В сички заложници в хотела „Радисън” в столицата на Мали, Бамако, са освободени, съобщиха малийските власти. Силите за сигурност прочистиха хотела етаж по етаж. Предполага се, че броят на загиналите заложници е 27. В операцията участват и френски командоси.

Не се знае още каква е съдбата на нападателите, които са се барикадирали на седмия етаж на сградата. Полицията води преговори с тях. Поне двама от терористите са убити. Отговорност за нападението срещу хотела пое Ал Кайда.

По-рано днес близо 80 от заложниците бяха освободени, след щурм на полицията. Това съобщи държавната телевизия на О Ер Те Ем, цитирана от „Франс прес”.

„Нашите сили освободиха около 30 заложници, а други успяха да се измъкнат сами”, отчете министърът на сигурността на Мали, Салиф Траоре.

Междувременно Франция изпрати специални части в Мали. Общо 40 човека от отдела, който за овладяване на заложнически кризи, ще помогнат на малийските сили за сигурност да се справят със ситуацията в хотел „Радисън“.

Сред хората, взети за заложници в Бамако има доста чужденци. Сред тях са четирима белгийци, единият от които е служител на парламента на Френската общност в Белгия. Останалите трима работят за европейски институции с представителства в Бамако.

Авиокомпанията „Ер Франс“ обяви, че 12 нейни служители са успели да избягат от хотела.
Трима от общо шестимата служители на авиокомпанията турските авиолинии, които са се намирали в хотела, също са избягали.

Китайската агенция Синхуа съобщи, че най-малко седем от посетителите на хотела са китайци.

В хотела е имало и 20 индийци, заяви индийският дипломат Никилеш Мохан Дхирар. По думите те са вече в безопасност, а индийското посолство в Мали поддържа постоянна връзка с тях.

Въоръжени лица нападнаха луксозен хотел в Бамaко, столицата на Мали и задържаха 170 души за заложници, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на високопоставен източник от силите за сигурност и на очевидци.

„Много рано тази сутрин се чу стрелба. Очевидно това е опит за вземане на заложници. Полицията е на мястото и отцепва района”, заявил източникът пред агенцията.

Агенция Франс прес цитира съобщение на компанията, която притежава хотела, в което се казва, че нападателите

държат за заложници 140 гости на хотела и 30 души персонал. Агенцията съобщава за поне трима загинали заложници.

Според местния сайт Depeche Du Mali терористте са били около десет души. Изданието информира за няколко ранени, които са откарани в болница и отбелязва, че атакуваният хотел „Радисън” е имал репутация като едно от най-сигурните места в Бамако. Училища, фирми и посолства в района са затворени.

Франс прес, цитирана от Би Би Си казва, че драмата се разиграва на 7-ия етаж на сградата, а нападателите са описани като „джихадисти”.

По-късно беше съобщено, че

терористите са освободили няколко от заложниците - такива, които могат да цитират стихове от Корана. АФП пък информира, че службите за сигурност на Мали са извели две жени от хотела.

Агенция Ройтерс дава още подробности за нападението, заявявайки, че въоръжените мъже са пристигнали с автомобил на мястото около 7.00 ч. местно време (9.00 ч. българско време), като нахлули през бариерата, поставена от съображения за сигурност.

Свидетели казват че превозното средство на терористите е било с дипломатически номер. „Дойдоха докато метях двора. Бяха в кола с дипломатически номер,бяха маскирани. Охраната на входа ги спря, те започнаха да стрелят и ние избягахме”, разказва градинарят.

Нападателите крещели „Аллах Акбар”

(бел.ред. „Аллах е велик”) , докато нахлували в хотела, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източника си в малийските сили за сигурност.

Войски на малийската армия са разположение около хотел „Радисън”, а впоследствие стана ясно, че там има и френски войски.

По информация на Франс прес части на армията на Мали щурмуват хотела. 80 души са били освободени, съобщават държавните медии в африканската държава.

"Нашите сили освободиха 30-ина заложници, а други успяха да се измъкнат сами", каза за АФП министърът на сигурността Салиф Траоре. Военен командир съобщи, че

малийските специални части са влезли в хотела и освобождават заложниците етаж по етаж,

предаде Асошиейтед прес.

Френският президент Франсоа Оланд каза, че Франция е готова да помогне на Мали с всички необходими средства. Към Мали потегли група от четиридесетина елитни френски жандармеристи, обучени да действат в заложнически кризи.

Авиокомпания "Ер Франс" съобщи, че 12 нейни служители са били в хотела в момента на атаката, но вече са на сигурно място.

Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта, който бе в Н'Джамена на регионална среща, посветена на тероризма в Сахел, напусна столицата на Чад и тръгна обратно към Мали.

Българските медици, които които изпълняват задачи в Мисията на ЕС за обучение на силите за сигурност на Мали са в безопасност и нищо не застрашава животът им,

съобщиха от Министерството на външните работи.

Четирима специалисти в момента са в базата на мисията. Предприети са мерки за тяхната безопасност, уверяват от министерството.

Агенция Ройтерс припомня, че северната част на Мали беше окупирана ислямистки екстремисти, някои свързани с „Ал Кайда”, през по-голямата част от 2012 г. Въпреки, че бяха изгонени с военна операция, ръководена от Франция, спорадичните прояви на насилие в страната продължават.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 1 час

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 2 часа

Това каза на брифинг пред журналисти вицеадмирал Румен Николов – директор Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Свят Преди 4 часа

Наводнението е станало в отдела за древноегипетските антични произведения на изкуството

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Любопитно Преди 4 часа

Фотографията показва краля и кралицата във вила „Волконски“ в Рим по време на посещението им в Италия през април

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Свят Преди 5 часа

Пострадалите при атаката бяха откарани в болница, но се смята, че те не са в сериозно състояние

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 5 часа

Плавателният съд е трети ден край Ахтопол и по всяка вероятност ще остане на котва и през следващите дни

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Свят Преди 5 часа

Вчера и днес Русия отново бомбардира Украйна с множество удари с дронове и ракети

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 5 часа

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 5 часа

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Свят Преди 6 часа

По-рано група военни обявиха по държавната телевизия, че са взели властта

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

България Преди 6 часа

Заради протеста на гръцките фермери е блокиран за камиони и ГКПП "Капитан Петко войвода"

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

България Преди 6 часа

Произшествието е станало в района на Добри дял

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

България Преди 7 часа

Това е станало при специализирана полицейска операция срещу наркоразпространението

Единодушно: Надзорният съвет на НОИ одобри проекта за бюджет на ДОО за 2026 г.

Единодушно: Надзорният съвет на НОИ одобри проекта за бюджет на ДОО за 2026 г.

България Преди 7 часа

Това съобщиха след края на заседанието Мария Минчева, зам.-председател на БСК и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 7 часа

Той влезе в предаването с качества като чар и харизма, които искаше да използва като свое оръжие