М акар и да не се очакваше слънчевият максимум да започне преди следващата година, звездата ни вече може да е в най-активната фаза на 11-годишния си цикъл. Това обаче ще разберем със сигурност, едва след като Слънцето започне да се успокоява, съобщи Лайв сайънс.

По време на максимума броят на тъмните петна по повърхността на Слънцето се увеличава значително. В резултат на това те предизвикват по-чести и по-мощни слънчеви бури, като някои от тях могат да достигнат Земята, причинявайки радиозатъмнения и красиви полярни сияния. 

Тази увеличена активност се дължи на постепенното преплитане на линиите на магнитното поле на Слънцето. Но в определен момент през слънчевия максимум тези магнитни линии се прекъсват, което води до пълна размяна на магнитните полюси на звездата. След това Слънцето започва да се успокоява и в крайна сметка достига минимума, когато слънчевите петна и  бури изчезват почти напълно преди началото на следващия цикъл. 

През 2019 г. Центърът за прогнозиране на космическото време (SWPC), който се ръководи от американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA), публикува прогнозата за настоящия слънчев цикъл (Слънчев цикъл 25), който започна през същата година. Прогнозата, изготвена от група учени от NOAA, НАСА и Международната служба за космическа среда, предвиждаше, че предстоящият слънчев максимум ще бъде сравним по сила с относително слабия от предишния цикъл (Слънчев цикъл 24) и вероятно няма да настъпи преди 2025 г.

Скоро обаче други учени забелязаха, че поведението на Слънцето се разминава с тази прогноза. Слънчевите петна се появяваха много по-често от очакваното и предизвикваха мощни слънчеви бури много по-често от предвиденото. През юни миналата година няколко изследователи обявиха, че слънчевият максимум вероятно ще започне по-рано и ще бъде по-активен, отколкото предполагаха първоначалните прогнози, като може да настъпи в началото на 2024 г.

Един от тези изследователи беше Скот Макинтош, физик и заместник-директор на Националния център за атмосферни изследвания в Колорадо. Още в началото на 25-ия слънчев цикъл през 2019 г. той и екипът му откриха, че неизвестна дотогава магнитна аномалия, наречена слънчеви терминаторни събития, е предшествала повечето регистрирани предишни максимуми. След като разгледал предишната такава аномалия, екипът на Макинтош осъзнал, че първоначалните прогнози може да са погрешни и по-късно използвал тази информация, за да начертае алтернативната хронология на слънчевия цикъл.

Миналия октомври Центърът за прогнозиране на космическото време призна, че първоначалните прогнози са неточни и издаде актуализирани, според които слънчевият максимум може да започне между януари и октомври тази година. Оттогава слънчевата активност е променлива, като през декември имаше рязко покачване, а през януари - необичайно спокойствие. Това затруднява още повече прогнозите за началото на слънчевия максимум. През февруари обаче активността беше голяма, което може да означава, че слънчевият максимум е започнал.

Центърът за прогнозиране на космическото време обикновено обявява кога е започнал слънчевият максимум поне седем месеца, след като броят на слънчевите петна започне да намалява след него.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извадиха още две тела от падналата сграда в Турция

Извадиха още две тела от падналата сграда в Турция

Свят Преди 3 часа

Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента

Израел извърши нови удари в Газа

Израел извърши нови удари в Газа

Свят Преди 3 часа

Израелската армия публикува и списък с 26 бойци на "Хамас", които са били главните цели на бомбардировките

ООН: Ядрените опити са недопустими

ООН: Ядрените опити са недопустими

Свят Преди 6 часа

Това изявление идва, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще се опита да възобнови тази практика

Законна ли е школата на министъра на културата?

Законна ли е школата на министъра на културата?

България Преди 6 часа

От район „Изгрев” обявиха, че школата работи вече 10 години с незаконен договор с читалище „Николай Хайтов”

БАДДПО с позиция след изказване на лидера на „Възраждане”

БАДДПО с позиция след изказване на лидера на „Възраждане”

България Преди 6 часа

БАДДПО: Категорично се противопоставяме на опитите за всяване на страхове сред гражданите, се казва в позицията

Нови сблъсъци и емоционални номинации в Къщата на Big Brother тази вечер

Нови сблъсъци и емоционални номинации в Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Противоречивият Иван и харизматичният Стоянов отново се изправят един срещу друг

Комисията за контрол над службите отново без кворум

Комисията за контрол над службите отново без кворум

България Преди 7 часа

На заседанието имаше представители само на ПП-ДБ, "Възраждане" и АПС

Бобчева: Ситуацията със сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село" се нормализира

Бобчева: Ситуацията със сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село" се нормализира

България Преди 8 часа

Зам.-кметът благодари на гражданите и доброволците за съдействието

Полицията издирва 15-годишно момиче от Благоевград

Полицията издирва 15-годишно момиче от Благоевград

България Преди 9 часа

Момичето е в неизвестност за близките си от 27 октомври

<p>България реагира &quot;враждебно и агресивно&quot; на Русия</p>

Георг Георгиев: Реагираме изключително враждебно към нарушаване на въздушното пространство

България Преди 9 часа

Той определи действията на Руската федерация като "изключително провокативни"

Министър Mариан Бачев връчи наградите „Златен век“

Министър Mариан Бачев връчи наградите „Златен век“

България Преди 9 часа

Лауреатите са отличени за своя принос към българската култура и духовност

<p>56% от американците са против балната зала на Тръмп за $300 млн.</p>

Проучване: Повечето американци са против балната зала на Тръмп в Белия дом

Свят Преди 9 часа

Над половината американци заявяват, че са против строителния проект на стойност 300 милиона долара

<p>Кристина Димитрова с разкрития за смъртта на&nbsp;Иван Тенев</p>

Бившата съпруга на Иван Тенев - Кристина Димитрова с разкрития за смъртта му

България Преди 9 часа

По думите ѝ последните две седмици той се е лекувал във ВМА

МЕЧ: Киселова е скрила сигнали срещу "Величие"

МЕЧ: Киселова е скрила сигнали срещу "Величие"

България Преди 10 часа

Това заяви Радостин Василев на извънреден брифинг в Народното събрание

„6-7“ е думата на годината – и никой не знае какво означава

„6-7“ е думата на годината – и никой не знае какво означава

Любопитно Преди 10 часа

Онлайн речникът Dictionary.com обяви, че „6-7“ е думата на годината за 2025 г.

Скок на цената на природния газ в България

Скок на цената на природния газ в България

България Преди 10 часа

КЕВР одобри поскъпване с близо 8%