Огромен скандал се развихри в легендарната френска модна къща "Диор" след разследване на италианската прокуратура в Милано.

(Видеото по-горе: вдъхновена от източните тъкани: "Диор" представи новата си колекция в Париж)

И той е свързан с един от любимите на милиони дами по света артикули - луксозната знаменита чанта с отличителна емблема на марката. Същата, която някога носеше покойната принцеса Даяна, а сега и филмовата звезда Дженифър Лорънс.

За да се сдобие човек с такава, той трябва да похарчи между 2600 и 3000 евро за въпросното удоволствие, но пък все пак усещането, че си притежател на подобна вещ следва да оправдава високата сума. Или поне до скорошната серия от проверки на фабрики за производство на луксозните стоки.

Източник: iStock

Защото се оказва, че цената, която плащат от "Диор" за производството на една подобна чанта излиза... от 53 до 57 евро. Или казано другояче, надценката от фабриката до шикозния бутик в Милано е около 49 пъти.

За създаването на продуктите е използван нископлатен труд на чуждестранни работници от Китай, като двама от въпросните живеят нелегално в Италия, а други седем работят без необходимата документация и логично, условията на труд там са мизерни, твърдят от прокуратурата в Милано.

Източник: iStock

Някои от тях са били принуждавани и да нощуват във фабриката, включително и уикендите, за да не спира въобще производството и да се ползва по-евтина електроенергия (нещо, което бе доказано от данните за потреблението при разследването).

Според обвиненията, предпазните устройства на машините са били премахнати, за да се ускори и процесът на работа. Работниците са получавали между 2 и 3 евро на час за усилията си в промишленото предприятие - заплащане, много под предвиденото законово в колективния трудов договор за този сектор. 

"Основният проблем очевидно е, че хората са малтретирани при прилагане на трудовото законодателство от гледна точка на здравето и безопасността им, работното време и заплащането", коментира Фабио Роя, председател на съда в Милано. "Но има и друг огромен проблем: нелоялната конкуренция, която изтласква спазващите закона фирми от пазара".

Източник: iStock

Засега "Диор", които са дъщерно дружество на LVMH ( LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton) няма да бъдат изправяни пред съда, тъй като компрометираните фабрики не са тяхна собственост. Но скандалът, доказал, че марката прескача грубо правилата и злоупотребява с цената на продуктите си, едва ли скоро ще отзвучи.

Още повече, че на етикета на луксозните стоки пише "Произведено в Италия", а злоупотребите със стандарта са същите като при цеховете в Азия. И говорейки за доказани италиански марки, то разследването достигна и до "Армани".

Оказа се, че те също си спестяват значителни разходи, като за производство заплащат 99 евро, а крайната цена за потребители е 1900 евро. Единственото положително нещо за горепосочените две марки е, че в прокурорското разследване се уточнява, че в него не са взети предвид разходите за материали, реклама и дистрибуция, които до известна степен могат да служат като известно извинение. И все пак... 49-кратно увеличение? Както се казва, марковите стоки са скъпо удоволствие...

Колекцията на "Диор" на Седмицата на модата в Париж

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Застреляха жена в Пловдив, съпругът ѝ опита да се самоубие

България Преди 10 минути

Подозират, че именно той е сложил край на живота ѝ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 58 минути

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 2 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 3 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 3 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 3 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 4 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 4 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 4 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души

<p>Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг</p>

Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 6 часа

Двамата изчезнаха в бурното море край хотел „Вянд“ в четвъртък

114-годишна жена разкри храната, която според нея е причина за дългия ѝ живот

114-годишна жена разкри храната, която според нея е причина за дългия ѝ живот

Любопитно Преди 7 часа

„Никога не споря с никого, слушам и правя това, което ми харесва“, каза столетницата

Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

България Преди 7 часа

Догодина слънчево затъмнение ще обхване Европа - как и къде да го видите

Връх Мусала

Млад мъж е загинал край връх Мусала

България Преди 7 часа

Вчера в 13:07 ч. е подаден сигнал за мъж, който е паднал и е в безсъзнание

<p>Какво написа Мелания Тръмп на Владимир Путин</p>

Разкриха съдържанието на писмото на Мелания Тръмп до Владимир Путин

Свят Преди 8 часа

Писмото от първата дама на САЩ беше лично доставено от президента Доналд Тръмп по време на срещата му с руския лидер в Аляска

Владимир Путин

Fox News: Владимир Путин не скри раздразнението си от настойчивостта на медиите в САЩ

Свят Преди 8 часа

За президента Тръмп подобно медийно внимание не беше нищо необичайно, но Путин сякаш ясно заяви, че е недоволен от това, което вижда

Руб ал-Хали: До 60 градуса денем, нощем мраз в празното каре

Руб ал-Хали: До 60 градуса денем, нощем мраз в празното каре

Свят Преди 8 часа

До 60 градуса през деня, смразяващ студ през нощта