В първите години на ядрените изследвания някои учени се опасяват, че разкъсването на атомите може да предизвика верижна реакция, която да унищожи Земята.

Сцена във филма на Кристофър Нолан "Опенхаймер" се върти около притеснението на някои учени от проекта "Манхатън", че първият опит с атомна бомба ще възпламени земната атмосфера.

Едуард Телър пръв повдига въпроса за тази възможност през 1942 г. Спори се доколко сериозно е било възприето това, но то е развълнувало учените дотолкова, че те са пресметнали цифрите и са стигнали до заключението, че унищожаването на планетата е "малко вероятно".

Подобни пиротехнически страхове обаче предхождат с десетилетия сериозните усилия за създаване на ядрени бомби, като се връщат назад във времето, когато разбиването на атомите е изглеждало за мнозина като чиста научна фантастика. Макар че аналогиите между изкуствения интелект и ядрените оръжия могат да бъдат пресилени, начинът, по който тази загриженост премина от празни спекулации до сериозна загриженост, може да ни научи на уроци по отношение на страховете, които витаят около днешните нови технологии.

Много отдавна римският естествоизпитател Плиний Старши отбелязва, че при наличието на всички горими вещества е цяло чудо, че земното кълбо не е запалено. Но най-дълго време всички приемаха, че - макар предметите да горят - атомите, от които са направени, са стабилни, здрави и неразрушими. Когато в началото на 1900 г. Мария Кюри разкрива на света радиоактивността, това се променя за една нощ.

Откритията на Кюри неочаквано показаха, че в подземията на материята се крие титаничен резервоар от енергия, който е заключен. Докато се разпадат, радиоелементите разгръщат това вътрешно богатство. Но всички атоми, както се смяташе, съдържат такива величини. Тези открития, отбелязва през 1905 г. афроамериканският учен К. Х. Търнър, са "иконоборчески".

Внушавайки, че земната материя - дори рудата под земята - е натъпкана с коркова енергия, това веднага подсказало на учените, че нашата планета може да прилича повече на "склад" за динамит, отколкото на здраво жилище.

В началото на 1903 г. Фредерик Соди, един от основоположниците на ядрената физика, пише, че е необходимо само някой изкусен учен да се натъкне на "подходящ детонатор" и да запали "склада" чрез верижна реакция. Това се случва в края на едно есе, когато той достига до кресчендо, опитвайки се да възхити читателите си. (Соди имал вкус към възвишеното и драматичното.)

Предположенията, че планетите могат да експлодират, датират още от Просвещението, когато астрономите започват да търсят обяснение за необичайно голямата пропаст между Марс и Юпитер: зееща пропаст, видимо запълнена с отломки. Въпреки това никоя известна сила не може да взриви планетарно тяло. През 1903 г. Соди изказва предположение, че радиоактивността може да промени това.

Малко след коментарите на Соди неговият партньор в изследванията Ърнест Ръдърфорд прави подобни изказвания, които са отразени в известни периодични издания. Всеки "глупак", както съобщил Ръдърфорд, "игриво" се заканил, че "в една лаборатория" може да "взриви Вселената ненадейно". Скоро Соди заговори за някой, който е сложил ръка на "лоста", който може да "унищожи Земята".

Това се случва по време на най-голямата незрялост на ядрената физика. Науката е едва на повече от година. Затова подобни коментари бяха необосновани предположения: по-скоро риторични изблици, отколкото сериозни хипотези. Сякаш Соди и Ръдърфорд се хвалеха, опитвайки се да внушат чувство на почит и да привлекат вниманието към своята зараждаща се област.

Всъщност на други места други изследователи сякаш се надпреварваха да изказват все по-невероятни твърдения, сравнявайки една гранула уран в нейната скрита сила с колко тона тротил. Подобни изяви бяха проява на научна демонстрация: опит да се внуши страхопочитание и да се сплаши обществеността по отношение на силата и опасностите на тяхната прометейска професия. За целта Соди и Ръдърфорд не се страхували да използват зловещи, шокиращи образи.

Оттук нататък мотивът се утвърждава и заживява свой собствен живот. В края на 1903 г. вестниците вече съобщават за "докосване на ключ", който може да "взриви цялата Земя" чрез верижна реакция. Тези твърдения се разпространяват и в крайна сметка се превръщат в снежна топка както в научната общност, така и в пресата. Вестниците говореха за "огромен пожар", за Земята, която се разпалва "в изблик на пламък".

Опасенията на Телер, както и на колегите му от проекта "Манхатън", не са се появили спонтанно.

