„Резултатите, които постигнахме, са повод за гордост. Предлагаме постепенно разхлабване на мерките по сектори. Започнахме от здравеопазването с плановия прием, образованието - с учениците в началните класове, с детските градини и яслите. Сега

ще се се концентрираме в секторите култура и спорт.

Ще наблюдаваме тенденцията в рамките на 14 дни, за да можем да предприемем следващите стъпки". „Хубавото в тази ситуация е, че вече си връщаме живота такъв, какъвто беше,“ беше обнадежден проф. Ангелов и допълни, че всички дискусии, които текат в публичното пространство на различни браншове, го радват. Това означава, че разговорите за недостатъчно линейки, за недостатъчен брой легла, за забавени пациенти, са останали в миналото, а това е успех”. Това коментира във Варна здравният министър Костадин Ангелов.

„Не очаквайте от мен решения под натиск.

Доказал съм две неща. Първо, че съм последователен в думите и действията си, и второ, че всичко, което сме казали, се е случило“, беше категоричен здравният министър по отношение на информацията, че на 1-ви февруари заведенията ще отворят врати в знак на протест.

Проф. Ангелов заяви, че разговорите с организациите от бранша ще продължат. „Следваме ясен план, като целта е заедно да преминем възможно най-леко през кризата. Резултатите показват, че до момента решенията са били правилни“, коментира още Ангелов.

Той се срещна с директорите на регионалните здравни инспекции на областите от Район 3 според Националния план за ваксиниране срещу COVID-19.

След срещата стана ясно, че

броят на желаещите в сферата на образованието да се ваксинират расте.

„Изходното число на учителите и непедагогическия персонал, с което започнахме, беше 21 %, а сега то достига дори над 30%. Същата тенденция се наблюдава и в системата на социалното подпомагане при ползвателите на социални услуги в домовете за възрастни хора“, каза министърът.

След като вчера Националната референтна лаборатория откри новата по-заразна версия на коронавируса в пробите на 8 инфектирани българи,

сега предстои втори етап от проучването. Трябва да се установи до кои части на страната вече се е разпространил щамът и каква е приблизителната бройка заразени с него у нас.

Английския вариант на COVID-19 е с до 70% по-заразен, няма категорични данни за по-тежко протичане на заболяването, а двете ваксини, одобрени до момента, предпазват и от тази мутация.  

Още не са готови резултатите от всички съмнителни проби, пристигнали в референтната лаборатория, заяви здравният министър.

Така, вероятността официално потвърдените българи с новия щам у нас да са повече расте, посочва NOVA в репортажа си.

"От тези 43 проби - осем са с доказан вид, идентичен с вируса, който е в Англия. Пробите са - една от Националния център по заразни и паразитни болести, няколко от ВМА и още от частна лаборатория", коментира проф. Ангелов.

Тепърва предстои да се анализират и пробите на двамата пациенти, настанени в "Пирогов", които също показват изменения в PCR изследванията.

"Мъж и жена, които са под 50-годишна възраст, са в средно-тежко състояние", обясни директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.

Болниците със съмнителни за новия щам пациенти трябва да изготвят епидемиологично проучване. 

"Да видим какви контакти са имали те преди да постъпят в болницата. Дали са били в чужбина, дали техни близки са били в чужбина", уточни проф. Балтов.

Учените все още не са единодушни защо английската мутация се предава между 30 и 70% повече от човек на човек.

"Дали става дума за това, че вирусните частици се задържат по-дълго време в горните дихателни пътища и така за по-дълъг период могат да се отделят и да се предават, или и защото вирусът се прикрепва, благодарение на тези мутации по-добре за клетката гостоприемник", коментира вирусологът в БАН проф. Радостина Александрова.

Ако второто твърдение е вярно, според вирусолози, е възможна промяна във възрастовия профил на заболелите.

"Още в самото начало се говореше, че една от възможните причини децата и съвсем младите хора по-рядко да се инфектират е именно по-слабата изява на този рецептор в горните дихателни пътища. Сега въпросът е, ако този вирус се прикрепва по-добре, може ли това да компенсира тази по-слаба изява", допълни проф. Александрова.

Новият вариант на коронавируса може да се окаже по-смъртоносен, заяви британският премиер Борис Джонсън, като се позова на ранни математически модели, сравняващи броя на смъртните случаи преди и сега. Според главния научен съветник на премиера обаче е рано да се избързва със заключенията.

"Не мога да кажа, че има истински доказателства, че новият щам е по-смъртоносен. Но ако погледнем към всички хора, които са дали положителна проба за COVID-19, да, има данни, че новият щам е по-рисков от стария", обяви Патрик Уолъс.

В понеделник се очаква правителството на Великобритания да обсъди допълнително затягане на ограниченията върху пътуванията.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 1 час

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 1 час

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 10 часа

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 11 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 11 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 12 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 12 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 13 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 13 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 13 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 13 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 14 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 14 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 14 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 14 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили