Р усия никога няма да бъде либерална демокрация и трябва да бъде "изтласкана в границите си и затворена", смята външният министър на Украйна Дмитро Кулеба, цитиран от БГНЕС.

"Основното сега е да накараме нашите партньори да разберат, че независимо кой е на власт там, Русия няма да се превърне в либерална, демократична страна", посочи Кулеба.

Той заяви, че има хора на Запад, които все още се страхуват от последиците от руско поражение в Украйна.

Зеленски с неочаквано предупреждение към Русия

"Мнозина искрено подкрепят Украйна, но все още не могат да си представят поражението на Русия. Вече започнах да им казвам, че светът няма да се срине, ако Русия се разпадне", каза Кулеба.

Той опроверга съобщенията, че САЩ разглеждат три възможности за евентуално уреждане на ситуацията в Украйна - връщане към границите от 1991 г. или тези от 23 февруари преди началото на тазгодишната война, както и връщане на Донбас, но без Крим.

Зеленски: Следващата година ще бъде „повратен момент“ във войната

"Нищо подобно не е било обсъждано по време на разговорите между президента ни Володимир Зеленски и президента на САЩ Джо Байдън", заяви Кулеба.

Той подчерта, че позицията на Зеленски и Украйна относно международно признатите ѝ граници "е възможно най-ясна":

"Нито един сантиметър от украинската земя няма да бъде обект на дипломатически или военни отстъпки".

Кулеба поясни, че Украйна настоява за по-нататъшни санкции, "за да бъде сринат руският отбранителен комплекс" и посочи ракетната индустрия като "цел номер едно".

Терорът над хората - новата тактика на Русия в Украйна

Украинският дипломат добави, че лично би искал да види санкции срещу руския патриарх Кирил и редица олигарси.

Кулеба заяви, че е оптимист по отношение на искането на Украйна Русия да бъде изключена от Съвета за сигурност на ООН:

"Само самият процес ще ме направи щастлив. Ние ги делегитимираме ... посяваме съмнения в съзнанието на всички".

Във връзка с предложението на Киев за мирна среща на върха през февруари той заяви, че то има за цел да покаже на света, че Украйна иска мир и да "убие руската пропаганда":

"Срещата на върха все още не се е състояла, а формулата вече работи".

Истината за Русия и защо губи войната в Украйна

Основната идея е да се даде възможност на страните, които не са оказали практическа подкрепа на Украйна, "да помогнат за възстановяването на мира".

"Става дума за азиатски държави, някои африкански страни, Индия и Китай", поясни Кулеба.

Относно военната подкрепа за Украйна той заяви, че през последните 10 месеца страната е получила "безпрецедентен" брой оръжия, а през следващата година ще получи още и определи решението на САЩ да изпратят ракетни системи "Пейтриът" като "повратна точка".

Как Западът сгреши напълно за Украйна

Кулеба заяви, че Украйна работи и за противодействие на Русия в Африка и Азия и планира да открие поне още 10 посолства в африкански държави.

Запитан защо Украйна не подкрепя Израел в ООН, Кулеба каза, че Тел Авив е отклонил исканията на Киев за системи за противовъздушна отбрана, отказва да приеме украински бежанци и подкрепя резолюции, внасяни от Москва.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Свят Преди 1 час

Трусът е станал в 00:34 ч. местно време на дълбочина 10 км на остров Хахаджима

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 1 час

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Той грабна победата след оспорван и запомнящ се сблъсък срещу непоклатимата Спирова

Украйна разби най-голямата руска атака

Украйна разби най-голямата руска атака

Свят Преди 10 часа

95% от руските дронове са били свалени и неутрализирани

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 11 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Свят Преди 12 часа

Дендиас: Не искам да си представя какво би станало, ако се беше ударил в пътнически кораб

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Свят Преди 13 часа

Рубио: Украинските въоръжени сили в момента са най-силните в цяла Европа

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

България Преди 13 часа

Имотът в момента се управлява от областния управител на София

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 13 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 14 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 14 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 15 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 15 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 15 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията