Н ачалникът на Генералния щаб на иранската армия Мохамад Багери пристигна на официална визита в Москва. Той ще прекара 4 дни в руската столица и ще проведе преговори с министъра на отбраната Сергей Шойгу, съобщава БТА.

Много експерти, отбелязвайки укрепването на отношенията между двете страни по линия на военните ведомства, смятат, че Багери е пристигнал в Москва не само за консултации, но и така да се каже за "сверяване на часовниците".

Напомняме, че военното и военно-политическото сътрудничество между Иран и Русия официално започна през 2014 г., когато двете страни влязоха в състава на четиристранния Военно-информационен център за борба с тероризма в Багдад, в рамките на който законните правителства на Ирак и Сирия станаха партньори на Техеран и Москва.

Сирийската криза все още продължава и може да се разбере важността на обмена на информация и координацията на двустранните военни операции и мероприятия, планирани в Сирия от Москва и Дамаск, а също и създадените от тях системи за регионална сигурност.

Това е най-големият провал на САЩ в Афганистан

През юли 2019 г. между военните ведомства на Русия и Иран бе подписан меморандум за взаимно разбирателство с цел разширяване на двустранните отношения. Както тогава съобщи иранската агенция ИРНА, позовавайки се на командващия военноморските сили на Иран Хосейн Ханзади, "това беше първият меморандум за взаимно разбирателство от този род и той може да се разглежда като повратен момент в отношенията между Техеран и Москва в областта на отбраната". След това страните се договориха за провеждане на съвместни военноморски учения в района на Ормузкия проток, а също и за засилване на сътрудничеството в отбраната в региона на Каспийско море.

Разбира се процесите на разширяване на военнотехническото сътрудничество между Русия и Иран се вписват в общия контекст на взаимодействието между двете страни в други области. Техните отношения постепенно придобиват ново качество, което обаче има своя специфика. На този етап Иран при всички случаи възприема развитието на военните и икономическите връзки с Русия като възможност да компенсира трудностите в отношенията си със Запада и да се подсигури в оформящата се нова система на международните отношения. И то не без успех.

Полученият от Техеран статут на пълноправен член на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) разширява пространството на руско-иранското политическо взаимодействие, както и на сътрудничеството им в други сфери. Но, ако трябва да сме обективни, не всичко е толкова просто.

В Иран и досега понякога се изтъкват определени исторически етапи на Руската империя и Съветския съюз, за да се подрие нарастващото политическо доверие на Техеран към Москва. Въпреки това структурата на съвременната руска политика в Близкия изток като цяло и по отношение на Иран в частност е такава, че, както се изрази един руски експерт, "процесът на изработване на решенията представлява игра на шахматна дъска, на която решаващо влияние оказват различни политически и особено много икономически фигури".

Ултраконсерватор спечели изборите за президент в Иран

Без реалистично отчитане на разнообразните интереси на Русия и Иран е невъзможно да се изработи ефективна политика на взаимодействие. Ето защо сътрудничеството между двете страни в сфера като отбраната е показателно в много отношения. Настоящата визита на Багери в Москва официално е мотивирана със следното.

"Ние провеждаме сътрудничество с въоръжените сили на Руската федерация в много посоки. В последните години сътрудничеството само нараства", заяви началникът на Генералния щаб на иранската армия пред иранска държавна телевизия. "Основната задача на посещението на военната делегация на Иран в Москва, освен обсъждането на двустранното военно сътрудничество, стана и провеждането на детайлни консултации за Афганистан за последните събития в тази страна и тяхното влияние върху съседните държави и държавите в региона. . . Ние ще обсъдим също и споразумение за купуването на руско въоръжение след изтичането на срока на ембаргото на Съвета за сигурност на ООН".

Да започнем с Афганистан. В средата на октомври Багери направи четиридневна визита в Пакистан и проведе преговори с редица пакистански политици и военни. Преди това иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан заяви, че Техеран възнамерява в най-скоро време да проведе срещи с външните министри на съседните страни Афганистан и Русия. Между другото такъв формат може да се окаже ефективен, да даде забележителни резултати и даже да прогнозира и моделира ако не всички, то поне повечето сценарии, които могат да се реализират в Афганистан.

Този руско-ирански план е проблем за ЕС

Освен това тук би било уместно да се подчертае, че за разлика от Турция, интересите на Иран в Афганистан на този етап практически съвпадат с тези на Русия. Съществуват условия, при които Москва и Техеран могат да координират действията си по този въпрос с не по-малка последователност, отколкото в Сирия, отчитайки сериозното влияние и присъствие на Иран в Афганистан и неговите контакти с част от талибаните. Техеран също така счита, че единственият начин за установяването на мир и сигурност в тази страна е следването на вътрешноафганистански диалог с участието на всички афганистански групи, за да се намери политическо решение на разногласията. Освен това съществува неотложна необходимост от разработването на всеобхватна стратегия за сигурност за съвместно противодействие на организацията Ислямска държава.

След първоначалните заигравания с талибаните, сега Москва втвърди позицията си. Тя се тревожи от активността на различните терористични групировки, които действат в региона. Русия нееднократно е заявявала, че не иска територията на Афганистан да се използва като развъдник на тероризъм. Позицията на Москва се споделя и от Техеран. Той също нарече новото правителство в Афганистан "неинклузивно" и остро разкритикува намесата на Пакистан във вътрешните работи на Афганистан. Може да се каже, че разминаванията в разбиранията за бъдещето на Афганистан в лагера на "приятелите на афганистанския народ" и в резултат - реалната несъгласуваност на техните политики, съчетано с разделението в самото афганистанско общество, създават опасността от експлозия и колапс на държавата.

Едва ли такава перспектива устройва Русия, Иран и другите съседи на Афганистан. Съдейки по всичко това, в Москва Багери ще обсъжда с руската страна въпроса за създаване на механизми за постоянен диалог и практическо сътрудничество между страните по отношение на Афганистан. Сега се правят корекции на дневния ред, всичко е в движение и ще може да разберем нещо едва след изявленията на официалните представители на Иран и Русия, в това число и на военните и дипломатите.

Русия в Африка – има ли Кремъл интерес от нестабилност в Чад

Що се отнася до споразумението за купуване на руско въоръжение от Техеран, това стана възможно след като на 18 октомври миналата година изтече срока на действието на ембаргото върху доставки за Иран, както и върху износа на конвенционални оръжия от тази страна. САЩ се противопоставиха на отменянето на ембаргото. Русия, Китай и европейските държави обаче не подкрепиха инициативата на Вашингтон в Съвета за сигурност на ООН. Това, което следва, също е предмет на московските преговори. Техният резултат ще зависи от това как Русия и Иран оценяват съвършено новата геополитическа ситуация в региона и как те виждат сферата на общите традиционни и исторически обусловени интереси, в която те биха могли не да се конкурират, а да си сътрудничат. Така че главните събития предстоят.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 32 минути

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 41 минути

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 8 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 9 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 10 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 10 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Снимката е илюстративна

Пожар изпепели апартамент в Бургас, огнеборците разрязали външната врата

България Преди 12 часа

Предстои да се изяснят причините за възникването на огъня

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 12 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 12 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 13 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 13 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 14 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 14 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 14 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 15 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 15 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали