В ариантът на SARS-CoV-2 Омикрон, за който светът научи на 24 ноември 2021 г., се разпространи бързо сред хората в над 130 държави и буквално взриви системите, отчитащи броя на новите случаи, покачвайки нивата до недостигани при никоя от предишните вълни на пандемията стойности.

По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) Омикрон е единственият доминиращ в момента вариант на SARS-CoV-2, който предизвиква безпокойство, каза в интервю за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките.

Проф. Огнян Кунчев с прогноза за COVID-19 през март

Проучванията разкриват, че успешното предаване на Омикрон от човек на човек се дължи на

изплъзването му (в някаква степен) от имунния отговор на преболедували и ваксинирани срещу COVID-19. Тази му способност с основание привлича вниманието на учените. Причината е, че чрез S-белтъка вирусът разпознава своята "входна врата" върху клетката (рецепторът АСЕ2) и взаимодействайки с нея, поставя началото на инфекцията, напълно обяснимо, същият този S-белтък е и основната мишена, срещу която организмът ни изработва неутрализиращи антитела.

Какво да правим, ако се заразим с Омикрон: Шест полезни съвета

Микробиолог: След Омикрон идва краят на пандемията

Така мутациите в него са нож с две остриета. От една страна те помагат на вируса да бяга от антитяловия имунен отговор, но от друга може да му попречат да се свърже с рецептора. Омикрон се справя удивително добре с това предизвикателство. Съдържащите се в него мутации (а те са повече от 50 и над 30 от тях са в S-белтъка) взаимно си помагат, демонстрирайки на практика, че съвместното им действие е нещо много повече от сбора на индивидуалните им особености, обясни проф. Александрова.

Какво означава "ваксинален пробив" и от какво зависи

От обявяването на Омикрон за вариант на безпокойство (ноември 2022 г.) до момента COVID-19 е причинил смъртта на половин милион души.

Проф. Радостина Александрова каза, че в информация за COVID-19, на 10 февруари 2022 г., ECDC за първи път отбеляза, че Омикрон се свързва с намалена тежест на клиничната картина. Този вариант се размножава по-активно в горните дихателни пътища в сравнение с варианта Делта. Едно от обясненията е, че след свързването с рецептора АСЕ2, Омикрон предпочита да използва път за проникване в клетката, различен от този при останалите варианти.

Учен: Това е най-големият риск за света в момента 

Според друга хипотеза

Омикрон се нуждае от по-високо ниво на изява на молекулата АСЕ2, каквото е налично именно в горните отдели на дихателната система. Здравните институции обаче предупреждават, че заболяване с по-малка тежест не означава автоматично леко заболяване и Омикрон може да е сериозен проблем за уязвими групи хора.

"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"

По данни на СЗО от 8 февруари 2022 г.

в седмицата преди това броят на регистрираните нови случаи на инфекции със SARS-CoV-2 е около 19 милиона, а 68 000 души са загубили живота си. От обявяването на Омикрон за вариант на безпокойство (ноември 2022 г.) до момента COVID-19 е причинил смъртта на половин милион души, принос за което имат всички варианта на вируса, включително доминиращият до скоро вариант Делта, каза вирусологът.

Доклад на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC)

от 28 януари 2022 г. съобщава, че в условията на Омикрон честотата на посещенията на спешно отделение (87 на 1000 случая), хоспитализациите (27 на 1000 случая) и смъртните случаи (9 на 1000 случая) е по-ниска от наблюдаваната през пиковите периоди през зимата на 2020-2021 г. (стойностите са съответно 92, 68 и 16) и по време на предизвиканата от варианта Делта вълна (съответно 167, 78 и 13). Въпреки това, случаите и хоспитализацията поради COVID-19 през януари 2022 г. са били най-високи от началото на пандемията, подхранвани от бързото разпространение на варианта Oмикрон (доклад на CDC от 11 февруари 2022 г.).

Имат ли доживотен имунитет преболедувалите COVID-19

Смъртните случаи също достигат високи стойности. При пациентите, хоспитализирани с COVID-19 по време на вълната от Омикрон, болничният престой и времето прекарано в интензивно отделение са били по-кратки. Обяснението се дължи не само на особеностите на варианта, но и на обхвата на ваксинацията и приемането на бустерна доза сред отговарящите на условията за това хора. Към 10 февруари 2022 г. 64,3 процента от населението на САЩ, са получили първична серия от ваксина срещу COVID-19, съобщи проф. Александров.

Сигурни признаци, че сте прекарали COVID-19

Според Световната здравна организация твърде рано е да се обявява победа над коронавируса, защото се проследяват още няколко варианта на Омикрон

Според експертите от Световната здравна организация твърде рано е да се обявява победа над коронавируса - има няколко варианта на Омикрон, чието поведение се проследява в момента. Специално внимание сред тях заслужава подвариантът ВА.2., за който има данни, че се разпространява с 30 процента по-добре от изходния ВА.1., особено сред членовете на едно и също домакинство, подчерта проф. Александрова.

Тя обясни, че BA.1 и BA.2 споделят 32 мутации, но се различават по 28 - различията между тях не са достатъчно отчетливи, за да може ВА.2 да получи "статут" на отделен вариант. "Разстоянието" между BA.1 и BA.2 обаче е по-голямо отколкото това между изходния вариант на SARS-CoV-2, изолиран в град Ухан в края на 2019 г., и варианта Алфа. Благодарение на съдържаща се в него специфична мутация, родителският Омикрон може да бъде разпознат още при PCR тест, а последващото разчитане на целия геном на вируса (секвениране) подвърждава резултата. Тази мутация липсва при ВА.2, поради което специалистите находчиво му поставиха наименованието "стелт Омикрон" (stealth - потаен, англ.), тъй като подобно на преобладаващата част от вариантите на SARS-CoV-2 може да бъде разпознат само чрез секвениране на генома.

Подвариантът ВА.2 е достигнал до поне 69 държави.

Дания преживя един от най-ранните скокове в разпространението на този подвариант. В края на януари 2022 г. ВА.2 представлява почти половината от случаите на SARS-CoV-2 в тази страна - на 27 януари 2022 г. бяха отчетени рекордните 45 000 нови случая (средно за период от 7 дни). Добрата новина е, че това не беше последвано от драматично увеличаване на броя на хоспитализираните и смъртните случаи. В Дания повече от 80 процента от населението е ваксинирано срещу COVID-19, а над 60 процента са с трета доза, отбеляза вирусологът.

Предполага се, че ВА.2 е "направил" по-добър "избор" на броя и вида на мутациите в сравнение с ВА.1,

което му позволява да се справя още по-успешно с баланса между бягство от антитела и способност за предаване от човек на човек. Все още не разполагаме с данни за тежестта на клиничната картина на ВА.2, каза проф. Радостина Александрова.

Тя съобщи, че към 3 февруари 2022 г. в света са доказани по-малко от 400 случая на инфекция с ВА.3. Предполага се, че този подвариант е стъпил в поне 19 държави. ВА.3 носи 33 мутации в S-белтъка, който изгражда шипчетата на вируса. 31 от тях споделя с ВА.1, а останалите две - с ВА.2. Тежестта на предизвиканото от ВА.3 заболяване, както и ефективността на ваксините срещу него, са обект на проучване. Допуска се, че причина за по-бавното му разпространение е липсата в него на 6 мутации, които се съдържат в ВА.1.

Надеждата на учените е, че COVID-19 постепенно ще се превърне в ендемично заболяване, но към момента не може да се предвиди как ще продължи еволюцията на SARS-CoV-2

Няма как да предвидим в каква посока ще продължи еволюцията на SARS-CoV-2. Вариантът Омикрон се различава значително от всички останали варианти, а произходът му все още не е изяснен. Обект на проучване са различни хипотези, сред които постепенно натрупване на мутации (изчислено е, че SARS-CoV-2 се изменя със скорост от 2 мутации на месец); продължителна инфекция на човек (или хора) със сериозен имунен дефицит; настъпване на промени при циркулацията му сред животни; рядко генетично събитие (рекомбинация), при което едновременното заразяване на една и съща клетка с два различни коронавируса позволява обмен на генетична информация между тях.

Тази държава отмени маските на закрито, вижте защо

Все още не знаем как точно стои въпросът с продължителния COVID след инфекция с Омикрон,

но това е тема, която все по-често ще фокусира вниманието ни. Надеждата е COVID-19 постепенно да се превърне в ендемично заболяване. Да не забравяме обаче, че маларията също е ендемична, но отнема живота на 600 000 души годишно, немалка част от които деца. А ендемичният грип ежегодно причинява смъртта на до 72 000 жители на Европа, отбеляза вирусологът.

След две години в пандемия целият свят очаква с нетърпение да се завърне към нормалния си начин на живот.

SARS-CoV-2 очевидно ще остане с нас. Със знанията, които имаме и продължаваме да надграждаме, с натрупания опит, с поставени над 10 милиарда дози ваксини срещу COVID-19 и с огромен брой хора, които са се срещали с вируса, ние определено държим в ръцете си мощни инструменти, с които да продължим напред. От нас зависи как ще ги използваме и усъвършенстваме, коментира проф. Радостина Александрова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Дрейк подаде нов иск за клевета след скандала на &quot;Супербоул&quot;</p>

Дрейк подаде нов иск за клевета срещу Universal Music Group

Любопитно Преди 1 час

Канадският рапър предяви новите обвинения в разширен федерален иск за клевета срещу собствената си звукозаписна компания

<p>Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп

България Преди 1 час

Това са първите подобни лични разговори по време на втория мандат на Тръмп

Благодатният огън слезе в храма на Гроба Господен в Йерусалим

Благодатният огън слезе в храма на Гроба Господен в Йерусалим

Свят Преди 3 часа

Той бе измолен от Йерусалимският Патриарх Теофил III

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Свят Преди 3 часа

Министерството на отбраната в Москва съобщи още, че руските войски са превзели и друго населено място в украинската Донецка област

9-годишно дете се простреля с газов пистолет

9-годишно дете се простреля с газов пистолет

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал в Лом, изяснява се как то е получило достъп до оръжието и е възпроизвело изстрел

Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 4 часа

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

<p>Предлагат всички&nbsp;ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета</p>

Здравният министър: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета

България Преди 5 часа

В мотивите се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Богомолци очакват началото на процесията в Колизеума, пресъздаваща Виа Круцис (на латински "Кръстния път")

Папа Франциск пропусна годишната процесия на Разпети петък в Рим

Свят Преди 5 часа

88-годишният понтифик все още се лекува и ограничава публичните си изяви

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

България Преди 5 часа

Тя е реализирана от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 6 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 6 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 7 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 8 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 8 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават