Б ивш журналист от Централноафриканската република (ЦАР) разкрива как Групата „Вагнер“, подкрепяна от Кремъл наемническа мрежа, организира пропаганда и потиска несъгласието, за да засили влиянието на Русия в Африка. 

Ефрем Ялике-Нгонзо разказва, че е имал за задача да пише и разпространява положителни истории за “Вагнер” в местните новини. Освен това му е било възложено да организира антизападни демонстрации и да потиска всяко несъгласие с правителството от 2019 г. нататък. 

Той е споделил профила си, след като е избягал в Европа по-рано тази година. 

Разкритията на Ялике-Нгонзо хвърлят светлина върху машината за дезинформация, която подхранва нарастващото присъствие на Москва в Африка, включително подкрепата ѝ за военния режим в ЦАР. 

„За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост. За да осъдя незачитането на човешките права и да разоблича системата за дезинформация, която може да бъде възпроизведена и в други държави“, каза Ялике-Нгонзо.  

"Вагнер" обявиха, че вече не се бият в Украйна

Какво прави частна военна компания „Вагнер“ в Африка? 

Русия все повече се позиционира като партньор в областта на сигурността на африканските държави. 

Групата „Вагнер“ е обвинявана в многобройни нарушения на правата на човека, докато е подкрепяла правителството на президента Фаустин-Арканж Туадера. 

Наред с ЦАР тя си партнира с режими в Мали, Либия и Судан, като често се намесва като партньор в областта на сигурността там, където влиянието на Запада е отслабнало. 

В Мали “Вагнер” и малийската армия бяха обвинени, че през 2022 г. са екзекутирали близо 300 души, много от които цивилни, което правозащитната организация Human Rights Watch нарече най-тежкото зверство в продължаващия вече десетилетие конфликт в страната. 

Според наблюдателската група The Sentry въпреки обещанията за стабилизиране на страната групата е обучавала армията на ЦАР в техники за изтезания и е прикривала злоупотреби. 

Сред тях е как да се режат ръце, да се изтръгват нокти, да и да изгарят хора живи. 

Наред с упражняването на значително антидемократично влияние се съобщава, че агентите на „Вагнер“ в цяла Африка са си осигурили права за добив на злато и диаманти, използвайки природните ресурси на континента, за да финансират дейността си. 

Тези дейности подпомагат и икономиката на Русия по време на войната ѝ с Украйна. 

Украинското военно разузнаване твърди, че е участвало в смъртоносната засада на "Вагнер" в Мали

„Осъзнах, че това е против съвестта ми” 

Вербуването на Ялике-Нгонзо започва през 2019 г., когато с него се свързва руски гражданин, който му предлага месечна заплата, надвишаваща два пъти доходите му като главен редактор на местния вестник Potentiel. 

Вярвайки, че подпомага усилията за постигане на мир, Ялике-Нгонзо приема предложението и в крайна сметка става ръководител на връзките с медиите на “Вагнер” в ЦАР. 

Доверието на Ялике-Нгонзо към “Вагнер” обаче се разклаща, когато му е наредено да измисля истории, за да заглуши несъгласието.  

„Осъзнах, че това е против съвестта ми. Това не беше журналистика... Те ме подтикваха: трябва да направиш това; трябва да пишеш за това“, казва той.  

Целият смисъл на позицията му беше да разпространява антизападни разкази и да укрепва мнението на нацията за Кремъл. 

Лидерът на "Вагнер" с молба към Путин

Как Вагнер се справя с напускането на новобранци? 

След години на работа срещу интересите на страната, която е искал да изгради, разочарованието на Ялике-Нгонзо от “Вагнер” нараства след заплахи от страна на работодателите му. “Чашата преляла”, когато от него е поискано да прикрие злоупотреби, извършени от негови колеги спрямо невинни граждани. 

Когато се опитва да избяга от страната със семейството си, охраната ги блокира на летището. 

„С теб ще се справят руснаците“, предупредил го един полицай. 

След като избягва залавянето, Ялике-Нгонзо се мести в Европа с помощта на Платформата за защита на информаторите в Африка. 

Въпреки усилията на “Вагнер” да манипулира общественото мнение в ЦАР, Ялике-Нгонзо твърди, че пропагандата им до голяма степен не е намерила отзвук.  

„Хората нямат положително мнение за руснаците. Но всички се страхуват да го кажат“, казва той.  

* Във видеото: Коя е групата на руските наемници от "Вагнер"

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
​Украйна атакува руски петролни обекти с дронове: Пожари избухнаха в Краснодарския край и Ростовска област

​Украйна атакува руски петролни обекти с дронове: Пожари избухнаха в Краснодарския край и Ростовска област

Свят Преди 10 минути

Украински безпилотни летателни апарати са причинили пожари в нефтопреработвателен завод в Краснодарския край и в два обекта за съхранение на нефтопродукти в Ростовска област, съобщиха руските власти

.

