О тчитаме положителен ефект от въведените мерки в страната. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на здравните власти във връзка с разпространението на коронавируса у нас.

COVID-19: Нови 1002 положителни случая, 59 починали

На седмична база броят на излекуваните като трайна тенденция е два пъти по-голям от броя на новозаболелите. Заетостта на болничните легла в страната е 32 на сто за неусложнени състояния и 47 на сто - за интензивно лечение. Сред медицинския персонал активните случаи на инфекцията са 2833, посочи министър Ангелов.

От доставянето на ваксините в България са ваксинирани 7900 души, посочи председателят на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов.

Най-ниска е заболеваемостта от COVID-19 в областите Кърджали, Разград и Габрово, а най-висока в областите Враца, Русе и Варна, каза  държавният здравен инспектор Ангел Кунчев. Страната ни е на 24 място в ЕС по заболяемост от коронавирусната инфекция и на трето място в ЕС по смъртност, посочи той.

"От другата седмица имаме готовност да започнем ваксинирането на ползвателите на социални услуги в домовете за възрастни хора, както и на учителите", увери здравният министър.

Създадена е логистика и организация за доставката и поставянето на ваксината на Moderna, увери още здравният министър. Поръчани са 500 000 дози, които ще стигнат за имунизацията на 250 000 българи. На 11 януари ще бъдат доставени символично 2 000 дози.

На сайта на здравното министерство ще бъде публикувана подробна информация и график за доставките и имунизацията. Очаква се доставката да бъде направена през следващата седмица. А в "Булбио" вече е създадена организация за съхранението и разпределението й. До края на месеца се очаква и нова доставка на ваксини на Pfizer. Очаква се да бъдат доставени още 70 000 дози. 

7913 е броят на ваксинираните българи. 55,39% от ваксинираните са лекари, 20,4% - са професионалисти по здравни грижи, 15.31% - помощен персонал, 8,09% - други.

До края на тази седмица ще стане факт и мобилно приложение, което е част от информационната система относно COVID-19. В него ще има секция за въпроси и отговори, в която всеки ще може да изпрати своето запитване.

Проф. Ангелов отбеляза, че в средата на месеца ще има повече яснота за ситуацията след новогодишните празници и тогава ще може да се прецени дали мерките ще бъдат преразгледани.

"Очакваме средата на януари, когато ще отчетем данните от Нова година. Тогава ще са минали и 10 дни от началото на учебната година. В понеделник ни предстои и среща с образователния министър Красимир Вълчев, на която детайлно ще разгледаме какви са възможностите за другите ученици", обясни проф. Ангелов.

Ще бъде оказано пълно съдействие на прокуратурата по повод сигнала за продажба на кръвна плазма, каза още на брифинга в Министерския съвет министърът на здравеопазването.

"Всички сигнали за нарушаване на законодателството се адресират към компетентните институции, съвместно с органите на МВР, ще окажем съдействие", подчерта той.

"Леденото хоро", организирано вчера, министър Ангелов коментира, че "заиграването с политиката, опирайки се здраво върху българските обичаи и традиции, в момента е нелепо.

Здравните власти: Отчитаме положителен ефект от мерките в страната

"Всеки решава с какво иска да остане в историята - дали със спасените човешки животи и мисъл за медиците или с преследването на политическите си страсти, амбиции и стремежи. Не е време за правене на политика, нелепо е да правим политика в момента, най-важното е да преведем българския народ през тази криза", добави още той.

По думите му са наложени санкции и всички законови възможности, ще бъдат приложени.

Кукерският фестивал в Перник тази година ще бъде отменен, обяви доц. Ангел Кунчев. По-рано през деня кмета на града е провел среща със здравните власти, за да обсъдят как обичая да се проведе, без да се застрашава здравето на обществото.

COVID-19: Жена търси истината за смъртта на дядо си

Д-р Миндов: Не може без ваксини, а само с пожелание

COVID-19: Нови 1002 положителни случая, 59 починали

ЕС одобри ваксината на "Модерна"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 1 час

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 2 часа

Задържан е съсед на пострадалия

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 3 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 3 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 4 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 4 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 4 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 5 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 5 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво каза Европа след срещата в Аляска</p>

Какво каза Европа след срещата в Аляска

Свят Преди 6 часа

Група от няколко европейски лидери съвместно се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия

Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 7 часа

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Младеж без книжка катастрофира в Студентски град</p>

Младеж без книжка катастрофира в Студентски град

България Преди 8 часа

"Шофьорът" е дал положителни проби за алкохол и наркотици

<p>Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци</p>

Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци

България Преди 8 часа

Така активните огнища в Пирин планина стават три

Володимир Зеленски и Доналд Тръмп в Овалния кабинет

Володимир Зеленски ще се срещне с Доналд Тръмп във Вашингтон в понеделник

Свят Преди 9 часа

Украинският лидер заяви, че срещата в понеделник ще бъде „за да се обсъдят всички подробности относно прекратяването на убийствата и войната“

Наводнение в Пакистан

Смъртоносни наводнения убиха стотици хора в Пакистан, Кашмир и Непал

Свят Преди 10 часа

Внезапни наводнения, предизвикани от проливни дъждове првърнаха пътища в реки, разрушиха сгради и сееха смърт

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Свят Преди 10 часа

Mного лекари се затрудняват да разпознаят симптомите ѝ