Р едица европейски страни налагат нови ограничения при пътуванията с цел ограничаване на разпространението на коронавируса.

От полунощ Германия забранява влизането на граждани от държави, сериозно засегнати от новооткритите варианти на COVID-19. Мярката ще продължи поне до 17 февруари.

Засегнати са полети, автобусни и железопътни превози от Великобритания, Ирландия, Бразилия, Португалия, Южна Африка.

Чехия пък изцяло затвори границите си за пътуващи без основателна причина. Изключение правят само хората работещи, учещи или посещаващи свои роднини в страната.

Франция забранява всички пътувания до и от страни извън Европейския съюз, а при всяко влизане във Франция от страни от ЕС, включително през сухопътните граници, ще се изисква отрицателен PCR тест за коронавирус, съобщиха от МВнР.

Имунолог: В края на март е възможно да има нова вълна на COVID-19

По информация на посолството ни в Париж новите, по-строги мерки, влизат в сила от 00.00 часа на 31 януари 2021 г., неделя.

Досега изискването за отрицателен PCR тест беше в сила само за въздушните и морски граници. Според новите мерки изключения от PCR теста са предвидени за пограничните работници, а забраната на пътуванията извън ЕС няма да важи при наложителни причини.

Коронавирусът у нас: Лек ръст на новите случаи

Към момента няма официална информация от Париж дали новите мерки ще засегнат транзита и международните превози от държави извън ЕС. По информация на посолството ни в Париж към момента транзитът и международните превози се извършват нормално.

Германия спира пътническите превози от страни с новооткрити щамове на COVID-19

Според обявените от френските власти мерки,

забранени са и всички пътувания към и от отвъдморските територии на Франция, с изключение на пътувания при наложителни причини.

В опит да бъде ограничено разпространението на заразата от коронавирус от неделя ще бъдат затворени и всички големи търговски обекти с площ над 20 000 кв. м във Франция, с изключение на хранителните магазини, а от понеделник се намалява допустимия брой на клиенти в търговските обекти.

ЕС одобрява ваксината на "Астра Зенека

Ще бъде засилен и контролът за спазване на вечерния час.

При нужда от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Париж на следния телефонен номер: 0033145518590, на дежурен номер в извънработно време: +33 6 23 18 09 93, както и чрез ел. поща на адреси: consul@ambbulgarie.fr, Embassy.Paris@mfa.bg.

Испания и Португалия решиха временно да възстановят граничния контрол с цел контрол над коронавирусната пандемия. "Испания и Португалия съгласуваха временно възстановяване на контрола на вътрешната сухопътна граница между двете страни", се отбелязва в изявление на испанското външно министерство. Мярката ще бъде в сила от 31 януари до 10 февруари, като цели "противодействие на кризисната ситуация в областта на здравеопазването", дължаща се на коронавируса.

На испанска територия ще бъда допускани граждани на страната и техни съпрузи, притежателите на разрешение за дългосрочно пребиваване, студенти, които се обучават в страната; жители на други страни от ЕС, пътуващи към мястото, където живеят. Освен това ще бъдат допускани работещи в транспорта, медици, дипломати, доказалите с документи форсмажорни обстоятелства, свързани с пътуването си и някои други категории лица.

Общо в Испания бяха регистрирани над 2,7 милиона случая на заразяване, жертвите са около 58 300. В Португалия са открити около 698 000 заразени, а 11 900 починаха. В последно време и в двете страни се отбелязва нарастване на темповете на разпространение на заразата.

Междувременно стана ясно, че Световната здравна организация смята, че всяко ограничаване на свободното движение на доставките на ваксини срещу коронавируса, на този етап е вредно.

"Нека го кажем така - с нищо не помага за общото положение, ако се налагат забрани за износ или каквито и да е пречки. Независимо от кого. Съставките за направата на ваксини, диагностични инструменти, лекарства - всичко това трябва да се движи свободно в целия свят", заяви Марианджела Шимао, заместник-директор на СЗО.

Европейският съюз обяви вчера, че дава на своите страни-членки правото да спират износа на ваксини. Това трябва да става само ако има данни, че се изнасят дози, които са били предвидени за Европа.

"Целта е да се постигне пълна прозрачност на процеса - нещо, което в момента липсва и което европейските граждани очакват от нас", каза еврокомисарят по търговията Валдис Домброввскис.

Правото да се налагат ограничения на износа влиза в сила от днес и ще важи до края на март.

Европейският съюз настоява, че най-бедните няма да бъдат ощетени. Изготвен е списък с около 100 държави, които са изключени от забраните за износ.

Критиците на тази политика обаче са на мнение, че Европейската комисия е работила бавно и неефективно за осигуряването на доставките на ваксини и сега се опитва да компенсира със спорни ходове.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 3 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 5 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 5 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 6 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 6 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 6 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 6 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 7 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 7 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 7 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 8 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 8 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 8 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 9 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 9 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