„История за секс, стратегия и власт“: Как жените оформят сюжета на „Одисея“

Любопитно Преди 14 минути

Новият филмов хит на Кристофър Нолан ни връща към 2800-годишната поема за Одисей. Вижте защо великият войн е бил напълно безпомощен без хитростта на Атина, Пенелопа и Цирцея и какви психологически травми крие епосът

Супертайфунът „Бави“ връхлита Япония: Очакват се хаос и разрушения

Супертайфунът „Бави“ връхлита Япония: Очакват се хаос и разрушения

Свят Преди 44 минути

Мощната буря с ветрове от 162 км/ч приближава островите Сакишима, а властите предупреждават за наводнения и свлачища

Експерт: Връзката между осигуровките и размера на пенсията е отслабена

Експерт: Връзката между осигуровките и размера на пенсията е отслабена

Парите ни Преди 58 минути

Проф. Богомил Манов предлага по-прозрачна формула, автоматични стабилизатори и ясно разделяне между пенсия и социална подкрепа

Трети ден без следа от шефа на хлебозавод в Павликени

Трети ден без следа от шефа на хлебозавод в Павликени

България Преди 59 минути

В мащабната операция участват полиция, жандармерия, военни формирования, водолази и десетки доброволци

"Това е безобразие": Цончо Ганев призова за спиране на ПУП-а за Борисовата градина

"Това е безобразие": Цончо Ганев призова за спиране на ПУП-а за Борисовата градина

България Преди 1 час

Депутатът от „Възраждане“ твърди, че планът създава риск за територии в парка, а Столичната община защитава проекта

Пожари, агресия и страх около пл. „Гарибалди“: Работещи алармират за хаос с бездомни хора

Пожари, агресия и страх около пл. „Гарибалди“: Работещи алармират за хаос с бездомни хора

България Преди 1 час

Работещи в района твърдят, че има случаи на агресия, употреба на забранени вещества и нарушения на обществения ред

На първо четене: НС обсъжда проектобюджета на ДОО за 2026 г.

На първо четене: НС обсъжда проектобюджета на ДОО за 2026 г.

България Преди 1 час

В пленарната зала е министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова и управителят на НОИ Весела Караиванова-Начева

,

Голям църковен празник: Кои светци почитаме днес

България Преди 1 час

Днес се прекланяме пред подвига на 45-те християни, загинали мъченически за вярата си в древния град Никопол Арменски през IV век. Църквата почита и преподобния Антоний Печерски, основал една от най-значимите лаври в християнския свят

Близо 4000 жертви след земетресенията във Венецуела

Близо 4000 жертви след земетресенията във Венецуела

Свят Преди 1 час

Властите предупреждават, че възстановяването на засегнатите райони ще бъде изключително трудно

Снимката е илюстративна

10 юли: Нощта, в която държавата капитулира пред „Наглите“

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Honor увеличава фокуса си върху смарт часовниците

Honor увеличава фокуса си върху смарт часовниците

Технологии Преди 2 часа

Китайската компания представи в България новия Watch 6, който е нейният флагман при умните часовници. Заедно с него Honor показа и сгъваемия смартфон Magic V6, който акцентира над тънкия дизайн и подобрените спецификации с повече здравина и мощност

"Добре дошла, Миа": Катрин Тасева стана майка на момиченце

"Добре дошла, Миа": Катрин Тасева стана майка на момиченце

Любопитно Преди 2 часа

Бившата гимнастичка съобщи, че семейството ѝ вече е четиричленно

Обвинения за тероризъм след осуетен план за атака срещу ММА галавечерта в Белия дом

Обвинения за тероризъм след осуетен план за атака срещу ММА галавечерта в Белия дом

Свят Преди 2 часа

Федералните власти твърдят, че обвиняемите са събирали оръжия, дронове, боеприпаси и оборудване, за да извършат нападението

<p>САЩ връщат американските войски в Полша</p>

САЩ планират отново да разположат около 10 000 войници в Полша

Свят Преди 3 часа

Полските власти съобщиха, че след временното спиране на ротацията американското военно присъствие ще надхвърли 10 000 души

Ескалация в Лвов: Тълпа обърна автомобил на мобилизационни служители

Ескалация в Лвов: Тълпа обърна автомобил на мобилизационни служители

Свят Преди 3 часа

Прокуратурата разследва инцидент, при който група хора е нападнала служители по мобилизацията и е преобърнала автомобила им, а впоследствие са избухнали сблъсъци с полицията и военни