П редстои да бъде изготвен и гласуван Национален план за ваксиниране срещу новия коронавирус.

Това съобщи на извънредния брифинг в Министерския съвет днес министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. 

"До четвъртък Министерство на здравеопазването ще изработи Национален план за ваксиниране срещу COVID-19", посочи той.

"Днес определихме председател на Координационния съвет за изпълнение на Националния план за координирането на ваксините. Предложихме да оглави този съвет е проф. д-р Красимир Гигов, който е генерален директор на БЧК и главен координатор на Експертния съвет по медицина на бедствените ситуации", допълни министърът. 

"Ангажимент на координационния съвет и на правителството е всеки един гражданин, който пожелае да бъде ваксиниран, да получи ваксина – такава, каквато пожелае", каза министърът.

Приеха Национален план за готовност при пандемия

"До края на тази седмица ние ще оборудваме с хладилници, фризери, достатъчни, че да получим първата пратка от ваксината "Пфайзер", съобщи Костадин Ангелов и уточни, че те ще бъдат разположени в два склада в София – в "Бул Био", и в РЗИ-София.

Другото място ще е в РЗИ-Бургас.

"Четири хладилници ще бъдат доставени и те ще бъдат напълно достатъчни за първата доставка на ваксините", увери Костадин Ангелов и добави, че след това ще има хладилници във всяко едно РЗИ в страната.

"Сумата, опусната за справяне с пандемията, до момента надхвърля 2 милиарда лева. 80 милиона лева на месец достигат парите за лекарите на първа линия", съобщи още Ангелов.

Началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски заяви, че назначаването на Гигов го е изпълнила със задоволство. 

"Той има необходимите познания, опит, размах на действие при такива мероприятия. Единственото, което искам да му кажа, е, че може да разчита безрезервно на помощта на ВМА", каза директорът на болницата.

Той заяви, че там също ще бъдат доставени хладилници за съхранение на ваксина.

Гигов получи поздравление и от директора на "Пирогов" проф. Асен Балтов, който също изрази готовност да помогне по всякакъв начин на дейността на координационния център.

"Със сигурност след Нова година ще започнем имунизация срещу COVID-19", заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

"Основното, което се опитваме да кажем, е, че беше разработен генеричен план, който касае всички възможни пандемии. Ако се появи конкретен агент, отчитайки всички негови специфики, се вземат конкретни мерки и се разписва план за всеки един по отделно. Нашият опит е дългогодишен с грипа и знаем как протича една грипна епидемия или пандемия", посочи той.

Новото звено не отменя и не измества Националния оперативен щаб по отношение на възложените му отговорности, а ще има ключова роля при изпълнението на ваксинирането. Това заявиха в съобщение от правителствената пресслужба.

"В петък трябва да е готов и съставът на координационния съвет. Той трябва да направи цялата логистика, 24 часа трябва с това да се занимава, за да може като дойде ваксината да сме готови още първия ден", е заявил премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание днес, преди проведения брифинг.

Министър-председателят е изтъкнал, че всеки, който иска от системата на здравеопазването, трябва да има възможност за имунизация. "Съсредоточете се първо в медицинския състав, в най-уязвимите групи", добави Борисов.

Премиерът Борисов добави, че днес у нас пристигат 300 000 дози нискомолекулярен хепарин, който се прилага с други медикаменти при лечението на COVID-19.

"Така ще има за всеки един човек. Ремдесивир също има достатъчно", подчерта министър-председателят.

Той разпореди ежедневно да се следи наличността на лекарствените продукти за терапията на пациентите с новия вирус.

Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, председателят на Националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски и изпълнителният директор на "Пирогов" Асен Балтов дадоха днес брифинг в Министерския съвет.

Те представиха Националния план на България за готовност при пандемия, който бе разгледан на днешното правителствено заседание.

COVID-19: 3475 нови случаи при 9 056 PCR теста

Коронавирус: Математик прогнозира спад на новите случаи у нас

Д-р Симидчиев обясни има ли повторно заразяване с коронавирус

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Любопитно Преди 1 час

Цолов е лидер в генералното класиране във Формула 2

Задържаха момче за удар и грабеж на 58-годишен мъж в Лом

Задържаха момче за удар и грабеж на 58-годишен мъж в Лом

България Преди 2 часа

Извършителят бил намерен и задържан малко по-късно в дома му

Гешев

Гризлито Гешев е готов за нови подвизи на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Георги Гешев отново ще стъпи на бойното поле в Дуранкулак тази есен по NOVA

Тръмп: Иран се срива  напълно!!!

Тръмп: Иран се срива напълно!!!

Свят Преди 4 часа

Иран: Това победа ли е или признание за поражението на Америка?

Джеф Безос и Макензи Скот

След развода с Джеф Безос: Макензи Скот шокира с роман за фашизъм и секс в Белия дом

Любопитно Преди 4 часа

Бившата съпруга на Джеф Безос започна да публикува безплатно новата си книга в Substack, където изследва разполовени Съединени щати, фашистки заплахи, лични фантазии и шокиращ разврат сред политическия елит

Радев отговори на Борисов за американските самолети

Радев отговори на Борисов за американските самолети

България Преди 4 часа

Радев: А що се отнася до "Коалицията на желаещите", мисля, че няма нужда да се спекулира

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

България Преди 5 часа

GPS заглушителят в София бил монтиран на джип, съобщи премиерът

Барън Тръмп

„Къде да убием Барън Тръмп?“: Ирански медии със смразяващо видео за сина на президента на САЩ

Свят Преди 5 часа

Клипът, свързван с медии, близки до Корпуса на стражите на ислямската революция, съдържа заплахи срещу 20-годишния син на Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Любопитно Преди 5 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп се разходиха в Розовата градина в четвъртък, хванати за ръце, по изключително премислен начин, съобщиха експерти по езика на тялото

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

България Преди 6 часа

Това прие парламентарната Комисия по правни въпроси на второ четене

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Свят Преди 6 часа

Броят на силните земетресения за толкова кратък период от време може да изглежда шокиращ, но експерти заявявиха, че това е обичайно за динамична планета като нашата

<p>&quot;Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв&quot;</p>

"Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв": Невидимата битка на украинските съдебни медици

Свят Преди 6 часа

Десетки хиляди украински семейства живеят в мъчителна неизвестност за съдбата на близките си. В Днипро съдебните медици ежедневно сглобяват пъзела от кости и ДНК, за да върнат имената на загиналите и да дадат последен покои на телата им у дома

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Свят Преди 6 часа

Министърът на отбраната Ромулус Русин-Сенди потвърди, че пилотът е жив

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

България Преди 6 часа

Във вторник парламентът ще гласува текстовете на второ четене

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Куче нахапа 2-годишно дете в Кубрат, момчето е в болница

България Преди 7 часа

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Почина германският милиардер Клаус-Михаел Кюне

Почина германският милиардер Клаус-Михаел Кюне

Свят Преди 7 часа

Той си е отишъл от този свят на 89-годишна възраст