е загубила цял пехотен батальон от севернокорейски войници и руски десантчици – около 500 души. Военните експерти обясняват високите руски загуби отчасти и с прибързаните опити за отвоюване на територии от украинските части в Курск, за да може Москва да има по-добри карти на масата за преговори, подчертава още АРД.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК очаква от България присъди за корупция

ЕК очаква от България присъди за корупция

България Преди 6 часа

Еврокомисарят отбеляза, че този въпрос е свързан с плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Свят Преди 6 часа

Миналата седмица Хърка разговаря с Вучич по телефона

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Свят Преди 9 часа

Автобусът, в който е имало 46 души, е пътувал от Мека

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

България Преди 9 часа

Това разказали свидетели - техни близки, които били в автомобила

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

България Преди 10 часа

Поклонението е на 19 ноември в храма „Успение Богородично"

НАП с нов изпълнителен директор

НАП с нов изпълнителен директор

България Преди 10 часа

Правителственото решение е прието неприсъствено

Откриха човешко тяло в село Щръклево

Откриха човешко тяло в село Щръклево

България Преди 10 часа

Според първоначалните данни по тялото са установени увреждания, причинени от животни

Разбиха група, пращала дрога по куриер в цялата страна

Разбиха група, пращала дрога по куриер в цялата страна

България Преди 10 часа

Трима са привлечени в качеството на обвиняеми по делото

Защо милиардерът Бабиш все още не е премиер на Чехия

Защо милиардерът Бабиш все още не е премиер на Чехия

Свят Преди 10 часа

Междувременно стана известно, че президентът Павел очаква да чуе публични разяснения от Бабиш, преди да се съгласи да го назначи за премиер

Преместиха Благомир Коцев и Никола Барбутов в Софийския затвор

Преместиха Благомир Коцев и Никола Барбутов в Софийския затвор

България Преди 11 часа

Според защитата не е налице разпореждане на съда.

<p>Земетресение в района на Благоевград&nbsp;</p>

Земетресение с магнитуд 3.5 разлюля района на Благоевград

България Преди 11 часа

Слаб трус е усетен в района, без данни за щети или пострадали

Мартин Димитров

Мартин Димитров: Моят герой влиза в опасна двойна игра в света на богаташите

Любопитно Преди 11 часа

След големия успех на криминалната драма тази вечер в 22:00 ч. започва и вторият сезон

„Предателство с усмивка“: Как падна Желязната лейди Маргарет Тачър

„Предателство с усмивка“: Как падна Желязната лейди Маргарет Тачър

Свят Преди 11 часа

Тя беше свалена от собствената си партия, отслабена от неочакван враг

ЕС затяга правилата за визите

ЕС затяга правилата за визите

Свят Преди 12 часа

Промените ще трябва задължително да бъдат прилагани от всички държави в ЕС

Ангелов: Заплатите за младите лекари са осигурени

Ангелов: Заплатите за младите лекари са осигурени

България Преди 12 часа

Желязков: Работим по Националния план за борбата с рака