30

В тората световна война е един от най-мрачните периоди в човешката история. Сред всичките жестокости, извършени по време на този конфликт, една се откроява със своята неописуема бруталност – концентрационните лагери, създадени от нацисткия режим. По различни оценки, в тях смъртта си намират близо 3 млн. души.

„Бялата смърт“, „Ангелът на смъртта“... Нацистите, които избягаха в Южна Америка

Факт, за който рядко се споменава, е, че подобни лагери, в които хора са затваряни против волята им, е имало и в САЩ.

В тях били интернирани около 120 000 души от японски произход, сред които имало и много американски граждани.

Заплаха за националната сигурност

Всичко започва след изненадващото нападение над Пърл Харбър, извършено от Япония на 7 декември 1941 г. Още на следващия ден САЩ обявяват война на азиатската страна. В резултат всички живеещи на американска територия японци или имигранти с японски корени са заклеймени като „риск за националната сигурност“.

След започването на военните действия в Тихия океан, тогавашният американски президент Франклин Делано Рузвелт е подложен на значителен натиск да вземе мерки за справянето с тази „потенциална опасност“.

Едни от най-активните привърженици на идеята за затварянето на хората с японски произход в лагери са генерал Джон Де Уит и губернаторът на Калифорния от Демократическата партия Кълбърт Олсън. Де Уит дори изготвя доклад, в който са посочени няколко примера за саботажи и подривна дейност, извършени на територията на САЩ.

Генералът също така предлага в лагери да бъдат затворени и всички хора с италиански и германски произход. По-късно става ясно, че докладът му е пълен с неточни и фалшифицирани данни.

Сред противниците на идеята за създаването на концентрационни лагери са главният прокурор Франсис Бидъл и директорът на ФБР Джон Едгар Хувър. Те подчертават многократно, че няма никакви данни за хора с японски произход, които да са шпиони или да са участвали в саботажи на територията на САЩ.

На 7 февруари 1942 г. Бидъл дори се среща с Рузвелт, за да изложи своите възражения. Няколко дни по-късно обаче се появят доказателства за шпионаж, извършен по нареждане на Япония преди и след нападението над Пърл Харбър, които накланят везните в подкрепа на плана за създаването на лагери.

Изпълнителна заповед 9066

На 19 февруари 1942 г. Рузвелт подписва „Изпълнителна заповед 9066“, по силата на която над 120 000 души са затворени в лагери против волята им. Това се случва без да им бъдат повдигнати никакви обвинения. Едва една пета от тях са родени в Япония, а останалите са второ или трето поколение имигранти.

Специални „военни зони“ са създадени в щатите Калифорния, Вашингтон и Орегон. Скоро след това, примерът на САЩ е последван от Канада. Властите изселват около 21 000 души с японски произход от западното крайбрежие на страната.

Администрацията на Рузвелт също така предлага 140 000 души да бъдат депортирани от Хаваите на континента, но местните власти възразяват с аргумента, че това ще нанесе огромни щети на икономиката и планът е изоставен.

В същото време американци с японски произход продължават да служат в армията, макар че не са допускани да участват в боевете в Тихия океан. Самият процес по интернирането на хора във въпросните лагери започва на 24 март 1942 г.

Според решението на американските власти, това трябва да се случи с всеки, който е поне 1/16 японец – включително около 17 000 деца на възраст под 10 години, както и стотици хора с увреждания.

Животът в лагерите

На територията на САЩ били създадени общо десет лагера, наречени „Центрове за релокация“. Те били оградени с бодлива тел и наблюдателни кули. Лагерите приличали на малки градчета. В тях били построени десетки бараки, във всяка от които живеели по няколко семейства. Освен това там имало и училища, пощенски офиси, работни помещения, както и земеделски площи за отглеждането на различни култури и животни.

Условията в лагерите били тежки, а инциденти се случвали сравнително често. В Лордсбърг, Ню Мексико, например затворниците били принуждавани да ходят пеша по повече от три километра всяка вечер.

На 27 юли 1942 г. по време на такъв преход двама американци с японски произход – Тошио Кобата и Хирота Исомура, били застреляни от пазач, който твърдял, че се опитали да избягат. Оказало се обаче че те били възрастни мъже с увреждания, които изостанали от групата, тъй като се движели бавно. Впоследствие пазачът, който ги застрелял, бил признат за невинен от военен съд.

В лагера Манзанар в Калифорния Фред Таяма, който бил ръководител организация, защитаваща правата на хората с японски произход, пък бил нападнат и пребит от шестима души. В резултат избухнали размирици, при които силите на реда използвали сълзотворен газ. Двама души загинали, а няколко други били ранени.

Затварянето на лагерите

На 18 декември 1944 г. Върховният съд на САЩ взема две важни решения, свързани с бъдещето на лагерите. Според едното, изселването на американски граждани с японски произход не противоречи на конституцията.

В същото време обаче второто решение на съда гласи, че нито един американски гражданин, който е лоялен на страната си, не може да бъде задържан против волята му без срещу него да има повдигнати обвинения. Това на практика поставя началото на процеса по затварянето на концентрационните лагери на американска територия.

Завръщането на хората с японски произход по домовете им в градовете по западното крайбрежие на САЩ започнало на 2 януари 1945 г. Въпреки призивите това да се случи по-рано, Рузвелт не искал да навреди на своята кампания за изборите, провели се през ноември 1944 г. и да застраши шансовете си да спечели Калифорния.

Критици на действията му го обвиняват, че те са продиктувани от расизъм и припомнят какво написал той в поредица от статии, публикувани в периода 1923 - 1925 г.: „Японските имигранти не могат да бъдат асимилирани в американското общество… Всеки, който е пътувал в Далечния изток, знае, че смесването на азиатска кръв с американска или европейска, в девет от десет случая води до нещастни резултати“.

Последният „Център за релокация“ бил затворен през март 1946 г. „Изпълнителна заповед 9066“ пък била официално отменена едва през 1976 г. от президента Джералд Форд, а през 1988 г.

Конгресът поднесе своите извинения за отношението към американците с японски произход по време на Втората световна война. Освен това през същата година бил приет закон за изплащането на обезщетения в размер на 20 000 долара на около 80 000 души.

Вижте още:

4 от най-шокиращите медицински практики в историята

Ку Клукс Клан - една от най-мрачните страници в историята на САЩ

Осем истински истории, които ще смразят кръвта ви

Мрачната история на тестовете за интелигентност

Непознатата история на кръстоносните походи

Коментари 30
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

30 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Любопитно Преди 5 часа

Това съобщи самата тя в профила си във Фейсбук

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Той сам свали куртката си след грандиозен провал на Сините и Червените

Регистрацията за изборите приключи

Регистрацията за изборите приключи

България Преди 8 часа

Общо 23 партии и 11 коалиции са подали в ЦИК заявление за регистрация

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

България Преди 9 часа

Консолидираните приходи на Групата за 2023 г. нарастват със 7% на годишна база, достигайки до 2 791 млн. евро

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори  демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Технологии Преди 9 часа

Това приложение на технологията ще допринесе значително в областта на транспорта на бързооборотни малотрайни стоки и храни

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

България Преди 10 часа

Димитър Стоянов: Аз не разбрах, че е служител на НАП

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

България Преди 10 часа

Василев: Тази изфабрикувана информация нека си я проверят всички разследващи органи

о

30% ръст на туристите у нас за зимния сезон

България Преди 11 часа

По данни на НСИ общият брой регистрации на туристи у нас е над 1,8 млн.

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

България Преди 11 часа

Румен Спецов: Не се интересувам кой и защо изкривява фактите

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

България Преди 11 часа

Ето кога се очаква това

Снимката е илюстративна

"Потъвах и само още няколко минути щяха да ме провалят": Невероятното спасяване на Чарлз Лайтълър от "Титаник"

Любопитно Преди 11 часа

Вдъхновяващата история на Чарлз Хърбърт Лайтълър четете в следващите редове

Разкриха подробности за случая с Димитър Стоянов

Разкриха подробности за случая с Димитър Стоянов

България Преди 12 часа

Според полицията това е рутинен случай

Видео: Украински дрон унищожи танк Т-72 и друга руска техника

Видео: Украински дрон унищожи танк Т-72 и друга руска техника

Свят Преди 12 часа

Унищожена е и руска техника в Донецкия регион на Украйна

Дисциплинарно производство срещу скандален прокурор в София

Дисциплинарно производство срещу скандален прокурор в София

България Преди 12 часа

То е по искане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който настоява за неговото уволнение

Тристранният съвет прие Наредбата за обезщетения при безработица

Тристранният съвет прие Наредбата за обезщетения при безработица

България Преди 12 часа

Административните органи следва да извършват служебна проверка в съответния регистър

Мистерията на българските гласове

Джейкъб Колиър със съвместен концерт с "Мистерията на българските гласове" в София

Любопитно Преди 12 часа

Шоуто ще се състои в София на 11 юли в зала 1 на Националния дворец на култура