Е дна жена е била убита, а петима души са ранени при атака с нож в центъра на Лондон в 22:33 часа местно време, съобщиха от полицията и допълниха, че се проучва евентуално терористично нападение. Работи се по версията и че е психичноболен. 

Мъжът извадил нож и започнал да напада на площада случайни хора. 

Извършителят на нападението е задържан, преди това е бил обезвреден с тейзър. Повдигнато му е обвинение за убийство. 

Той е на 19 години. 

Жената в най-тежко състояние - на около 60 години, е починала преди да дойде помощ. Пострадали са още две жени и трима мъже. Засега не се знае какво е състоянието им. 

Инцидентът е станал на площад Ръсел Скуеър в центъра на града.

„Първоначалните индикации сочат, че душевно заболяване е съществен фактор в този случай и това е една от основните версии, по които работим, но разбира се работим по отношение на терористични подбуди като мотив, което остава въпрос на проучване от наша страна“, заяви говорителят на полицията в заявление. 

На мястото на нападението в Централен Лондон е разпъната криминалистка палатка на полицията, предава БиБиСи (BBC). Мястото, което се намира в близост до Британския музей, е със засилено полицейско присъствие.


Кметът на Лондон Садик Хан заяви днес, че сигурността на жителите на британската столица е негов основен приоритет и призова към спокойствие и бдителност.  

"Разследването ни продължава да се концентрира върху психичното състояние на заподозрения", подчерта полицията. ТОт там добавиха, че става дума за първоначални данни и становището за мотивите на нападателя е отворено към промени.

Юли бе белязан от няколко нападения с много жертви във Франция и Германия. 

На 24 юли - неделя вечерта, 27-годишен сириец се самовзриви в германския град Ансбах и рани 15 души. Оказа се, че той е бил в България от края на 2013 до средата на 2014 година. Той е получил хуманитарен статут у нас. Часове по-рано от Германия дойде информацията, че той е трябвало да бъде депортиран в България. 

Само часове преди това друг мигрант посече с мачете жена и рани още двама в германския град Ройтлинген. Убиецът е 21-годишен сириец, който вече е задържан от полицията. Преди също е имал подобни прояви. Действал е сам. 

Дни по-рано 18-годишният Али Давид Сонболи се самоуби, след като преди това застреля 9 души в Мюнхен. Вчера властите там задържаха друго лице, за което се твърди, че е знаело за готвената атака, но не е сигнализирало.

Седмица по-рано друг мъж рани петима с брадва във влак. По-късно стана ясно, че нападателят е афганистански мигрант тийнейджър.

На 26 юли сутринта двама мъже, въоръжени с ножове, взеха заложници и заклаха един от тях в църква във Франция, в област Нормандия. Похитени са били петима - свещеник, две монахини и двама богомолци, по време на сутрешната служба. Съобщава се и че терористите са крещели "Аллах е велик", казали, че са от "Ислямска държава".

Това става 12 дни след кървавото нападение в Ница на 14 юли - тогава загинаха 84 души, а други над 200 бяха ранени, след като камион се вряза в група хора, събрали се на Английската крайбрежна алея, за да наблюдават фойерверките по случай Деня на Бастилията. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Технологичен скок: Австрия пусна суперкомпютър за 36 милиона евро с квантово сърце

Любопитно Преди 9 часа

Системата разполага с над 1000 графични процесора и близо 900 централни процесора

,

Жега помрачи 250 години САЩ: Рекордни температури отмениха традиционния парад във Вашингтон

Свят Преди 10 часа

Термометрите в американската столица достигнаха рекордните 45 градуса, което принуди властите да отменят традиционния парад. Опасната жега помрачи 250-годишния юбилей на страната, като наложи и временното затваряне на летище „Роналд Рейгън“

,

Шерифът от САЩ Кирил Васев: Корупцията в България може да се разбие за 1 година

Любопитно Преди 10 часа

Екслузивно в Телеграфно подкастът: Кирил Васев- Единственият БГ шериф в САЩ, включен в звено за преговори в кризисни ситуации със заложници, терористи, самоубийци. Пазил Джони Деп в съда по време на делото му с Амбър Хърд, охранявал инаугурацията на Джо Байдън

,

Намериха тялото на второто дете, изчезнало във водите на река Струма

България Преди 11 часа

В продължение на над 24 часа десетки спасители, пожарникари, полицаи и доброволци претърсваха района по суша и вода

Заради контузия: Серина Уилямс се отказа от турнира на двойки на "Уимбълдън"

Заради контузия: Серина Уилямс се отказа от турнира на двойки на "Уимбълдън"

Любопитно Преди 11 часа

23-кратната шампионка няма да играе рамо до рамо със сестра си Винъс заради тежка травма. Тенис легендата сподели емоционално съобщение в социалните мрежи и разкри пред феновете си стряскащи подробности за медицинските процедури по коляното си

Системата PNR: Как ДАНС следи пътниците и кога достъпът до данни се превръща в престъпление

Системата PNR: Как ДАНС следи пътниците и кога достъпът до данни се превръща в престъпление

България Преди 11 часа

Ако липсват аргументация и данни, че се касае за тежко престъпление, извличането на информацията е законово нарушение, предупреди Цветлин Йовчев

,

Изгониха съдията от Световното заради мача Португалия - Хърватия

Любопитно Преди 12 часа

Норвежецът Еспен Ескос няма да свири повече мачове до края на шампионата по решение на Пиерлуиджи Колина. Хърватските медии твърдят, че той е наказан заради спорна дузпа за Португалия, но според друга версия причината е класирането на Норвегия

Путин с извънреден закон заради тежкия недостиг на горива в Русия

Путин с извънреден закон заради тежкия недостиг на горива в Русия

Свят Преди 13 часа

Владимир Путин подписа промени в Данъчния кодекс, които да стимулират вътрешния пазар след острия дефицит, предизвикан от украинските дронове. Мерките удължават сроковете за рафинериите до края на 2026 г. и влизат в сила със задна дата от 1 юни

,

Vogue отсече: Хитът от 70-те, който се завръща с пълна сила в гардероба ни това лято

Любопитно Преди 13 часа

Модната библия „Вог“ обяви завръщането на бохо шика, плетените на една кука модели и роклите с отворен гръб. Ярките щампи и прозрачните шифонени тоалети, вдъхновени от легендарната Шер, се очертават като абсолютния хит за лятото на 2026 г.

Гордост: Никола Цолов пренаписа историята с велика победа на „Силвърстоун“

Гордост: Никола Цолов пренаписа историята с велика победа на „Силвърстоун“

Любопитно Преди 13 часа

Победата идва след силно представяне през целия уикенд и затвърждава позицията му сред основните претенденти за титлата

Бардела беше заснет на Гран при на Монако, отпивайки питиета и смеейки се с VIP гости заедно с приятелката си

Италианската принцеса, която може да стане следващата първа дама на Франция

Свят Преди 14 часа

Романсът на Жордан Бардела с аристократична инфлуенсърка усложнява посланията му към работническата класа

,

Две бунгала изгоряха при пожар край Черноморец

България Преди 14 часа

Сигналът за огъня е подаден около 15:15 часа

.

Eнергиен експерт: АЕЦ „Белене“ може да бъде построена преди новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“

България Преди 14 часа

Според него изграждането на централата зависи изцяло от политическо решение

,

Конгрес под обсада: АзГ преизбра лидерите си на фона на масови протести и сблъсъци

Свят Преди 14 часа

Въпреки опитите на 31 000 демонстранти да блокират форума в Ерфурт, Вайдел и Крупала бяха преизбрани с огромно мнозинство. Партията опозиция иска спиране на помощта за Украйна и вдигане на руските санкции, вярвайки, че скоро ще управлява сама