8

К огато става дума за нацистка Германия, малко артефакти са толкова мистични и значими, колкото “Блутфайн”, наричан още “Кървавото знаме”. Тази ужасяваща емблема на нацистката саможертва и мъченичество, изцапана с кръвта на загиналите войници по време на “Бирения пуч” през 1923 г., се превръща в събирателна точка за разрастващото се движение на Хитлер през 20-те и 30-те години на ХХ век. 

Въпреки това съдбата му остава забулена в мистерия. Изчезнал сред хаоса след Втората световна война, “Кървавото знаме” предизвиква спекулации и интриги в продължение на десетилетия. 

Дали “Кървавото знаме” е било изнесено от падащия райх от бягащи нацисти? Дали е било унищожено или взето като трофей? 

“Блутфайн” и “Биреният пуч” 

За да се разбере значението на “Блутфайн”  за нацистите и по-специално за Хитлер, трябва да се върнем назад до вечерта на 8 ноември 1923 г. В тази хладна зимна нощ един сравнително неизвестен политик, принадлежащ към маргинална германска политическа партия, влиза в бирария в Мюнхен и променя историята завинаги. Партията е Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, известна още като Националсоциалистическа германска работническа партия (НСДАП). Лесно е да се досетим кой е бил политикът. 

Преди тази нощ нацистката партия е сравнително малка и не особено влиятелна. Самият Хитлер е създал малък брой последователи, като е действал като говорител и пропагандатор на партията, и е спечелил благоволението на някои националисти и антисемитски групи, но никой не е приемал нито него, нито партията му толкова сериозно. 

Тази нощ обаче, паравоенните части на нацистката партия, мелодраматично наречени "щурмоваци", обкръжават бирария "Бюргербройкелер" в Мюнхен, в Бавария, Югоизточна Германия. Вътре държавният комисар Густав Ритер фон Кан говори пред публика от 3000 души. Преди да успее да завърши речта си, Хитлер нахлува вътре и обявява присъствието си, като стреля с пистолет в тавана. 

"Избухна националната революция! Залата е заобиколена от шестстотин души. На никого не е позволено да напусне", обявява Хитлер. Според него баварското правителство вече не съществува и е заменено от ново, ръководено от генерал Ерих Лудендорф, герой от Първата световна война. 

На следващия ден две хиляди привърженици на Хитлер марширували по улиците на Мюнхен към баварското Министерство на отбраната. Хитлер вярвал, че като постави Лудендорф начело на новото правителство, Германия ще си възвърне статута, който е загубила след поражението си в Първата световна война. Но изглежда, че съобщението на Хитлер е било малко преждевременно. При пристигането си в министерството, нацистките главорези са били посрещнати от 130 баварски войници и няколко въоръжени полицаи. Неизбежно двете страни открили огън една срещу друга и мъже от двете страни били ранени и убити. Съобщава се за четирима загинали полицаи и 16 нацисти. Един от ранените, Хайнрих Трамбауер, по случайност носел знамето на НСДАП. На знамето била изобразена свастика.  

След като бил ударен, той пуснал знамето. В същия момент мъжът, който марширувал редом с него, Андреас Бауридл, бил убит, падайки върху знамето. Така, напоено с кръвта на един "мъченик", знамето се описва като “кърваво”

Какво се е случило след това, е малко неясно. Хитлер успява да избегне кървавата баня, но по-късно е арестуван и съден за държавна измяна. Той е признат за виновен и осъден на пет години в затвора “Ландсберг”, но излежава само 9 месеца. През това време той пише Mein Kampf (“Моята борба” - в буквален превод от немски ез. - бел.ред.). 

По отношение на “Блутфайн” има две истории: 

  • Първата разказва, че раненият Трамбауер успял да спаси това знаме, като го е скрил в сакото си и след това го дал на приятеля си Карл Егерс, за да го опази.  
  • Втората история разказва, че мюнхенската полиция е конфискувала знамето на мястото на инцидента, но по-късно го е върнала, като го е предала на Егерс. 

Не е ясно коя от версиите е вярна, въпреки че по-късно нацистката партия предпочита първата. Така или иначе, и двете истории завършват по един и същи начин. След предсрочното освобождаване на Хитлер от затвора Егерс предава знамето на новото златно момче на нацистите. 

Нацистка икона 

Хитлер може и да е бил чудовище, но е знаел силата на символиката и се е погрижил “Блутфайн” да не се изгуби. Той поръчва знамето да се монтира на нов накрайник. На него имало сребърна плочка с гравирани имената на 16-те нацистки "мъченици". Така “Блутфайн” вече не е просто знаме, а символ на нацистките жертви и мъченичество. 

През 1926 г., по време на втория конгрес на нацистката партия във Ваймар, Хитлер връчва знамето на Йозеф Берхтолд, ръководител на Schutzstaffel (СС) - (“Шуцщафел” - отбранителен отряд - бел.ред.). 

