6

А рхеологически находки в различни части на света показват древна техника за лечение, която днес би била немислима без опитни неврохирурзи извън високотехнологичните операционни зали. Откритията свидетелстват за познанията на древните хора отпреди 5-6 хил. години пр. Хр. да правят рискови манипулации върху човешки и животински черепи.

Разкопки в различните краища на света свидетелстват, че трепанациите не се появяват на едно определено място, откъдето след това да се разпространяват, а паралелно възникват в различни точки от земното кълбо. Освен че се предават поколения напред, рисковата техника се среща в различни епохи – от неолита чак до XII – XIII век сл. н.е.

България не е изключение и български археолози откриват, че народите, живеели по нашите земи, също са били вещи в прилагането на сложната техника.

Най-старата хирургична операция

Трепанацията представлява древна техника за отваряне на дупка в човешкия череп, при която болното място се достига след пробиване на костната стена със специален инструмент. Това е т.нар. реална или хирургична трепанация. Мястото за „обезболяване“ разпознавали, благодарение на знанията си за животинския, а от там и човешкия череп.

„Хирургична трепанация, провеждана с цел лечение, най-често е извършвана в областта на теменните кости, слепоочните кости и по-рядко върху челната кост“, разказва за vesti.bg доц. Виктория Русева от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН (ИЕМПАМ - БАН). „Причини за извършването на манипулацията могат да са най-различни: от инфекциозни заболявания като менингит, до черепно-мозъчни травми, в следствие на които се повишава вътречерепното налягане и чрез трепанирането се цели неговото освобождаване, за да се предотврати притискане на мозъчната тъкан“, уточнява доц. Русева.

Не е изключено трепанации да са прилагани и върху хора с проблеми с психичното здраве или „обладаване от зли духове“ например.

Невероятно е, но учените могат да определят с точност дали смъртта на човек отпреди няколко хиляди години е вследствие на сложна манипулация, каквато е трепанацията, дали тя е причинила някаква инфекция в последствие или напротив – раната е заздравяла и човекът е живял дълго след това. И въпреки сравнително високата успеваемост на извършените трепанации, знанията и прецизността на древните „лекари“, според археолози за много от хората, подложени на манипулацията, тя не е била успешна, а завършила с летален край.

Трепанации са намирани и върху животински останки, което може да свидетелства за няколко неща. На първо място, че това е било част от свещен ритуал или жертвоприношение на животно. Не са изключени версиите това да са били ветеринарни процедури за лечение на болни животни или изследване и упражняване на уменията преди да бъдат прилагани върху човешката глава.

Днес медицината използва друг термин – краниотомия. При съвременната неврохирургия тази процедура се прилага за оперативно отваряне на черепа и достигне до мозъка. Операцията е високорискова, а усложненията могат да бъдат сериозни. Неврохирурзите я прилагат само в крайно наложителни случаи, което е доказателство за „високия професионализъм“, казано на съвременен език, на античните хора.

Трепанациите като обред

Смята се обаче, че освен в крайно наложителни медицински причини, трепанации са практикувани и като част от обреди и обичаи - символично. До това заключение се достига в случаи, при които трепанациите били по повърхността на черепа, а не дълбоки, достигащи до черепната кухина.

„През 50-те години на ХХ век е въведен терминът символична трепанация, за да се разграничат двата вида трепанации“, обяснява доц. Русева и допълва, че при хирургичната трепанация се пробива изцяло черепната кост. При втората, се отнема само от външната костна пластина на черепните кости и част от гъбестото костно вещество, но не се пробива вътрешната костна пластина.

В България е открита трепанация върху детски череп

Древните народи, населявали днешната територия на България, също са правили „лечебни отвори“. „По нашите земи едни от най-ранните свидетелства за трепанация са открити по костни останки от индивиди от некропола при Козарева могила – късен халколит и некропола при Свиленград – желязна епоха“, споделя Калоян Василев, докторант по антропология към ИЕМПАМ – БАН и допълва, че от средновековните серии, трепанации са открити в некропола при Анхиало – XII – XIII век.

