"Независимите медии също ще се включат в протеста", заяви кореспондентът на БГНЕС в Белград Елена Юрукова, предаде NOVA.

"Не купувай нищо, не отивай на работа, ела с нас на улицата".

Това е лозунгът на общата стачка, към която призоваха днес студентите в Сърбия. За първи път на 24-ти януари стотици хиляди хора в много сръбски градове не отидоха на работа по призив на студентите. Протестите, които продължават вече четири месеца, започнаха, след като бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад падна и причини смъртта на 15 души. Инцидентът предизвика вълна от недоволство и протести срещу правителството на Сърбия и президента Александър Вучич.

„В протеста се очаква да се включат професори, адвокати и хора от различни сфери на обществения живот в страната". Това заяви в „Здравей, България” кореспондентът на БГНЕС в Белград Елена Юрукова.

По думите ѝ независимите медии и журналисти, които само преди няколко дни президентът Александър Вучич нарече имбецили също ще подкрепят стачката на студентите и ще предават само новини от протестите. "Това е втората обща стачка на сръбските студенти от 24 януари. Най-големите демонстрации се очакват в Белград, Ниш и в Нови Сад. Общата стачка ще има продължение на 15 март, когато също е обявена демонстрация", подчерта Юрукова. 

Според нея предприетите от властите в Сърбия промени в никакъв случай няма да намалят напрежението в страната.

"Имам чувството, че протестите се радикализират и че са като една верижна реакция. Вучич започна изпълнението на исканията на студентите, за да ги умилостиви. Но има още много условия, които не са удовлетворени. Вучич нарича случващото се "Цветна революция". Той заяви, че тя е приключила. "Аз съм един сериозен човек и "Цветната революция" може да продължи само, ако ме убият", подчерта той. При едни такива думи просто не може да очакваме успокояване на събитията. Дори нещо повече. На фона на инцидентите в парламента, които бяха предизвикани от опозицията, студентските протести са мирни. Страхувам се обаче да не се намеси полицията и да не се стигне до размирици", подчерта кореспондентът на БГНЕС в Белград.

* Във видеото: "Не отивай на работа, ела с нас на улицата": Студентите в Сърбия прозоваха към обща стачка

 

 

Едно време с какви хубави имена кръщаваха децата! Сега го повикаш в парка по име, и пет кучета дойдат при теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кога да украсим дома за Коледа - тайните на щастието

Кога да украсим дома за Коледа - тайните на щастието

Любопитно Преди 7 минути

Коледните украси започнаха да се появяват по градските улици, парковете, обществените пространства и магазините още в началото на ноември

„Булгаргаз“ обяви спад от 4,3% в цената на газа спрямо предходния месец

„Булгаргаз“ обяви спад от 4,3% в цената на газа спрямо предходния месец

България Преди 27 минути

В заседанието участва изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Веселин Синабов

Смениха председателя на Агенция "Безопасност на движение по пътищата"

Смениха председателя на Агенция "Безопасност на движение по пътищата"

България Преди 52 минути

Решението бе взето на днешното заседание на Министерския съвет

Топ визия от Белия дом: Мелания Тръмп впечатли на годишното помилване на пуйки

Топ визия от Белия дом: Мелания Тръмп впечатли на годишното помилване на пуйки

Любопитно Преди 1 час

За традиционната церемония в Белия дом тя се беше облякла изцяло в кафяво

Google насочва Android като конкурент на Windows и Mac

Google насочва Android като конкурент на Windows и Mac

Технологии Преди 1 час

За целта подготвя сливането му с ChromeOS

Фон дер Лайен: Готови сме да представим правен текст за ползване на замразените руски активи

Фон дер Лайен: Готови сме да представим правен текст за ползване на замразените руски активи

Свят Преди 1 час

Бъдещето на Украйна е в ЕС, заяви председателят на ЕК

Зов за помощ: Майка се нуждае от помощ, за да пребори рака

Зов за помощ: Майка се нуждае от помощ, за да пребори рака

България Преди 1 час

Памела Ангелова страда от тежко онкологично заболяване - карцином на дебелото черво

.

Каква ще е тежестта за работника при ръст с 2% на осигуровката

България Преди 1 час

Темпът на ръста на доходите ще намалее леко, коментира главният икономист на КНСБ

Пожар в Хонконг: Четирима загинаха, има заклещени хора в сградите

Пожар в Хонконг: Четирима загинаха, има заклещени хора в сградите

Свят Преди 1 час

Спешните служби са на мястото на инцидента и се смята, че има няколко души затворени в блоковете

Ще падне ли в бездната или ще спре на ръба: ЕС решава бъдещето на автомобилите

Ще падне ли в бездната или ще спре на ръба: ЕС решава бъдещето на автомобилите

Технологии Преди 1 час

Ще включи ли на задна предавка ЕС или ще продължи по план с решението да забрани продажбите на коли с ДВГ? Това е въпрос, от който зависи бъдещето на европейската автомобилна индустрия

Спортният министър за концесията на тотото: Целта е привличане на международни лотарийни компании

Спортният министър за концесията на тотото: Целта е привличане на международни лотарийни компании

България Преди 1 час

"Капацитетът на тотализатора е 4000 пункта, а в момента са разкрити към 2000. За нов софтуер, пунктове и хардуер са нужни инвестиции от стотици милиони, но предприятието не генерира подобен размер приходи", обясни още Пешев

Поредица от протести блокират столицата (ВИДЕО/СНИМКИ)

Поредица от протести блокират столицата (ВИДЕО/СНИМКИ)

България Преди 2 часа

Три от тях са организирани от КТ "Подкрепа"

Мащабни промени за шофьорите

Мащабни промени за шофьорите

България Преди 2 часа

Въвеждат електронни шофьорски книжки

<p>Собственикът на &quot;Мис Вселена&quot; продава конкурса: &quot;Писна ми&quot;</p>

Собственикът на "Мис Вселена" продава конкурса заради скандали: "Писна ми"

Свят Преди 2 часа

"Просто ми писна.Толкова ми писна от всичките разговори. Не се поддавам на такова поведение"