През 1909 г. ирландският геолог Джон Джоли добавя нова съставка към митовете. Той предположил, че това може да обясни новите звезди, които от време на време изгряват на нощното небе. Може би това са далечни планети, разсъждават други, които претърпяват атомно предизвикани нещастия. Предполагаше се, че "избухванията, които се наблюдават в звездите", може да са резултат от "космокластични експлозии", предизвикани от научните похвати на извънземни цивилизации.

С течение на годините сериозните учени продължиха да поддържат това предположение. През 1921 г. химикът Валтер Нернст сравнява човечеството с колония от същества, живеещи върху пушечно кълбо, които ще изчезнат в момента, в който "Прометей им подаде факла". Шарлатаните също дават тласък на мотива. През 1924 г. един инженер от Шефилдския университет се похвали, че е на път да разбие успешно атомите. 

Местните журналисти раздухват сензацията, като съобщават, че експериментите му могат да "изпарят" не само Шефилд, но и цялата Вселена. Инженерът получава ужасени писма, в които го молят да не продължава. "Може би, ако бяхте женен мъж с деца", гласеше едно от тях, "нямаше да сте толкова запален по възможното унищожаване на човешката раса".

През следващите десетилетия подобни ужасяващи предположения придобиват различен тон, тъй като ядреното оръжие постепенно се превръща в конкретно начинание и в крайна сметка в трагична реалност. Стана крайно неприятно да се шегуваме с това, че унищожаването на Земята може да зарадва "слънчевите бани на плажовете на Марс"

И все пак различни интелектуалци, включително Карл Юнг, продължиха да се позовават на теорията, че новите звезди са далечни атомни опити, които са се провалили. През юни 1946 г., в навечерието на следвоенните изпитания на САЩ на атола Бикини, списание Science дори публикува статия по този въпрос. В него се посочва, че не само "неучените" са "разтревожени от перспективата" за запалване на планетата.

Какво трябва да се направи от всичко това? На първо място, то показва, че страховете на Телер, както и на колегите му от проекта "Манхатън", не са се появили спонтанно.

Напълно възможно е те да са стигнали до страха си, независимо от това, че никой преди това не си е представял подобни катастрофи. Възможно е също така вниманието им да е било привлечено от това, че мотивът за "детонацията" е проникнал толкова дълбоко в културното съзнание. Но това зависеше, съвсем правдоподобно, от една закачка, разсеяно направена от Соди, четири десетилетия преди това. Тогава Соди не се е основавал на нито една сериозна проницателност, а на желанието си да популяризира новото си поприще с помощта на тактиката на шока.

Лесно е можел да не я включи. Може би, ако не го беше направил или ако Ръдърфорд не го беше подсилил, то нямаше да се наложи по този начин; може би, ако беше така, то нямаше да набере необходимия импулс или популярност, за да привлече вниманието на Опенхаймер.

Страховете ни не винаги са плод единствено на чиста логика. Те са и продукт на определено минало, в което определени мотиви се утвърждават в разговора, а други се пренебрегват по начин, зависещ от каприза и случайността. Една тема може да се запечата в съзнанието ни, единствено чрез самоподсилването на кумулативната познатост, много преди да има сериозни изследвания, които да ги потвърдят.

Настоящите тревоги също ще бъдат оформени по този начин, от мотиви, които наследяваме, защото са процъфтявали преди, често по причини, които имат малко общо със самата рационалност. Това е причина за внимателен анализ - но съвсем не и за прибързано отхвърляне - когато става въпрос за днешните по-необичайно звучащи сценарии за гибелта на ИИ. В края на краищата, случаят с ядрения страх също показва как една спекулативна грешка може да се превърне от научна фантастика в конкретна реалност много по-бързо, отколкото мнозина очакват.

През 1929 г. например нобеловият лауреат Робърт Миликан пише, че енергията, която се получава при разпукването на атомите, може "да е достатъчна, за да поддържа живота на човека с фъстъците или пуканките на ъгъла", но "това е всичко". Много други обявиха, че такава енергия просто никога няма да се появи.

Никой не е очаквал по-земните опасности, които ядреният взрив е предвещавал на практика. Въпреки това трябва да останем бдителни за начините, по които културните вкусове могат да изкривят нашите прогнози и страхове. Харизматичните видения за глобален пожар се появиха и разпространиха лесно за първите спекуланти, но никой не очакваше ясно по-земните опасности, които ядреният взрив възвести на практика. Тоест, под формата на валежи; облъчената пепел, която пада буквално на Земята и чието отровно наследство все още се понася от общностите - често маргинализирани - днес.

Може би поуката за изкуствения интелект е, че драматичните рискове трябва да привличат вниманието ни, но също така и по-осезаемите, по-малко привличащи вниманието. Нито един от тях не бива да отменя другия, особено когато - за пореден път - нашият свят вероятно е поставен на карта.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 9 минути

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 58 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 1 час

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 3 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 3 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 4 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 5 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност