12

А мерика най-накрая напуска Афганистан и защитниците на войната са дълбоко възмутени от това. Един от многото аргументи, които бяха чути от тях през последните няколко дни, е защо трябва да напуснем, щом можем да защитим Афганистан на много скромна цена? Те твърдят, че само срещу 300 милиона долара на ден и с помощта само на 2500 войници САЩ могат да продължат да ограничават талибаните и да гарантират, че правителството в Кабул няма да падне, пише „The American Conservative”, цитиран от „Фокус”.

Първо, това реално не е така. Дори когато американската армия беше в Афганистан, талибаните продължиха настъплението си, превземайки селските райони, където има изключително високи нива на бедност и дълбоко разочарование от подкрепяното от САЩ правителство. Талибаните дори стигнаха до големия град Кандахар. Освен това разходите за 20-годишна война не могат да бъдат лесно изчислени. Последиците от военната кампания в Афганистан не се ограничават само до територията на тази страна. Тези последици засегнаха целия регион и дори света. Едно от негативните последици беше скокът в наркотрафика.

САЩ изпрати своята армия в Афганистан, за да изгради там либерална демокрация. В крайна сметка обаче създаде търговец на едро с хероин.

Всичко се върти около измамно красивото цвете, наречено опиумен мак, което съдържа опиати като кодеин и морфин в семената си. Това растение расте в Афганистан в продължение на много векове, но едва през 80-те години на миналия век започва да се отглежда навсякъде из страната. Тогава опиумният мак се превръща в стокова култура, която се използва за финансиране на съпротивата на муджахидините, които се бият със съветските войници. След това отглеждането на опиумния мак се увеличи още повече поради увеличеното търсене на опиати в съседен Иран, чиито власти на практика забраниха опиумния мак в разгара на бруталната война срещу Ирак. Американците, които искаха на всяка цена да спрат руснаците, си затваряха очите за този проблем. В резултат на това Афганистан се превърна в световен център за износ на хероин.

Патово положение в Афганистан, ще има ли война

При талибаните отглеждането на опиумния мак продължи да се разраства, но към края на 90-те години движението осъзна, че е изправено пред сериозен проблем. През 2000 г. ръководителят на талибаните молла Омар издаде указ, обявяващ отглеждането на опиумния мак за дейност, противоречаща на исляма и забрани отглеждането на това растение в Афганистан. Първоначално Държавният департамент на САЩ беше скептичен по отношение на забраната, но днес има достатъчно доказателства, че тя се е оказала доста успешна мярка, въпреки че е навредила на афганистанската икономика. През 2000 г. опиумният мак е култивиран на 82 000 хектара афганистанска земя, а през 2001 г. - само на 8 000 хектара.

И тогава дойдоха американците, талибаните се оттеглиха, ново правителство взе властта, последва 20 години окупация. А отглеждането на опиумния мак скочи. До 2003 г. площта, заемана от макови насаждения, почти достигна нивото отпреди забраната на молла Омар, а до началото на 2004 г. вече беше надхвърлило този праг. За да се влошат нещата, тъй като макът се отглеждаше главно в по-бедните селски райони и тъй като същите тези райони нямаха много привързаност към централното правителство, опиумният мак се превърна в неизчерпаем източник на финансиране за талибаните. САЩ и афганистанското правителство се опитаха да забранят опиумния мак и дори да унищожат насажденията. Всички тези опити обаче се провалиха и подобна политика предизвика само вълна от негодувание срещу властта в Кабул, изпращайки още повече фермери в обятията на талибаните.

Мрежата Хакани - от самоубийствени атентати до властта в Афганистан

Към 2009 г. администрацията на американския президент Барак Обама призна, че стратегията в Афганистан за борба с наркотрафика се е провалила. Така че Вашингтон продължи да съкращава финансирането на усилията за централизирано изкореняване на мака и вместо това прехвърли отговорността на местните власти. Този метод също не сработи и отглеждането на опиумния мак в Афганистан продължава да расте. През 2014 г. Джон Сопко, незаменим генерален инспектор по възстановяването на Афганистан, предупреди, че американската кампания срещу афганистанския опиумен мак, струваща 7,6 млрд. долара е един от големите провали на тази окупация.

„Обемите на отглеждане и производство нарастват, обемите на потискане и унищожаване намаляват”, написа Сопко. „Размерът на финансова подкрепа за бунтовническите движения се увеличава, а зависимостта и употребата на наркотици достигнаха безпрецедентни нива в Афганистан.”

Всъщност Съединените щати здраво обвързаха икономическото и политическото състояние на страната с бума на наркотиците. Не само талибаните бяха зависими от опиума, но и централното правителство на Афганистан, което се е нуждаеше отчаяно от средства и чиито корумпирани служители винаги бяха готови да напълнят джобовете си.

Талибаните вече нарушават обещанията си

Селскостопанският сектор също се разрасна благодарение на маковото семе, което едновременно носи повече печалба и изисква повече труд - тоест помага за борба с безработицата, отколкото пшеницата, която се смяташе за водеща селскостопанска култура в Афганистан. Ситуацията стана толкова тежка, че през 2018 г. Службата на ООН по наркотиците и престъпността обяви, че 20% до 32% от цялото производство на Афганистан е опиумен мак. Междувременно площта на обработваната с опиум мак земя се бе увеличила четирикратно в сравнение с 2000 г.

