П о разпореждане на главния прокурор Иван Гешев тази сутрин Върховната административна прокуратура е изпратила писмо до здравния и вътрешния министър и до началника на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. В него се обръща внимание на информациите за множество завърнали се от рискови държави български граждани, съобщи NOVA.

Прокурорите питат какви меки се предприемат в отделни махали, квартали и населени места за спазване на карантината. През последните дни се повиха информации, че в ромските квартали не се спазват противоепидемичните мерки.

В пловдивския квартал "Столипиново" хората масово нарушават наложената карантина. Поради тази причина е възможно да бъде поставен контролен пункт за справяне с проблема. Председателят на УС на Фондация за регионално развитие "Рома" отбеляза пред NOVA, че с обитателите на квартала трябва да се работи много внимателно

Нова жертва на коронавируса в България

"През първите два дни от извънредното положение организацията беше по-добра. Щом времето започна да се затопля обаче, хората започнаха да се събират. Има и много завърнали се от чужбина", коментира той.

Кметът на район "Източен" в Пловдив бе категоричен, че и други институции в държавата трябва да се намесят, тъй като в "Столипиново" продължават масово да се провеждат тържества.

Предложено е полицейското присъствие да се засили.

Рекорден брой жертви в Италия, извънредно положение в Португалия

"Време е хората да осъзнаят, че тези мерки са животоспасяващи. В момента 28 души са под карантина в квартала", коментира още той.

Два сигнала за неспазена карантина са приети в общинския координационен щаб в Пловдив вчера (18 март), съобщи зам.-кметът по сигурността Тодор Чонов. 

Въвеждат вечерен час в Елин Пелин

Още вчера от общината съобщиха, че стартира наблюдение на ромските махали - "Столипиново" и Шекер махала, където  в  момента се завръщат много хора от чужбина. Те ще бъдат наблюдавани, за да се гарантира, че завръщащите се  ще преминат през медицински прегледи.

От вчера започна и работата на общинския координационен център в общината. Гражданите могат да звънят на два мобилни телефона или да изпращат сигнали на електронна  поща. 

Петима специалисти - двама психолози, двама социални работници и педагог приемат сигналите и координират нуждите на гражданите и специализираните институции - РДВР, дирекция "Социално подпомагане" и БЧК. 

Пациент със съмнение за COVID-19, избягал от болница в София

Мобилните телефони са 0878371710  и 0878371449, сигнали могат да се подават и на електронна поща  koordinacia@plovdiv.bg. В момента сигнали се приемат от 7 до 19 часа, а от другата седмица това ще става денонощно.

Щабът към Прокуратурата за надзор на мерките срещу разпространението на коронавирус е изискал днес писмена информация от министрите на вътрешните работи и на здравеопазването, както и от ген. Венцислав Мутафчийски какви мерки се взимат във връзка с данните, че големи групи български граждани завърнали се от "рискови държави" не спазват задължителната карантина.

От прокуратурата са поискали и информация какви допълнителни противоепидемиологични мерки се взимат за овладяване на потенциалните проблеми на различни места в страната. 

Междувременно стана ясно,

че част от изходите на квартал "Кармен" в Казанлък  ще бъдат затворени. Хората ще се допускат само през пропускателни пунктове. Мерките са въведени от общината с цел превенция.

Кметът на Казанлък Галина Стоянова обясни, че затварянето на входовете от северната страна на квартал "Кармен" е единствено с цел сигурност, превенция и спазване на мерките. 

Кварталът има няколко изхода, като отворени за движение ще останат тези, разположени в западната част. Те ще бъдат на разположение на хората, а полицията ще може да изпълнява стриктен контрол.

Сред мотивите за затварянето на квартала е, че в близките общини има информация за завърнали се от критичните точки, които са поставени под карантина.

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 30 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 48 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 час

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 2 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 5 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 6 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио