П арижкият наказателен съд призна бившия френски президент Никола Саркози за виновен в престъпен заговор. Малко по-късно обявиха и присъдата на Саркози - пет години затвор. Решението означава, че бившият президент ще прекара време в затвора, дори ако обжалва - присъда, много по-тежка от очакваното от мнозина.

Бившият френски президент Никола Саркози заяви, че ще спя в затвора с високо вдигната глава“, след като беше осъден на пет години затвор от парижки съд днес (25 септември).

Той беше обвинен в приемане на незаконно финансиране на предизборната си кампания през 2007 г. от либийския лидер Муамар Кадафи.

Френски съд в Париж призна бившия президент Никола Саркози за виновен в криминална конспирация по дело, в което беше обвинен, че е получил милиони евро незаконно финансиране от покойния либийски диктатор Муамар Кадафи за успешната си президентска кампания през 2007 г., предаде агенция Ройтерс (Reuters)

Саркози обаче беше оправдан по всички останали обвинения, включително за пасивна корупция и незаконно финансиране на кампания.

Никола Саркози и съпругата влизат в съдебна зала, за да чуят решението на съда

Бившият президент, който винаги е отричал обвиненията, беше заподозрян, че през 2005 г., когато е бил вътрешен министър на Франция, е сключил сделка с Кадафи за осигуряване на финансиране на кампанията си в замяна на подкрепа за тогава изолираната либийска държава на международната сцена.

70-годишният политик е изправен пред съда от януари по обвинения в укриване на присвояване на публични средства, пасивна корупция, незаконно финансиране на кампания и криминална конспирация с цел извършване на престъпление“.

Разследващите твърдят, че той е сключил корупционен пакт с либийското правителство.

В центъра на делото стои заплетен случай, в който се твърди, че са замесени либийски шпиони, осъден терорист, търговци на оръжие, както и обвинения, че Кадафи е предоставил милиони евро за кампанията на Саркози, пренесени в Париж в куфари.

Саркози заяви, че делото е политически мотивирано.

Въпреки продължаващите юридически проблеми и факта, че през юни беше лишен от най-високото френско отличие Ордена на Почетния легион, Саркози остава влиятелна фигура на френската политическа сцена.

Малко по-късно беше обявена и присъдата на Никола Саркози - пет години затвор.

Решението означава, че бившият президент ще прекара време в затвора, дори ако обжалва - присъда, много по-тежка от очакваното от мнозина.

Решението на парижкия съд прави 70-годишния Саркози първия бивш френски държавен глава, осъден за престъпление на толкова високо ниво, пише Euronews.

Делото също така включваше 11 съучастници, сред които трима бивши министри.

Саркози, придружен от съпругата си, певицата и модел Карла Бруни-Саркози, влезе в съдебна зала, пълна с репортери и граждани. Саркози седеше на първия ред на местата на обвиняемия. Тримата му пълнолетни синове също бяха в залата.

Сега той е изправен пред до седем години затвор за престъпленията,

като се очаква присъдата му да бъде произнесена по-късно.

Разследването стартира през 2013 г., две години след като Сайф ал Ислам, син на тогавашния либийски лидер, за първи път обвини Саркози, че е взел милиони от парите на баща си за финансиране на кампания, припомня Би Би Си (BBC).

На следващата година ливанският бизнесмен Зиад Такиедин, който дълго време е действал като посредник между Франция и Близкия изток, заяви, че е имал писмени доказателства, че кампанията на Саркози е била „обилно“ финансирана от Триполи и че плащанията на стойност 50 милиона евро (43 милиона британски лири) са продължили и след като той е станал президент.

Съпругата на Саркози, бившият супермодел и певица от италиански произход Карла Бруни-Саркози, беше обвинена миналата година в укриване на доказателства, свързани със случая Кадафи, и в сътрудничество с нарушители за извършване на измами, като и двете тя отрича.

След като загуби кандидатурата си за преизбиране през 2012 г., Саркози е обект на няколко криминални разследвания. Той също така обжалва решение от февруари 2024 г., което го призна за виновен в преразход по време на кампанията му за преизбиране през 2012 г., след което е наел PR фирма, за да го прикрие. Той е осъден на едногодишна присъда, от която шест месеца са условни.

През 2021 г. той беше признат за виновен в опит за подкупване на съдия през 2014 г. и стана първият бивш френски президент, осъден на лишаване от свобода. През декември апелативният съд в Париж постанови, че той може да излежава присъдата си у дома, носейки електронна проследяващагривна, вместо да влиза в затвора.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ива Екимова: Загубата на Дими ме беляза най-силно, сега имам нова любов

Ива Екимова: Загубата на Дими ме беляза най-силно, сега имам нова любов

Любопитно Преди 1 час

Тя споделя за лични промени, загуби, отношенията с дъщеря си Дара Екимова и гледната си точка към комуникациите и медиите

Иран избира нов лидер, Израел с брутално предупреждение

Иран избира нов лидер, Израел с брутално предупреждение

Свят Преди 2 часа

Съветът на експертите на Иран до голяма степен вече е решил кой ще бъде следващият върховен лидер, но име не беше обявено

Кувейт обяви форсмажор и намали добива на петрол

Кувейт обяви форсмажор и намали добива на петрол

Свят Преди 4 часа

Анализатори прогнозират, че Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия също скоро ще трябва да намалят производството, тъй като ще изчерпат капацитета си за съхранение на петрол

Силно земетресение разтърси Гърция

Силно земетресение разтърси Гърция

Свят Преди 4 часа

Трусът е бил усетен в няколко района на Епир и Тесалия, както и на Йонийските острови

Доктор ChatGPT: Революция или риск е изкуственият интелект в здравеопазването?

Доктор ChatGPT: Революция или риск е изкуственият интелект в здравеопазването?

Любопитно Преди 5 часа

През януари OpenAI представи ChatGPT Health, нова версия на своя чатбот, който според компанията може да анализира медицинските досиета на потребителите, приложенията за уелнес и данните от носими устройства

Никола Цолов (снимката е архивна)

Блестящ Никола Цолов започна сезона с победа във Формула 2

България Преди 5 часа

Цолов спечели с преднина от 1.6 секунди пред Камара, който остана втори. На подиума с тях се качи Лорън ван Хьопен. В общото класиране водач с 25 точки е Никола Цолов, който води със 7 пред Камара

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Накрая няма да има кой да каже „предаваме се“

Свят Преди 5 часа

Президентът на САЩ заяви, че не се интересува от преговори с Иран и допусна възможността войната с Иран да приключи едва когато Техеран вече няма функционираща армия или каквото и да е останало ръководство на власт

Очаква ни слънчева неделя, но захлаждане в понеделник

Очаква ни слънчева неделя, но захлаждане в понеделник

България Преди 6 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

<p>8 март: Денят, в който пролетта беше поставена на пауза</p>

8 март: Денят, в който пролетта беше поставена на пауза

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Осми март е! Честит празник, скъпи дами

Осми март е! Честит празник, скъпи дами

Любопитно Преди 6 часа

На тази дата честваме постиженията на представителките на нежния пол и поздравяваме важните жени в живота ни

Джеси Бъкли, Теяна Тейлър и Ема Стоун – от риалити телевизията до номинациите за „Оскар“

Джеси Бъкли, Теяна Тейлър и Ема Стоун – от риалити телевизията до номинациите за „Оскар“

Любопитно Преди 14 часа

Номинациите за „Оскар“ на Джеси Бъкли, Теяна Тейлър и Ема Стоун подчертават пътя им от риалити форматите до върховете на Холивуд, поставяйки въпроса дали суровата школа на този тип предавания е калила волята им за успех.

Американски и израелски удари поразиха нефтено хранилище в Техеран

Американски и израелски удари поразиха нефтено хранилище в Техеран

България Преди 15 часа

Това е първият докладван удар върху петролната инфраструктура на Ислямската република

Небе под обстрел: Как пилотите се справят с ракети, дронове и психологическия стрес

Небе под обстрел: Как пилотите се справят с ракети, дронове и психологическия стрес

Свят Преди 15 часа

През последните години рисковете за гражданската авиация ескалират – от нахлувания на безпилотни апарати в периметъра на летищата до летателни траектории, силно ограничени от зони на военни действия

Силни експлозии разтърсиха Багдад и Ербил

Силни експлозии разтърсиха Багдад и Ербил

Свят Преди 15 часа

Причината за мощните взривове в Багдад засега остава неизвестна

„Ванговат“ по руски: Кой и защо приписва фалшиви предсказания на Баба Ванга?

„Ванговат“ по руски: Кой и защо приписва фалшиви предсказания на Баба Ванга?

Свят Преди 16 часа

Днес нейното име и приписваните ѝ предсказания често се използват в Русия за подкрепа на политически наративи, свързани с Кремъл

Жертвите от ударите в Иран достигнаха 1172 цивилни

Жертвите от ударите в Иран достигнаха 1172 цивилни

Свят Преди 17 часа

В допълнение към цивилните жертви, убити са и 176 военни