З аради повишения брой на заразените с COVID-19 у нас и настъпилата вече четвърта вълна, здравните власти подготвят нови ограничителни мерки. Те ще бъдат представени до няколко дни.

Заповедта обаче няма да влезе в сила веднага и навсякъде в страната.

COVID-19: Ръст в процента на нови случаи

Според здравния министър в служебното правителство д-р Стойчо Кацаров

основните притеснения са свързани по-скоро с повишаващия се брой на заразените, а не толкова с цифрата на хоспитализираните пациенти. 

Огнище на коронавирус е установено в бежанския център в Любимец

Затова се налагало и въвеждане на някои леки ограничения. 

„Първите мерки ще бъдат наложени на държавната и общинската администрация. Най-рискови са събития на открито и закрито от битов характер. Също - това са най-рисковите места и първите мерки ще бъдат за такива събития”, посочи пред NOVA д-р Кацаров, който посети Специализираната болница за активно лечение на паразитни и инфекциозни болести "Проф. Иван Киров", където беше доставен робот за автономна дезинфекция.

Хиляди французи протестираха срещу задължителния здравен пропуск

Това ще бъде едно от лечебните заведения, които ще са на първа линия в борбата с четвъртата вълна на пандемията.

В последните дни Министерството на културата и Министерството на здравеопазването водят активен диалог и се обсъждат различни хипотези за достъп до зали и събития в условия на евентуален ограничителен режим, съобщиха по-рано от министерството на културата. Търсят се алтернативни решения за потребностите на творческия и културен сектор, се казва още в съобщението. Основен приоритет на Министерство на културата е да се защити възможността на заетите в сферата на културата и изкуствата да упражняват професиите си. 

"Ваксинираните ще имат повече свободи": Германия е изправена пред тежко решение

Каквато и ограничителна мярка да се наложи на действащи стопански субекти, тя ще бъде съпроводена незабавно с подкрепа и обезщетение за хората, чиято работа или бизнес са засегнати, посочи още министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров.

За дейности, извършвани от ваксинирани служители, преболедували служители или с отрицателен PCR тест, направен през последните 72 часа, по думите на министър Кацаров, няма да е нужно да се налагат допълнителни ограничения. Ако това не може да се осъществи, ще се работи под общия режим, допълни той.

„Първата заповед още ще включва възможността за ваксинирани да продължават работа - не е нужно да се налагат никакви ограничения за капацитета. Това е допълнителна възможност - не дискриминация”, допълни още д-р Кацаров.

Той подчерта, че каквато и мярка да се вземе, тя няма да влиза веднага в сила, за да могат хората да се подготвят.

Учен: Това е най-големият риск за света в момента 

Бонуси вече ще получават само реално работещите на първа линия

„Променихме методиката за допълнително заплащане, така че пари да получават само реално работещите на първа линия срещу COVID-19. Защото преди имаше такива, които само отчитали, че работят с на първа линия”. Това заяви д-р Стойчо Кацаров при изслушването му в парламентарната Комисия по бюджет и финанси.

Там той представи обосновката за исканата от министерството и Националната здравно-осигурителна каса актуализация на техния бюджет. Общата стойност на поисканото увеличение е 334 млн. лв. – 200 млн. за бюджета на МЗ, а останалите – за НЗОК.

„При извънредни обстоятелства средствата, които сме предвидили, може да се окажат недостатъчни”, предупреди министърът.

Той увери, че въпреки липсата на пари в момента, ведомството е предприело действия за осигуряване на достатъчно медикаменти за лечение на коронавирус, включително „Ремдесивир”.

„Вероятно ще се наложи да бъдат поискани авансово още пари за лекарства през постановление на МС”, каза още Кацаров.

Без средства затварянето на бизнеса е абсолютно нечестно

„Без средства затварянето на бизнеса е абсолютно нечестно. Не може отделни бизнеси да платят цената на цялото общество, защото сме решили, че са най-опасните”. Това коментира министърът на икономиката Кирил Петков след среща с работодателски и браншови организации.

„Бюджетът, който е предложен от служебното правителство, трябва да се актуализира максимално бързо. Ако не стане това, всички браншове са под огромен риск - туристически, ресторантьорски. Ако ги затворим, без средства - това би било пагубно”, добави той.

Пингдемия: Защо свършиха храните в магазините във Великобритания

Ангела Меркел с тревожни данни, за какво призова

"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"

Лекар: Да им се каже, че "без ваксинация няма свободи"

Безплатна бира, злато, крави - как промотират ваксиниране по света

Коронавирус: Защо Делта мутацията е толкова опасна

Ваксинирани, но болни от COVID-19. Защо?

DW: Ваксините ли причиниха Делта мутацията? Проверка на фактите

"Най-безопасното място в света?" Щатът Върмонт - шампион по ваксинация в САЩ

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колумбия и Еквадор се скараха за бомба

Колумбия и Еквадор се скараха за бомба

Свят Преди 1 час

Колумбия и Еквадор споделят 586-километрова граница

Атака срещу посолството на САЩ в Багдад

Атака срещу посолството на САЩ в Багдад

Свят Преди 1 час

Свидетел, намирал се в ресторант в града, разказа, че е видял експлозии в небето

Смениха директора на „Медицински надзор“

Смениха директора на „Медицински надзор“

България Преди 4 часа

Основен приоритет в работата на новия директор ще бъде засилването на контрола в здравната система

Почина работник, паднал от сграда в Бургас

Почина работник, паднал от сграда в Бургас

България Преди 4 часа

Образувано е досъдебно производство

Макрон остро отряза Тръмп: Франция никога няма да участва

Макрон остро отряза Тръмп: Франция никога няма да участва

Свят Преди 5 часа

Макрон: Ние не сме страна в конфликта

Иран арестува стотици хора

Иран арестува стотици хора

Свят Преди 5 часа

Стотици терминали „Старлинк“ са били конфискувани

Коури Ричинс

Писателка уби съпруга си с коктейл „Московско муле“, подправен с фентанил

Свят Преди 5 часа

Докато пишела наръчник за справяне със загубата, писателката планирала „нов живот“ с любовник и 4 милиона долара от наследство

ООН започна разследване удара по училище в Иран

ООН започна разследване удара по училище в Иран

Свят Преди 6 часа

Ракетите отнеха живота на 168 ученички

Хеликоптер превози млад мъж с животозастрашаващо кървене

Хеликоптер превози млад мъж с животозастрашаващо кървене

България Преди 6 часа

Състоянието му остава критично, но е стабилизирано

Снимката е архивна

Обрат: ВАС спря прекратяването на поръчката за боклука в центъра на София

България Преди 6 часа

Съдът върна процедурата за районите „Възраждане“, „Оборище“ и „Триадица“, където спешно трябва да бъде избран изпълнител

Джо Кент

Трус в разузнаването на САЩ: Шефът на антитероризма подаде оставка заради войната с Иран

Свят Преди 6 часа

Джо Кент, дългогодишен поддръжник на президента Доналд Тръмп, заяви в изявление, публикувано в X във вторник, че е „ясно, че започнахме тази война поради натиск от Израел и неговото мощно американско лоби“

"Оскар"-ите

Какво скри Холивуд: Обиди и скандални визии на парти след „Оскарите“

Любопитно Преди 6 часа

Вечерта беше изпълнена с обичайните застинали усмивки и непрекъснати взаимни похвали, но зад кулисите на „Оскарите“ изглежда, че тектоничните плочи на Холивуд се разместват

Румъния обяви, че е готова за ракетна атака от Иран

Румъния обяви, че е готова за ракетна атака от Иран

Свят Преди 7 часа

Букурещ обаче посочи, че Техеран е заявил, че ще реагира политически и юридически