П овдигнатите от прокуратурата обвинения срещу строители и шефове на АПИ са за липсата на контрол и некачествен ремонт на целия участък на пътя край Своге.

Това заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова в ефира на "Здравей, България" по NOVA относно повдигнатите вчера обвинения на няколко човека заради трагедията край Своге, при която загинаха 20 души. Първоначално с обвинение се сдоби само шофьорът на автобуса. 

Обвиниха още 7 души за ужасната катастрофа край Своге

Според Арнаудова е престъпление да не се спазват изискванията за качество на полагания асфалт. 

"Да се влага различно качество в смеската за пътя е престъпление. И това е причината да повдигнем обвинения на различни хора. Създавани са документи за изпитвания, но не са правени проверки. Ако това беше правено коректно, щяхме да имаме данни още в по-ранен етап", категорична бе тя. 

Според Арнаудова при ремонта въобще не са били правени истински изследвания за качеството на настилката, вместо това са давани само документи.

"Дадени са документи за изпитвания на пътя, но реални такива не са извършвани. Иначе щеше да се установи, че е слагана друга настилка", коментира още тя.

"Прокуратурата провежда разследване тогава, когато има извършено престъпление. Тогава тя изяснява всички обстоятелства, които са станали причина за настъпване на инцидента. Нямаме основание да се съмняваме, че има някакъв проблем в останалите отсечки които е изпълнявала фирмата", подчерта говорителят на главния прокурор.

По думите й пътната сигнализация е важна. "Този знак за ограничение на скоростта от 40 км е трябвало да бъде спазен".

В същото време жители на Своге заявиха, че са недоволни от ремонта на пътния участък

Според тях новата мантинела не е сложена добре и е много опасна за пешеходците.

Хората твърдят, че не по целия път е сменен горният слой на настилката. А според прокуратурата именно некачественият асфалт е една от причините за трагичния инцидент от преди осем месеца. 

"Нашите протести не бяха за оставки. Ремонтите, които бяха направени, не са качествени. Пешеходните тротоари нямат изход. Опасно е. Бяха обещали, че ще направят пасарелки, липсват пешеходни пътеки и то на места, където минават деца”,заяви протестиращата Камелия Димчева. Тя допълни, че след инцидента ограничението в района е променено на 30 км/ч.

Недоволните казаха още, че не е сменена настилката на целия участък. 

емонтираха само 800 м. Има още какво да се желае и да се постигне. Трябва да се вземат мерки преди да е станал следващ инцидент”, категорични са протестиращите.

"На работната среща поставихме въпроса за мантинелата. Не мога да кажа защо е направено така, че да се налага прескачане. Наистина е опасно, защото хората се движат по платното. Тези "недомислици" трябва да се оправят час по-скоро”, заяви зам.-кметът на община Своге Валентин Михайлов.

Председателят на Научно-техническите съюзи в транспорта Ясен Ишев коментира, че водачите не спазват ограничението в участъка. "Вина за състоянието на този участък има изпълнителят на проекта, изпълнителят на надзора и тн. По веригата има пропуски в работата”, каза още Ишев.  

По думите му повече не трябва да се допускат грешки в ремонтите на пътните участъци. 

Според пътният експерт Иван Стателов подменената пътна настилка вероятно не е направена по най-новите и съвременни разбирания за асфалтополагане.

"Здравето няма да върнат на хората. Няма да вдигнат и мъртвите от гроба. Така че колкото и обвиняеми да има, все тая”, коментира пред NOVA Зоя Хубева, една от пострадалите при катастрофата.

След инцидента тя все още се учи да ходи. Учи се да живее и без съпруга си Любен, който губи във фаталната вечер. Днес Зоя живее заради децата и внуците си.

"Хубаво е човек да е жив. Въпреки всичко, въпреки мъките”, категорична е тя.

Първите си стъпки сама, отскоро прави и Спаска от Нови Искър. Оцелява само с две здрави ребра. Радва се, че вече може да ходи сама, но не може да справи с кошмарите нощем. "Сънувам, че се намирам в някаква пропаст. Чувам писъците на хората. Имам чувството, че нещо пак ще се случи”, казва тя.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Скъпа, какво има за ядене? – Нищо. – И вчера беше "нищо"... – Готвя поредица!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Медицинска сестра рискува живота си, за да ваксинира новородено бебе (ВИДЕО)</p>

Медицинска сестра прекоси буйна река, за да ваксинира новородено бебе (ВИДЕО)

Свят Преди 14 минути

„Графикът за имунизация на бебето изискваше незабавно внимание. Нищо друго не ми минаваше през ума"

Президентът Румен Радев пристигна на посещение в Германия

Президентът Румен Радев пристигна на посещение в Германия

Свят Преди 25 минути

Държавният глава ще участва в откриването на нов, високотехнологичен завод на германския концерн "Райнметал"

Нетаняху призна геноцида над арменците в Османската империя

Нетаняху призна геноцида над арменците в Османската империя

Свят Преди 41 минути

Той направи това в подкаста на журналиста Патрик Бет-Давид

Крис Дженър сподели за новия си фейслифт: "Може да бъде вдъхновяващо"

Крис Дженър сподели за новия си фейслифт: "Може да бъде вдъхновяващо"

Любопитно Преди 42 минути

„Имах фейслифт преди около 15 години, така че беше време за поддръжка“

Увеличават бюджета на Министерството на енергетиката с 1,5 млрд. лева

Увеличават бюджета на Министерството на енергетиката с 1,5 млрд. лева

България Преди 45 минути

Средства ще послужат за увеличение на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ)

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 51 минути

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

<p>Тръмп насочи военни кораби към Венецуела заради картел</p>

Тръмп погна Картела на слънцата - американски бойни кораби се насочват към Венецуела

Свят Преди 54 минути

Венецуела изпраща войски към границата с Колумбия за борба с наркотрафика на фона на засилващия се натиск от САЩ

Забравената история на „Синдром К“: Как измислената болест спаси евреи от Холокоста

Забравената история на „Синдром К“: Как измислената болест спаси евреи от Холокоста

Любопитно Преди 1 час

В епоха, когато историите за надежда и спасение са изключителна рядкост, се появяват отделни примери за хора и групи, проявили невероятна смелост, за да спасят човешки животи

Водната криза в Плевен: Регионалният министър със спешни мерки

Водната криза в Плевен: Регионалният министър със спешни мерки

България Преди 1 час

Основният проблем за липсата на вода в Плевен е компрометираната водопреносна мрежа и кражби, заяви министър Иванов

Картина, открадната от нацисти преди 80 години, се появи в обява на къща за продан

Картина, открадната от нацисти преди 80 години, се появи в обява на къща за продан

Свят Преди 1 час

Обява на къщата на високопоставен нацистки служител показва Portrait of a Lady от Джузепе Гисланди, висяща над диван

МС увеличава капитала на ББР с 4 млрд. лева

МС увеличава капитала на ББР с 4 млрд. лева

България Преди 1 час

Това съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова

,

Всеки четвърти българин е над 65 години, показва нов доклад

България Преди 1 час

Това сочат данните на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България

Лейбъристите влизат в сблъсък с Найджъл Фараж заради Брекзит

Лейбъристите влизат в сблъсък с Найджъл Фараж заради Брекзит

Свят Преди 1 час

Управляващата партия заявява, че евроскептикът, чиято Reform UK набира скорост в социологическите проучвания, ще върне Великобритания "назад", ако отмени новата сделка за Брекзит

Заловиха близо 50 кг марихуана, укрита в соларни панели на Митница Варна

Заловиха близо 50 кг марихуана, укрита в соларни панели на Митница Варна

България Преди 2 часа

Стойността ѝ възлиза на 985 000 лева (503 622 евро)

,

Стотици хиляди чатове в Grok, показани в резултатите от Google

Свят Преди 2 часа

Търсене в Google в четвъртък разкри, че са индексирани близо 300 000 разговора в Grok

Тейлър Суифт и Травис Келси - любовната приказка, започнала с рискован ход

Тейлър Суифт и Травис Келси - любовната приказка, започнала с рискован ход

Любопитно Преди 2 часа

От пропусната гривна за приятелство до годежен пръстен с диамант – романтиката на Тейлър Суифт и Травис Келси завладя феновете по света