К ога за последен път записахте нещо на ръка? За много от нас писането на ръка може да е станало рядка, ако не и изоставена практика. Възможността за водене на бележки на телефони или за написване на идеи с клавиатура като цяло е по-бърза и по-лесна, но дали стойността на писането на ръка е изчезнала завинаги?
Не и според ново изследване, което проучва когнитивните ползи от писането с химикал и хартия.
(Във видеото може да научите повече за: Роботи възпроизвеждат ръкопис, наподобяващ човешкия)
За някои професионални писатели идеята, че писалката може да помогне за творчеството и мисленето, няма да е новина. Въпреки прехода към цифровите технологии, някои писатели продължават да използват ръкописния текст като начин за повишаване на продуктивността си. Научният свят едва наскоро започна да се запознава с предполагаемите ползи от тази практика, но първите резултати вече са убедителни.
Вземете например децата в училище. Тъй като светът постепенно премина към цифрови възможности, много училища започнаха да поставят голям акцент върху това да бъдат технически грамотни и по-малко върху умението да боравят с химикалка. В някои случаи децата придобиват умения за писане на машина, преди да се научат да пишат на ръка.
Изследванията на развитието на децата в предучилищна възраст обаче показват, че тези, които научават азбуката си, като я проследяват чрез движение, подобно на писането, имат по-добро и по-дълготрайно разпознаване и разбиране от тези, които правят това чрез писане. Смята се, че извършването на движенията, свързани с писането на ръка, също така позволява по-добро запомняне на нови думи.
При възрастните навикът да си водят бележки с телефони или лаптопи става все по-разпространен, но се оказва, че той е по-малко ефективен от воденето на бележки на ръка. Например, проучване от 2014 г. установи, че студентите, които разчитат на писане на пишеща машина за водене на бележки по време на лекции и семинари, се представят по-зле на концептуалните въпроси, отколкото тези, които си водят бележки на ръка.
Но защо ръкописът е по-добър за ученето? Отговорът изглежда е свързан с относителната сложност на действието в сравнение с писането на машина. Писането изисква повече движения, повече умения и координация, както и по-голямо визуално внимание, и така стимулира различни части на мозъка да се обединят, за да превърнат формите в главата ни в нещо видимо на страницата.
За да оцените това, представете си, че обяснявате на някого как се пише на ръка. Откъде бихте започнали? Как бихте съобщили за всички фини дейности, които просто се извършват, за да държите писалката и да движите пръстите си, за да образувате определени букви? Какъв натиск трябва да оказват върху самата писалка или върху страницата и как се променя той при движението на писалката?
А след това има и зрителна система. Очите ви трябва да приемат информацията за това, което създавате, и да я предадат на мозъка ви, за да може той да провери дали писецът върху хартията отговаря на мисловния модел на сценария, който се опитвате да създадете. Ако има някакви грешки или отклонения, той трябва да изпрати съобщения за промяна на движението на ръката ви, за да коригира формите.
Изключително трудно е дори да се замислим за това, камо ли да го обясним, но въпреки това мозъците ни го правят всеки път, когато се обръщаме към писането на ръка.
Или можете да пишете на машина. Няма да има нужда от тази сложност; можете просто да потърсите желания клавиш, да го докоснете и да проверите дали е създадена правилната буква на екрана.
Все повече доказателства обаче сочат, че прекаленото разчитане на това, особено при децата, е по-малко ефективно за ученето, а при възрастните скоростта на писане може да ни позволи да записваме информация дословно, но това не означава, че я обработваме смислено. Това не означава, че печатането е безполезно; все още можем да правим подобни връзки и да интегрираме информация, но трябва да го правим по-съзнателно.
И това, че ръкописът се оказва по-полезен за запомняне и обработване на информация, не означава, че трябва да изхвърлим цифровите си инструменти. Някои изследвания дори показват, че простото използване на стилус върху екрана може да бъде също толкова полезно, тъй като е важно движението на писане, а не средството.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!