Според различни оценки делът на хероина, който произхожда от афганистанските полета, на световния пазар на наркотици варира от 85% до 90%. И докато по-голямата част от наркотиците пристигат в Съединените щати от Латинска Америка, Атлантическият океан само за кратко защитаваше американците от опиумния бум. Това е истинското американско наследство в Афганистан. Бе създадена „държава на наркотиците”, която подхранва наркоманията в цял свят.

Най -тъжното в тази ситуация е, че дори и да има начини за справяне с тези потоци от наркотици, това би навредило на многото бедни афганистанци, на които САЩ се опитваха да помогнат през последните 20 години.

Богатство лежи под краката на талибаните в Афганистан

Какво ще се случи в бъдеще? Сега, когато американската армия напуска Кабул, всички погледи са насочени към талибаните - ще се опитат ли отново да забранят опиумния мак?

От една страна, изглежда, че сега талибаните искат да постигнат международна легитимност повече отпреди, което, съчетано със строгите им принципи, може да ги принуди да въведат отново строга забрана на наркотиците. От друга страна, опиумът е много по-дълбоко втъкан в афганистанската икономика днес, отколкото когато за последен път се опитаха да го забранят. В допълнение, все още остава въпросът колко дълго опиумът ще запази стойността си, предвид силната конкуренция от синтетични опиоиди като фентанил.

Каквото и да се случи, не трябва да забравяме за какво вещество говорим тук. Това не е марихуана или кокаин - нито пък някакъв изискан синтетичен продукт. Хероинът и производните му опиати причиняват здравната криза в Съединените щати, която убива хиляди. Афганистан подкопава сигурността в Америка, както и Европа и Азия.

Горбачов: Афганистан беше лоша идея от самото начало

Това получиха американците в резултат на 20-годишна кампания, за която платиха с милиарди долари и кръв. В резултат на експедицията за износ на демокрация в чужбина се създаде държава, която изнася вещество, причиняващо една от най-силните зависимости.

Коментари 12
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

12 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
40 години от Възродителния процес: Говорят бивши лагеристи от Белене

40 години от Възродителния процес: Говорят бивши лагеристи от Белене

България Преди 6 минути

Своите истории разказаха бивши лагеристи от "Белене" в периода 1984 - 1987 г.

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Пари Преди 59 минути

Това обяви временният управител на НОИ Весела Караиванова - Начева по време на обсъждането на проекта на бюджета на ДОО на Тристранката

<p>В колко часа Карлос Насар ще се бори за световна титла</p>

Карлос Насар се готви за нов рекорд във вдигането на тежести, три титли в една година

България Преди 1 час

В колко часа да стискаме палци на нашето момче Карлос Насар

<p>Василев: Ако имаше истински &quot;санитарен кордон&quot;, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски</p>

Василев: Ако имаше истински "санитарен кордон" в това НС, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски

България Преди 1 час

За мен много трудно този парламент би родил нещо истинско, коментира лидерът на МЕЧ

<p>Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид</p>

Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид

Свят Преди 2 часа

Сестрата на жертвата казала на следователите, че съпругат е дрогирал жена си пет години по-рано и че той е твърдял, че планира да се самоубие чрез смъртоносна инжекция в банята им

<p>Илков: Не се наблюдава промяна в средата за сигурност по границата</p>

Илков: Не се наблюдава промяна в сигурността по границата във връзка с процесите в Близкия изток

България Преди 2 часа

"МВР следи внимателно обстановката и миграционните процеси", добави той

Powers Summit даде визия за здравеопазване, пенсионна система, енергетика и образование

Powers Summit даде визия за здравеопазване, пенсионна система, енергетика и образование

Любопитно Преди 2 часа

Форумът инициара проект „България 2050“, ето какво заяви индустрията, какво чуха лидерските екипи на парламентарно представените партии и какви конкретни ангажименти поеха

Дамаск след края на ерата Асад

Абу Мохамед ал Голани: Хората са изтощени от война, няма да започваме нова

Свят Преди 2 часа

Лидерът на бунтовническата група, която свали Башар Асад от власт, си остава терорист за САЩ

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ коментира оставката на Тервел Георгиев

Бременната Меган Фокс се раздели с Machine Gun Kelly

Бременната Меган Фокс се раздели с Machine Gun Kelly

Любопитно Преди 2 часа

Фокс е открила, че той е комуникирал с други жени зад гърба ѝ

,

"Кланицата" на Асад: Зловещият затвор Седная

Свят Преди 2 часа

В зловещия затвор Седная край Дамаск режимът на Асад е екзекутирал и изтезавал десетки хиляди сирийци

Шон "Диди" Комбс

Адвокат: Всеки ден ни се обаждат жертви на Пъф Деди

Любопитно Преди 3 часа

Гражданските дела срещу музиканта могат потенциално да станат 300, но реално ще бъдат около 100-150

,

Български наемници в Конго: Съмнителният бизнес с войните

Свят Преди 3 часа

Пенсионирани военни от Европа и наемници от българска охранителна фирма твърдят, че се борят за справедлива кауза в Източно Конго

а

Франция я грози финансов ураган?

Свят Преди 3 часа

Икономиката на Франция в момента се развива нелошо, но сравнително добрите данни не могат да скрият фундаменталната ѝ слабост