След това знамето се възприема от нацистката партия като нещо свещено. То има свой собствен придружител - щурмбанфюрера от СС Якоб Гримингер, който е натоварен със задачата да го представя на безброй партийни митинги и събрания. 

По време на ежегодните си митинги в Нюрнберг, Хитлер помазва другите нацистки знамена и флагове, като ги докосва с “Блутфайн”, освещавайки ги. Тази част от показната акция дори си имала собствено име - освещаване на знамето или "Fahnenweihe". Знамето се използва и по време на церемониите за подпечатване на кръвната клетва на новоприетите есесовци от партията. 

Когато не се използва за подобни ритуали, “Блутфайн” се съхранява в Брауновия дом, щабквартирата на нацистите в Мюнхен, където има собствена почетна гвардия от СС. Флагът се пази в безупречно състояние, като единствената повреда е малко разкъсване, за което се смята, че е направено по време на бунта в бирарията. Напомняйки за историята на знамето, това разкъсване никога не е било поправено. 

Знамето остава повече или по-малко на публично място през 30-те години на ХХ век и през Втората световна война. За последен път то е видяно публично на 18 октомври 1944 г. по време на церемонията по въвеждане във Volksstrum (гражданска милиция, създадена от нацистите в края на войната - бел.ред.).  Церемонията е ръководена от дясната ръка на Хитлер, Хайнрих Химлер, и на нея присъстват няколко високопоставени нацисти. Какво се случва със знамето след церемонията е загадка, то никога повече не е виждано публично. 

Съществуват обаче няколко теории: 

  • Най-популярният и вероятен отговор е, че знамето е било отнесено в щаба и унищожено по време на съюзническите бомбардировки на Мюнхен през 1945 г. Както самите нацисти са унищожени, така е унищожен и най-почитаният им символ. 
  • Друга популярна теория е, че знамето “Блутфайн” е взето като сувенир от съюзническите сили, след като те нахлуват в Мюнхен. Вече повреден от бомбардировките, то може да е било разделено на фрагменти и парчетата, които са били отнесени у дома от редица американски пехотинци. 
  • Или пък някой войник се е натъкнал на него и без да осъзнава какво е намерил, го е отнесъл у дома. Ако е вярно, това означава, че най-голямото нацистко съкровище може да се намира на някое таванско помещение в САЩ и да чака да бъде открито. 

Ако тази теория е вярна, като се има предвид обезпокоителната стойност на нацистките сувенири и възраждането на алтернативните права през последните години, можем само да се надяваме, че правилният човек ще намери знамето. Може би е най-добре да бъде унищожено. 

Но каквато и да е крайната съдба, знамето остава ярка емблема на тъмната глава от историята на нацистка Германия. Изчезването му, забулено в мистерия, само допринася за загадъчното му наследство. Независимо дали е унищожено, скрито или изгубено във времето, “Кървавото знаме” продължава да очарова и да преследва колективното съзнание. 

И все пак, въпреки физическото му отсъствие, символичната му сила продължава да съществува, служейки като смразяващо напомняне за дълбочината на човешката поквара и за непреходното значение на бдителността срещу тиранията. Докато размишляваме върху неговата неуловима съдба, нека уроците на “Блутфайн” ни вдъхновят да бъдем бдителни срещу възраждането на омразата и потисничеството. 

* Вижте и това видео от архива ни: 10 неща, които не знаете за Хитлер и нацистка Германия

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

България Преди 3 минути

То е зловредно, а мотивите са зашити с бели конци, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС

Хилари Клинтън идва в България

Хилари Клинтън идва в България

България Преди 30 минути

Визитата е по повод специална среща на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI) на 18 май 2024 г. в София

Учение на китайски бойни самолети в близост до Тайван

Китайски военни самолети навлязоха в Тайванския проток

Свят Преди 3 часа

Машините са пресекли средната линия на протока

Руски военни самолети са прехванати в Японско море

Руски военни самолети са прехванати в Японско море

Свят Преди 3 часа

Япония споделя морски граници с Южна Корея, но също така е съсед с потенциални противници в Русия

Почина бебето, спасено от утробата на майка му, убита преди дни в Газа

Почина бебето, спасено от утробата на майка му, убита преди дни в Газа

Свят Преди 3 часа

Неговото здравословно състояние се влошило и лекарите не са могли да го спасят

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

България Преди 3 часа

Заседанието беше анонсирано преди две седмици

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

България Преди 4 часа

Максималните температури ще са между 18° и 23°

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Технологии Преди 4 часа

Платформата не ги поддържаше, но имаше начини ограниченията да се заобиколят

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Свят Преди 11 часа

Националната противопожарна агенция съобщи, че няма незабавни съобщения за щети

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Свят Преди 13 часа

Според Шойгу САЩ са увеличили усилията си за възстановяване на позициите си в Централна и Южна Азия

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Свят Преди 13 часа

Ван: Китай решително се противопоставя на всички клевети и обиди

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 14 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 15 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 15 часа

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 17 часа

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 17 часа

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта