С ъдия издаде временно разпореждане, с което блокира плана на администрацията на Тръмп да отнеме правото на Харвардския университет да записва чуждестранни студенти, предаде BBC.
Решението бе взето след като "Харвард" подаде съдебен иск – поредната ескалация в спора между Белия дом и едно от най-престижните висши учебни заведения в Съединените щати.
След като в четвъртък администрацията на Тръмп обяви решението си за отнемане на достъпа, университетът заяви, че това действие представлява „нарушение“ на закона и правото на свобода на словото.
Администрацията на Тръмп твърди, че "Харвард" не е направил достатъчно, за да се справи с антисемитизма и да промени практиките си по наемане и прием – обвинения, които университетът категорично отрича.
BREAKING: U.S. District Judge Jeffrey S. White just blocked Trump from terminating the legal status of international students, including at #Harvard, nationwide, as well as arresting and detaining them.
— Morgan J. Freeman (@mjfree) May 22, 2025
Countdown until MAGA screams "Activist Judge" and "Deep state" starting… pic.twitter.com/RF4WrKUZrU
Съдията от окръжния съд на САЩ Алисън Бъроуз издаде временното разпореждане с кратко съдебно решение в петък.
Съдебната заповед спира предприетото в четвъртък от Министерството на вътрешната сигурност действие по отнемане на достъпа на "Харвард" до програмата за чуждестранни студенти и обмен – държавна база данни, която управлява информацията за чуждестранните студенти.
В "Харвард" учат около 6800 международни студенти, които съставляват над 27% от записалите се тази година.
„С един подпис правителството се опитва да заличи една четвърт от студентите на "Харвард" – международни студенти, които допринасят значително за университета и неговата мисия“, се казва в съдебния иск на учебното заведение.
Шок и хаос в Харвард след забраната за чуждестранни студенти
„Осъждаме това незаконно и необосновано действие“, заяви президентът на "Харвард" Алън Гарбър в писмо.
„Това отнемане на достъп е поредната стъпка от страна на правителството в отмъщението му срещу "Харвард", защото отказваме да се откажем от академичната си независимост и да се подчиняваме на незаконните опити на федералната власт да контролира учебната ни програма, преподавателите и студентите ни“, написа той.
В отговор заместник-прессекретарят на Белия дом Абигейл Джаксън заяви: „Ако "Харвард" проявяваше същата загриженост към прекратяването на чумата от антипатриотични, антисемитски и про-терористични агитатори в кампуса си, нямаше да се озове в тази ситуация“.
"Харвард" трябва да вложи времето и ресурсите си в създаване на безопасна среда в кампуса, вместо да завежда неоснователни дела“, добави тя в изявление.
Тръмп забрани на "Харвард" да приема чуждестранни студенти
"Харвард" разчита в голяма степен на приходите от международни студенти, които съставляват почти една трета от всички студенти. Много от тях плащат пълна такса за обучение, докато американските студенти могат да се възползват от стипендии и заеми.
Например, годишната такса за обучение в Юридическия факултет на "Харвард" възлиза на 80 760 долара (60 758 британски лири). Когато се включат разходите за жилище, храна, застраховка и други, студентите трябва да предвидят около 120 000 долара (90 192 британски лири) на година.
Администрацията на Тръмп насочи вниманието си към "Харвард" и други елитни институции, не само с настояването те да предприемат повече мерки срещу про-палестинските активисти, но и с обвинения, че дискриминират консервативни гледни точки.
Правителството започна разследвания срещу десетки университети в страната и постигна отстъпки от други големи институции, включително Колумбийския университет в Ню Йорк.
Харвард няма да получава федерално финансиране, докато не изпълни исканията на Белия дом
През април Белият дом замрази федерално финансиране на стойност 2,2 милиарда долара (1,7 милиарда британски лири) за "Харвард", а Тръмп заплаши да отнеме освободения му от данъци статут – стандартна практика за образователните институции в САЩ.
Това замразяване на финансирането стана причина за по-ранен съдебен иск от страна на "Харвард", също с искане съдът да спре действията на администрацията.
"Харвард", един от осемте престижни университета от т.нар. „Бръшлянова лига“, се намира в Кеймбридж, Масачузетс, в близост до Бостън.
Макар ръководството на университета вече да е направило известни отстъпки – включително освобождаването на ръководителите на Центъра за близкоизточни изследвания, които бяха подложени на критики за това, че не отразяват израелските гледни точки – последният иск показва, че университетът е готов да се бори в съда с администрацията на Тръмп.
Тръмп замрази 2 млрд. долара за Харвард
Университетът е ангажирал няколко високопрофилни адвокати републиканци в тази битка, включително съветник на Trump Organization и Робърт Хър, бивш специален прокурор, разследвал съхранението на класифицирани документи от Джо Байдън.
Чуждестранни студенти, които в момента учат в "Харвард", изразиха опасения, че спорът може да ги принуди да се върнат по родните си места.
Китайската студентка Кат Шие, която е във втората си година в STEM програма, сподели пред Би Би Си, че е „в шок“.
„Почти бях забравила за предишната заплаха от забрана, а после изведнъж в четвъртък дойде това съобщение“, каза тя.