"Вземаме мерки да се подобри организацията на изборите, с оглед на това да не се изкривява вотът, както на хартия, защото се говори за купуване на гласове основно на хартия, така сме насочили мерките си да няма манипулации и на машините".

Това заяви премиерът Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание по повод организацията на предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори. 

"Основната ни задача е организирането на честни, свободни и прозрачни избори. По сега действащото законодателство изборите се провеждат по два начина – с хартия и с машини. Нашите усилия, на служебното правителство и на колегите министри, които се занимават пряко с изборите, са да се проведат по същия начин, по който се проведоха последните. Там нямаше никакви забележки", каза Димитър Главчев. 

"Държавата е предприела и изпълнява всички необходими мерки, за да гарантира защитата на вота на гражданите", заяви малко по-късно на брифинг в Министерския съвет министърът на електронното управление Валентин Мундров.

Той поясни, че това включва техническата сигурност и строг контрол на целия процес по удостоверяване на машините за гласуване. И в момента, и от началото на процеса по удостоверяване, всеки един гражданин може да заповяда и да наблюдава целия този процес по удостоверяване от залата в Министерството на електронното управление, каза министърът. Той подчерта, че няма да бъдат да допуснати никакви компромиси по отношение на сигурността и публичността на машинното гласуване.  

По думите на министъра различното от предишните избори е, че е актуализирана методиката за включването в проверката на параметризиращия софтуер с цел осигуряване на по-голяма сигурност при съответното удостоверяване.

"Става въпрос за софтуера, който конфигурира машините по отношение на кандидат-депутатските листи и преференциите за всяка секционна избирателна комисия", поясни Мундров.

Той подчерта, че такава проверка досега не е правена.

"Имам уверението на екипите, които работят в Министерството на електронното управление, в Българския институт по стандартизация и в Българския институт по метрология, че процесът по удостоверяване върви по план и в петък се очаква той да приключи", съобщи министърът.

Той допълни, че от вчера има решение на Централната избирателна комисия, която в петък от 11:00 ч. е планирала да започне процедура по доверено изграждане - процесът, в който се изгражда достатъчно защитен изпълним код, каза министърът.

Той покани медиите да присъстват на предстоящото събитие, което ще бъде извършено в контролирана среда, но и публично, за да може цялото общество да е наясно, че машините не могат да бъдат манипулирани и чрез тях не може да се манипулира вотът на гражданите. 

Премиетът Димитър Главчев по-рано коментира и темата за българо-турската граница.

"Цялото преградно съоръжение на българо-турската граница е на мястото си", заяви той при откриването на редовното заседание на Министерския съвет.

Главчев, заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов, министъра на вътрешните работи Атанас Илков, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и директора на „Гранична полиция” главен комисар Антон Златанов, извърши проверка на граничната ограда.

"В понеделник, по въздух и по земя, извършихме проверка и се оказа, че цялата ограда си е на място – ако има компрометирани участъци, те се възстановяват в рамките на 24 часа. По цялото протежение има едно място от 50 метра при река Тунджа. Там се компенсира с патрули, всичко е наред", каза Главчев.

"С оглед на развитията на събитията в Близкия изток и мигрантския натиск ще бъдат взети допълнителни мерки за увеличаване на видеонаблюдението по границата с Турция и хората, които патрулират, както и превозните средства", добави премиерът, цитиран от NOVA.

По думите му емигрантският поток е намалял със 71% спрямо 2023 г.

Зърнопроизводителите искат незабавна среща с финансовия министър

Кабинетът осигури още 200 млн. лева по линия на "украинската помощ" за земеделците

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия "не търси конфликт", изненадващо обяви командващият НАТО в Европа

Русия "не търси конфликт", изненадващо обяви командващият НАТО в Европа

Свят Преди 6 часа

Гринкевич: Украинците се справят доста добре

Въведоха изследване с уникално "хапче-камера" в Кюстендил

Въведоха изследване с уникално "хапче-камера" в Кюстендил

България Преди 6 часа

Процедурата по капсулна ендоскопия изцяло се покрива от Националната здравноосигурителна каса

Въоръжени сили на САЩ ще преминат през България утре

Въоръжени сили на САЩ ще преминат през България утре

България Преди 8 часа

Автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“

Какво става в Пентагона, евакуация и противогази

Какво става в Пентагона, евакуация и противогази

Свят Преди 10 часа

Съобщават за „инцидент с опасни материали“

Жертва и много ранени след гонка с българска кола в Хърватия

Жертва и много ранени след гонка с българска кола в Хърватия

Свят Преди 10 часа

Един мъж е направил опит да избяга, но е бил заловен, а друг се издирва

Кола се вряза в деца с колела, три загинаха в Нидерландия

Кола се вряза в деца с колела, три загинаха в Нидерландия

Свят Преди 11 часа

Четири деца са сериозно ранени и са откарани в болница

Оспорвана надпревара и ярки победители белязаха най-големия творчески фестивал у нас, ФАРА 2026

Оспорвана надпревара и ярки победители белязаха най-големия творчески фестивал у нас, ФАРА 2026

Любопитно Преди 11 часа

Първите трима в категория „Агенция на годината“ са с резултат от по една точка разлика

Защо първите минути след пробива са най-важни

Защо първите минути след пробива са най-важни

Любопитно Преди 11 часа

Най-значимите доклади в сферата на киберсигурността показват притеснителна тенденция: организациите реагират след пробива, а хакерите залагат точно на това

Пуснаха под „домашен арест“ задържаните за източването на НЗОК в Пловдив

Пуснаха под „домашен арест“ задържаните за източването на НЗОК в Пловдив

България Преди 12 часа

Апелативният съд днес промени мярката им от „задържане под стража“ в „домашен арест“

Президентът назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ

Президентът назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ

България Преди 12 часа

Утре държавният глава ще участва в официалната церемония по встъпването му в длъжност

<p>От &bdquo;Airbnb за паркиране&ldquo; до AI за бизнеса: Младите предприемачи, които превземат БГ стартъп сцената</p>

На тържествена церемония бяха отличени победителите в конкурса „Най-добър младежки стартъп в България“ 2026, организиран от Фонд на фондовете

Любопитно Преди 12 часа

Проекти за умно паркиране, интелигентно напояване с дъждовна вода и AI платформа за корпоративно знание са големите победители в петото издание

Кошмарът „Супер Ел Ниньо“ официално започна: Учени предупреждават за невиждани аномалии и рекордна жега

Кошмарът „Супер Ел Ниньо“ официално започна: Учени предупреждават за невиждани аномалии и рекордна жега

Свят Преди 12 часа

Глобалните температури на морската повърхност скочиха рязко, а американските учени обявиха официалното начало на феномена Ел Ниньо. Моделите показват, че ни очаква едно от най-силните климатични събития в историята, подсилено от изкуственото затопляне

Опит за щурм на пилотската кабина: Какво се случва, когато пътник на борда на самолет излезе извън контрол

Опит за щурм на пилотската кабина: Какво се случва, когато пътник на борда на самолет излезе извън контрол

Свят Преди 12 часа

По време на полет над облаците през миналия месец ситуацията в кабината на пътнически самолет на Frontier Airlines от Пуерто Рико към Чикаго ескалира в сериозен инцидент

"Всички мразят Илон": Плакати срещу Мъск заляха Лондон

"Всички мразят Илон": Плакати срещу Мъск заляха Лондон

Свят Преди 12 часа

Мъск разчита на армия от лоялни привърженици, за да се превърне в първия трилионер в света

Тръмп избухна отново, заплаши да превземе остров Харг

Тръмп избухна отново, заплаши да превземе остров Харг

Свят Преди 13 часа

САЩ ще ударят Иран "много силно, тази нощ"