С ветовната здравна организация (СЗО) съобщи за появата на стотици случаи на маймунска едра шарка извън африканските държави, където обикновено се среща болестта, и предупреди, че вирусът вероятно се разпространява без да се води статистика за това.

СЗО: Летните фестивали крият риск от разпространение на маймунска шарка

"Разследванията продължават, но внезапната поява на маймунска едра шарка в много страни по едно и също време предполага, че може известно време да е имало незабелязано предаване", заяви пред репортери ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

Откакто Великобритания съобщи на 7 май за първи път за потвърден случай на маймунска едра шарка,

бяха потвърдени повече от 550 случая на болестта в 30 държави извън Западна и Централна Африка, където тя е ендемична, съобщи СЗО.

СЗО: Сексуалната ориентация не определя дали ще се заразите с маймунска шарка

Главният експерт по маймунска едра шарка към здравната агенция на ООН Розамунд Люис заяви, че

появата на толкова много случаи в голяма част от Европа и в други страни, където не е била наблюдавана досега, "очевидно е причина за безпокойство и предполага незабелязано предаване за известно време".

"Не знаем дали става дума за седмици, месеци или може би няколко години", каза тя и добави, че "всъщност не знаем дали е твърде късно да се ограничи".

СЗО обяви какъв риск представлява маймунската шарка за света

Маймунската едра шарка е свързана с дребната шарка, която

всяка година убиваше милиони хора по света, преди да бъде ликвидирана през 1980 г.

Борба със стигмата

Маймунската едра шарка, която се разпространява чрез близък контакт, е протича по-леко, като симптомите обикновено включват висока температура и обрив, подобен на варицела, който изчезва след няколко седмици.

Досега повечето случаи са регистрирани сред мъже, които правят секс с мъже, въпреки че експертите подчертават, че няма доказателства, че маймунската едра шарка се предава по полов път.

"Всеки може да се зарази с маймунска едра шарка, ако има близък физически контакт с някого, който е заразен", каза Гебрейесус.

Той призова всички да помогнат за "борбата със стигмата, която е не само погрешна, но и може да попречи на заразените да потърсят помощ, което затруднява спирането на предаването на инфекцията".

Ето какво трябва да знаем за маймунската шарка

СЗО "настоява засегнатите страни да разширят наблюдението си".

Люис подчерта, че е жизненоважно "всички заедно да работим, за да предотвратим по-нататъшното разпространение" чрез проследяване на контактите и изолиране на хората с болестта.

Установено е, че ваксините, разработени за дребна шарка, са с около 85 % ефективност при предотвратяването на маймунска едра шарка, но те са в недостатъчно количество.

СЗО не предлага масова ваксинация, а по-скоро

целенасочена употреба в някои условия за защита на здравните работници и хората, изложени на най-голям риск от заразяване. Случаите на маймунска едра шарка се увеличават и в ендемичните държави, където хиляди хора се разболяват всяка година, като досега тази година в пет африкански страни са регистрирани около 70 смъртни случая от вируса.

Обикновено смъртността при маймунската едра шарка е доста ниска,

а сред откритите досега случаи извън ендемичните страни няма смъртни случаи.

Но Мария Ван Керхоув, ръководител на СЗО по въпросите на нововъзникващите болести, предупреди, че макар и да не са регистрирани смъртни случаи, това може да се промени, ако вирусът попадне сред по-уязвими групи от населението.

-Скъпи, само се върни жив. -Мамо, тате на война ли ще ходи? -Нее, на банкет на фирмата.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Гражданите ще могат сами да избират срока&nbsp;на валидност на личните си карти</p>

Гражданите ще могат сами да избират срока на валидност на личните си карти – 5 или 10 години

България Преди 25 минути

Промените обхващат и реда за издаване на шофьорските книжки

<p>Mazda 6e е бърз курс за преход от Android на iOS (ВИДЕО)</p>

Mazda 6e e като ускорен курс за преход от Android на iOS (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 41 минути

Mazda просто не може да пенсионира своята „шестица“. Вярно, вече е електрическа и идва след тясно сътрудничество с Changan, но дизайнът и качеството на изпълнение в интериора са на най-високото ниво. И ценовото предимство е сериозно

Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Ако кабинетът не подаде оставка, напрежението ще ескалира

България Преди 47 минути

Според него, след вчерашния протест би трябвало да има промяна в позициите на партиите

Снимката е илюстративна

Учени разкриха бруталната история на мъж, ухапан в България от лъв преди 6000 г., който е оцелял

България Преди 52 минути

Според проучване, публикувано в Journal of Archaeological Science, обаче, нещастният мъж не е починал

Ескалация по границата: Девет тайландски войници убити при сблъсъци с Камбоджа

Ескалация по границата: Девет тайландски войници убити при сблъсъци с Камбоджа

Свят Преди 56 минути

От камбоджанска страна съобщават, че сред убитите 10 цивилни има и едно дете

Трикове, за  да използваме пълната мощ на компютъра си

Трикове, за да използваме пълната мощ на компютъра си

Технологии Преди 59 минути

Устройството може да предложи повече, отколкото очакваме

Русия свали 287 украински дрона при масирана атака над Москва

Русия свали 287 украински дрона при масирана атака над Москва

Свят Преди 1 час

Министерството на отбраната на Русия обяви, че най-малко 40 безпилотни летателни апарата са били ликвидирани над Московска област

Със сериозни щети, но в стабилно положение е танкерът „Кайрос“, показа проверка на МТС

Със сериозни щети, но в стабилно положение е танкерът „Кайрос“, показа проверка на МТС

България Преди 1 час

Няма замърсяване на околната среда и предстои да бъде започната подготовка за извеждането му на безопасно място

Бившият президент на Боливия Луис Арсе задържан по разследване за пристояване и корупция

Бившият президент на Боливия Луис Арсе задържан по разследване за пристояване и корупция

Свят Преди 1 час

Арсе ще премине през редовен съдебен процес, тъй като заподозрените действия за присвояване, заради които е арестуван, са били извършени по време на мандата му като министър на икономиката

<p>&bdquo;Най-твърдото легло, което някога е усещал&ldquo;: Саркози публикува мемоари&nbsp;за затвора</p>

„Най-твърдото легло, което някога е усещал“: Никола Саркози публикува книгата си „Дневникът на един затворник“

Свят Преди 1 час

Мемоарите описват престоя на 70-годишния бивш президент на Франция в затвора за три седмици

Атанас Атанасов

Атанас Атанасов: Хората не припознават Желязков – има паралелен център на власт

България Преди 1 час

„Ако управляващите искат да направят коледен подарък на българските граждани, най-добре е днес в 13:30 часа да гласуват вот на недоверие”, каза съпредседателят на „Демократична България”

Костадин Костадинов: Правителството си отива, въпросът е кога

Костадин Костадинов: Правителството си отива, въпросът е кога

България Преди 2 часа

"Не вярвам ГЕРБ и ДПС да подадат оставка сега заради този огромен протест", заяви лидерът на "Възраждане"

<p>Внимание, шофьори! Промени в движението в София</p>

Внимание, шофьори! Промени в движението в София

България Преди 2 часа

Във връзка със строителството на метрото ще има промени в организацията на движението в столицата

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп е най-влиятелната фигура в Европа за 2026 г. според „Политико“

Свят Преди 2 часа

От челната десетка изпадат президентът на Украйна Володимир Зеленски, който е едва на 14-а позиция в класацията на „Политико“, и френският президент Еманюел Макрон, който е чак на 19-о място