К огато Шрея Мишра Реди беше приета в Харвардския университет през 2023 г., родителите ѝ бяха „в екстаз“.
„Това е върховно учебно заведение, в което всеки в Индия мечтае да бъде приет“, разказва тя пред BBC.
Сега, когато дипломирането ѝ наближава, тя трябваше да съобщи лошата новина на семейството си: може би няма да завърши през юли програмата за лидери, след като администрацията на Тръмп се опита да спре Харвард да записва международни студенти „заради неспазване на закона“.
„Много трудно беше за семейството ми да го приеме. Все още се опитват да го осмислят“, казва тя.
Реди е една от приблизително 6800 международни студенти в Харвард, които тази година съставляват над 27% от записаните. Те са ключов източник на приходи за елитния университет от "Бръшляновата лига". Около една трета от чуждестранните студенти са от Китай, а над 700 – от Индия, включително самата Реди.
Всички те сега не знаят какво да очакват. Харвард нарече мярката „незаконна“, което може да доведе до съдебно оспорване.
Но това оставя бъдещето на студентите в неизвестност – било то онези, които чакат да се запишат това лято, онези, които са по средата на обучението си, или пък онези, които очакват дипломирането си и чиято трудова реализация е обвързана със студентските им визи.
Тези, които вече учат в Харвард, ще трябва да се прехвърлят в други американски университети, за да останат в САЩ и да запазят визите си.
„Надявам се Харвард да застане зад нас и да се намери някакво решение“, казва г-жа Реди.
Съдия временно блокира плана на Тръмп да спре Харвард да приема чуждестранни студенти
Университетът заяви, че е „напълно отдаден на запазването на способността си да приема международни студенти и учени, които идват от над 140 държави и обогатяват университета – и тази нация – по безценен начин“.
Мярката срещу Харвард има сериозни последици за около един милион международни студенти в САЩ. Тя следва засилващата се репресивна политика на администрацията на Тръмп срещу висшите учебни заведения, особено онези, в които имаше масови пропалестински протести в кампусите.
Десетки от тези институции са обект на разследвания, докато правителството се опитва да промени процеса на акредитация и да преформатира начина, по който се управляват университетите.
Белият дом за пръв път заплаши да забрани чуждестранните студенти в Харвард през април, след като университетът отказа да направи промени в практиките си за наемане на преподаватели, прием и обучение. Освен това бяха замразени близо 3 милиарда долара във федерални субсидии, което Харвард оспорва в съда.
Въпреки това съобщението в четвъртък – което, според министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноем, идва поради това, че университетът уж „насърчава насилие“ и „антисемитизъм“ – шокира студентите.
When Shreya Mishra Reddy was admitted to Harvard University in 2023, her parents were "ecstatic".
— Ashis Basu 🇨🇦 ashis.bluesky.social (@BasuAshis) May 23, 2025
It is "the ultimate school that anybody in India wants to get into," she tells the BBC.#HarvardUniversity
https://t.co/QdVBL0dCfN
Китайската студентка Кат Сие, която е във втори курс в STEM програма, казва, че е „в шок“.
„Почти бях забравила за предишната заплаха за забрана, а после изведнъж дойде съобщението в четвъртък.“
Тя добавя, че донякъде е очаквала „най-лошото“ и затова през последните седмици е търсила професионални съвети как да остане в САЩ.
„Но всички възможности са много сложни и скъпи“, казва тя.
На Харвард е даден срок от 72 часа да изпълни списък с изисквания, за да получи „възможност“ да си възвърне правото да записва международни студенти. Сред условията е университетът да предостави на правителството всички дисциплинарни досиета на неимигрантски студенти, записани в Харвард през последните пет години.
Ноем също така изисква университетът да предаде електронни записи, видеа или аудиозаписи на „незаконна“ и „опасна или насилствена“ дейност на неимигрантски студенти в кампуса.
Администрацията на Тръмп изглежда се прицели конкретно и в Китай, след като Ноем обвини Харвард в „координация с Китайската комунистическа партия“ в своето изявление.
Пекин реагира в петък с критика към „политизирането“ на образованието.
Китай заяви, че тази мярка ще „навреди само на имиджа и международния престиж на Съединените щати“ и призова забраната да бъде отменена „възможно най-скоро“.
Abdullah Shahid Sial ’27 and Caleb N. Thompson ’27 will serve as the next co-presidents of the Harvard Undergraduate Association, according to a Friday HUA Election Commission email to all candidates obtained by The Crimson.@ClaireSimon reports.https://t.co/Qf7G3kMK3H
— The Harvard Crimson (@thecrimson) April 4, 2025
„Никой от нас не се е записал за това“, казва 20-годишният Абдула Шахид Сиал от Пакистан, активен студентски активист.
Той е трети курс, със специалност приложна математика и икономика, и е един от двамата приети пакистански студенти в бакалавърска програма на Харвард през 2023 г.
Той е и първият в семейството си, който учи в чужбина. За тях това беше „огромен“ момент, казва той.
Сегашната ситуация, в която се намира, определя като „нелепа“.
И Реди, и Сиал казват, че чуждестранните студенти кандидатстват да учат в САЩ, защото я възприемат като приветливо място, където има безброй възможности.
„Има толкова много да научиш от различни култури, от хора с различен произход. И всички наистина го ценят“, казва Реди, като добавя, че това е било и нейното преживяване в Харвард досега.
Сиал смята, че това се е променило в последно време и че чуждестранните студенти вече не се чувстват добре дошли – администрацията на Тръмп е анулирала стотици студентски визи и дори е задържала студенти в кампуси из страната. Мнозина от тях са били свързани с пропалестински протести.
Сега, казва Сиал, в общността на международните студенти цари страх и несигурност.
Това усещане само се е засилило от последните дни. Една студентка в магистърска програма от Южна Корея казва, че се колебае дали да се прибере у дома за лятото, защото се страхува, че може да не ѝ бъде позволено да се върне в САЩ.
Тя предпочита да остане анонимна, защото се притеснява, че разкриването на името ѝ може да повлияе на шансовете ѝ да остане в страната. До дипломирането ѝ остава една година.
Тя споделя, че семестърът е бил изтощителен и с нетърпение е очаквала „да се събере отново с приятели и семейство“ – до този момент.
Тревогата сред чуждестранните студенти е осезаема, казва Дзян Фанджоу, който изучава публична администрация в Училището „Кенеди“ в Харвард.
„Може да се наложи да напуснем незабавно, но хората имат живот тук – апартаменти и договори за наем. Това не са неща, които можеш просто да оставиш от днес за утре.“
А забраната не засяга само настоящите студенти, казва 30-годишният новозеландец.
„Помислете за приетите – хора, които вече са отказали други предложения и са планирали живота си около Харвард. Сега са напълно блокирани.“
През учебната 2024-2025 година в университета се обучават 20 българи от общо 6 793 чужди студенти. Общият процент на международните студенти във висшето училище е 27.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
"Пехотинецът на Путин" се срива – кой ще наследи Рамзан Кадиров
Шок и хаос в Харвард след забраната за чуждестранни студенти
Предупреждение от втора степен за опасно време утре - градушки, гръмотевици и обилни валежи