„В експозицията на музея има хирургична трепанация върху детски череп от некропола при село Одърци, Добричко (нуждата от трепанация вероятно е била поради възпалителен процес на мозъка – менингит)“, допълва още Василев. В същия некропол има череп с множество символични трепанации, също част от експозицията на музея към ИЕМПАМ.

Древната анестезия била коктейл от билки

Уменията на древните медици са изумителни – те познавали добре човешкото тяло, предприемали сложни „операции“, третирали раните до тяхното пълно заздравяване, за което свидетелства липсата на следи от инфекции по намерените археологически находки.

Врачовете познали добре и свойства на растенията за болкоуспокояване, спиране на кървене и... упояване. За отваряне на черепа с примитивни пособия се предполага, че човек трябва да е сериозно упоен или както днес се прави – под пълна анестезия. Затова, за да се издържи на болката по време и след трепанация, древните народи използвали опиуми.

„Според запазени писмени източници, като упойка в средновековието, а вероятно и по-рано, се е използвала отвара от блян в комбинация с мандрагора, беладона и татул“, споделят учените от ИЕМПАМ.

Сънотворният мак, източник и на морфина, и на хероина, също се използвал от знахари още от най-ранните години на човешката цивилизация. Опиумът се извличал от млечния сок на мака. Най-ранни сведения за употребата му идват от Месопотамия около 3400 г. пр.н.е.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Между блондинки: - Муцка, имам две добри новини! - О, какви са? - Направих си тест за бременност и се оказа положителен. Бременна съм! -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хеликоптери изхвърлиха 120 тона вода над пожарите в Северна Македония

Хеликоптери изхвърлиха 120 тона вода над пожарите в Северна Македония

Свят Преди 2 часа

Локализирани са новите огнища на пожара

Общо 92 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие

Общо 92 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие

България Преди 3 часа

При пожарите няма загинали и пострадали

Тръмп: Харис ще позволи убийството на новородени

Тръмп: Харис ще позволи убийството на новородени

Свят Преди 3 часа

Вицепрезидентката, която е омъжена за евреин, натрупа преднина пред Тръмп в социологическите проучвания

,

Храмът, пред който огънят спря: Чудо ли спаси над 100-годишната църква в село Воден

България Преди 4 часа

Камбанният звън на храма, възвестил, че селото трябва да бъде евакуирано

Ситуацията в Елин Пелин е спокойна, хората се връщат в домовете си

Ситуацията в Елин Пелин е спокойна, хората се връщат в домовете си

България Преди 4 часа

Евакуиралите се жители, проверяват какви са щетите на имуществото им

А

САЩ могат да облекчат санкциите срещу Венецуела в зависимост от изборите

Свят Преди 5 часа

Вашингтон може да облекчи наложените на Венецуела санкции, ако президентът Николас Мадуро проведе честен вот

.

Стената на руски язовир се скъса след проливни дъждове

Свят Преди 5 часа

В градския район е обявено извънредно положение

Температури до 30°: Какво време ни очаква през уикенда

Температури до 30°: Какво време ни очаква през уикенда

България Преди 5 часа

Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца, ще започне да се повишава

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Технологии Преди 6 часа

Новата версия вече се предлага на над 40 езика в 230 държави

Опасна ли е за олимпийците водата на Сена в Париж

Опасна ли е за олимпийците водата на Сена в Париж

Свят Преди 14 часа

Един по-силен дъжд може да направи водата опасна за плуване

<p>&quot;Победа на Тръмп оставя Украйна на произвола&ldquo;</p>

"Гардиън“: Победа на Тръмп оставя Украйна на произвола

Свят Преди 15 часа

Камала Харис, ако спечели, вероятно ще продължи политиката на Байдън

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Свят Преди 15 часа

За грандиозната церемонията в Париж пристигнаха повече от 100 високопоставени представители на страни от целия свят

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Свят Преди 16 часа

Френските дипломати се надяваха да използват това олимпийско примирие за преговори за Украйна

Главният архитект на София подаде оставка

Главният архитект на София подаде оставка

България Преди 17 часа

В понеделник ще бъде назначен временно изпълняващ длъжността

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

България Преди 17 часа

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет