В ъв вторник Китай ще се представи пред света с един от най-големите военни паради в историята си, отбелязвайки така 70 години управление на Комунистическата партия. Пред очите на пожизнения държавен глава Си Дзинпин, Пекин ще бъде разтърсен от марша на 15 000 войници, съпровождани от танкове, ракетни установки и авиация, пише Би Би Си.

На 1 октомври 1949 г. председателят Мао застава на площад Тянанмън, обявявайки нова епоха с военен парад, за който китайската народна армия успява да събере пряко сили 17 летящи самолета.

Китай, от огромното богатство до крайната бедност

Разликата между тогавашен и сегашен Китай е огромна. Армията ще представи във вторник най-дългата в света междуконтинентална ядрена ракета и свръхзвуков шпионски дрон. Китай се е превърнал в просперираща и растяща авторитарна суперсила с 400 милионна средна класа.

Виждайки модерните китайски мегаполиси, пълни с магазини, нови автомобили и добре облечени млади хора, пътувайки по магистралите или с най-голямата в света високоскоростна железопътна мрежа, изглежда, че тоталитарното управление е хубаво нещо.

ЕС е притеснен от китайските инвестиции на Балканите

Голяма част от жителите на големите градове в Китай се възползват от растящото материално богатство и възможности, и са искрено благодарни и лоялни на управляващата партия, докато пазаруват с мобилните си телефони. В замяна на стабилност и растеж те приемат или поне понасят липсата на политическа свобода и цензурата.

За тях парадът би могъл да се разглежда като подходяща почит към историята на националния успех, която отразява техните собствени истории.

Зад фасадата на успеха обаче се крие една по-мрачна картина. Като се започне от страховития глад, убил десетки милиони, създаден със земеделските реформи на Мао и се стигне до политиката на едно семейство - две деца, налагана от управляващите в модерен Китай. Последната нарушава правото на жените и семействата да решават сами колко деца ще имат.

И в момента в Китай има милиони репресирани. Те не само дисиденти, искащи повече свобода или активисти, като тези, които протестират от месец в Хонконг. Потискани са и малцинствата, включително и религиозните. А най-многобройните жертви на системата са стотиците милиони вътрешни емигранти. Техният евтин труд е сред основните двигатели на китайската икономика.

Китайци направиха умен електромобил с 9 врати

Но ниската му цена се поддържа с безмилостни политики. Въпреки че емигрантите работят основно в градовете, политиката на уседналост ги лишава от статута на граждани. Така те и техните семейства нямат достъп до образование, социални и медицински грижи в населените места, където се трудят.

В западния регион на Синдзян в Китай, населяван от уйгури, казахи и други малцинства, има приблизително милион и половина мюсюлмани, които са вкарани в масови лагери за лишаване от свобода въз основа на тяхната вяра и етническа принадлежност. Официално те се водят за настанени в професионални училища, които са част от нова политика за предотвратяване на вътрешния тероризъм.

Проф. Гуо Юхуа, социолог от Пекинския университет „Синхуа”, е един от малкото учени, които се опитват да казват истината.

Книгите ѝ са забранени, комуникациите ѝ се следят, а профилите ѝ в социалните медии редовно биват изтривани.

„За няколко поколения хората са получили история, която е фалшифицирана, подправена, прославена и разкрасена”, казва тя, въпреки че е предупредена да не говори с чуждестранните медии преди парада. Според Юхуа успехът на Китай се дължи на упорития труд на китайците, а не на политиката на Комунистическата партия.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бразилският президент пак е диагностициран с рак

Бразилският президент пак е диагностициран с рак

Свят Преди 2 часа

Базалноклетъчна лезия е била премахната от кожата на на 80-годишния Лула на 24 април

Възобновиха подаването на питейна вода за Севлиево

Възобновиха подаването на питейна вода за Севлиево

България Преди 3 часа

Очаква се още тази нощ тя да стигне до домовете на хората

Адвокат: Служители на ГДНП продават информация на издирвани лица

Адвокат: Служители на ГДНП продават информация на издирвани лица

България Преди 5 часа

Според адвокат Зорница Костова хората, които трябвало да издирват Васил Михайлов, му помагали

Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Свят Преди 5 часа

Депото е част от веригата за снабдяване с гориво на руската армия

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Свят Преди 6 часа

Не е ясно кога или как споразумението може да бъде финализирано

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Свят Преди 8 часа

Хаменей е бил приет в болница на 28 февруари

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

България Преди 9 часа

Главен път Е-79 бе напълно затворен за движение и в двете посоки

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 9 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Свят Преди 9 часа

Саръкая е била задържана на летище в Истанбул при завръщането си от Италия

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 10 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 11 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 11 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 11 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 12 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 12 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

България Преди 12 часа

Мъжът е заловен късно снощи в Пловдив