П рез последната година Северна Корея пристъпи към укрепване на военноморския си флот с нови ядрени оръжия, включително с подводен дрон, военни кораби и първата си действаща подводница с ракети, направена обществено достояние днес.

Военноморските сили на Северна Корея по традиция отстъпваха на бързо развиващите се сухопътни сили на страната и бяха засенчвани от бързо напредващата програма за балистични ракети.

Северна Корея е пуснала нова тактическа ядрена подводница​

Сега севернокорейският лидер Ким Чен-ун заяви, че флотът ще играе ключова роля в ядрената възпираща сила на страната, а според наблюдатели може също така да осигури подкрепа сред командирите от военноморския флот и да е повод за национална гордост.

"До неотдавна изглеждаше, че Ким до голяма степен пренебрегва военноморските ядрени програми", каза Анкит Панда от базираната в САЩ Фондация Карнеги за международен мир. "Неотдавнашното пренасочване на вниманието върху военноморския ядрен потенциал вероятно е било приветствано от севернокорейския флот", добави той.

Ето какво знаем за военноморския флот на Северна Корея и най-новите му постижения:

КОЛКО ГОЛЯМ Е ВОЕННОМОРСКИЯТ ФЛОТ НА СЕВЕРНА КОРЕЯ?

Военноморските сили на Корейската народноосвободителна армия имат около 470 надводни кораба, включително кораби с управляеми ракети, торпедни катери, малки патрулни кораби и катери за огнева поддръжка според Бялата книга на южнокорейската армия за отбраната за 2022 година.

Те разполагат с около 70 подводници, включително морски съдове от клас "Ромео" от съветската епоха, както и така наречените подводници-джуджета.

Военноморският флот разполага и с около 40 спомагателни плавателни съдове и 250 десантни кораби.

Белият дом: Ким Чен-ун иска среща с Путин в Русия, за да обсъдят доставки на оръжия​

Военноморските сили са разделени на две флотски командвания, които покриват източния и западния бряг на страната, а около 60% от силите са разположени на юг от Пхенян, се казва в Бялата книга.

"Севернокорейските военноморски сили притежават капацитет да извършат изненадващо нападение по всяко време", се казва в документа. "Въпреки това, капацитетът му за дълбоководни операции е ограничен, тъй като се състои предимно от малки, високоскоростни плавателни съдове", се отбелязва още в него.

КАКВИ СА НОВИТЕ ОРЪЖИЯ НА ВОЕННОМОРСКИТЕ СИЛИ?

През март и април Северна Корея тества така нареченото от нея безпилотно подводно нападателно оръжие, способно да носи ядрени заряди.

Наречена "Цунами" (Haeil), новата безпилотна система е предназначена да извършва нападения без предупреждение във вражески води и да унищожава военноморски ударни групи и големи оперативни пристанища с подводна експлозия, съобщиха севернокорейските държавни медии.

Наблюдатели заявиха, че оперативната концепция на оръжието е подобна на тази на руските ядрени торпеда "Посейдон", нова категория оръжия за ответен удар, предназначени да предизвикат разрушителни, радиоактивни взривове в крайбрежни райони.

Това ли е новото "оръжие" на Путин?

Въпреки това в доклад на базирания във Вашингтон мозъчен тръст "38 Север" се казва, че бавната скорост и ограниченият обсег на оръжието го правят значително по-слабо от съществуващите и годни да носят ядрени заряди балистични и крилати ракети на Северна Корея по отношение на времето за достигане на целта, точността и смъртоносния ефект.

През август Ким инспектира нова корвета от клас "Амнок", патрулен кораб, който според държавните медии е способен да изстрелва ядрени крилати ракети.

"Въпреки факта, че по-голямата част от оръжията и сензорите на борда са значително остарели в сравнение със западните или азиатските модели, това е голяма стъпка напред за Северна Корея", се казва в анализ на специализирания сайт "Нейвъл нюз" (Naval News), който нарече способностите на страната по отношение на ядрените крилати ракети "значителна промяна" за потенциалните противници.

Северна Корея днес съобщи, че е въвела на въоръжение първата си "тактическа ядрена подводница за нападение", причислявайки я към източния флот.

Плавателният съд изглежда е модифицирана подводница от клас "Ромео" с 10 ракетни установки, най-вероятно за балистични и крилати ракети.

Южнокорейски официални представители заявиха, че изглежда новата подводница може да не е напълно функционална, но не дадоха подробности.

Подобно на ядрения дрон, нейното използване във война може да бъде ограничено в сравнение с по-стабилните наземни ракети на Северна Корея според наблюдатели.

"Техните подводници просто няма да могат да издържат на атака така, както сухопътните им войски", каза Ван ван Дипен, бивш оръжеен експерт в американското правителство, който работи с мозъчния тръст "38 Север".

"И ще им бъде трудно да разположат достатъчно ракети в морето, за да променят съществено съотношението на силите", добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 13 минути

Ударили са се челно джип и товарен камион

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

България Преди 21 минути

По първоначална информация от полицията са пострадали две жени и един мъж

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 1 час

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 1 час

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 2 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 2 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 2 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 2 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 2 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 3 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 3 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 3 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 3 часа

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата