П лановете на Европейския съюз за отказ от руските енергийни източници не представляват риск за енергийната сигурност на Унгария и Словакия — но могат да струват стотици милиони евро на двете държави, които поддържат близки отношения с Кремъл, сочи ново изследване, цитирано от Politico.
(Във видеото: Украйна преустанови преноса на руски природен газ от 1 януари)
Анализът — изготвен от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и Центъра за изследвания на енергията и чистия въздух (CREA), които се застъпват за прекратяване на зависимостта на ЕС от руската енергия — показва, че двете страни разполагат с достатъчно алтернативи на руския петрол и газ, но отказват да ги използват. Вместо това, те са се възползвали от изключения от санкциите, за да увеличат зависимостта си от руско гориво.
За Кремъл това означава милиарди. От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, Унгария и Словакия са платили на Москва 5,4 милиарда евро само под формата на данъчни приходи от суров петрол, се посочва в изследването — сума, достатъчна за закупуването на 1800 ракети „Искандер-М“.
„Унгария и Словакия не показват реални признаци на дистанциране от руския суров петрол, въпреки че според правния текст на ЕС именно това е била целта на изключенията“, заключават изследователите. „Унгария е увеличила зависимостта си от руски суров петрол от 61% преди инвазията до 86% през 2024 г., а Словакия остава почти изцяло — на 100% — зависима от доставките от Москва.“
ЕК: Европейският съюз може да се справи след спирането на преноса на руски газ през Украйна
Оценката идва в решаващ момент и за двете държави, тъй като Европейският съюз се подготвя да предложи мерки за пълно прекъсване на връзките с руската енергия. Унгария и Словакия остро осъдиха това намерение, настоявайки, че то ще доведе до повишаване на цените за потребителите и ще застраши енергийния достъп и на двете страни.
В сряда двете държави излязоха с общо изявление, в което изразиха „сериозни опасения“ относно предложенията, позовавайки се на логистични пречки и предупреждавайки за „по-високи и по-нестабилни цени на енергията“.
Според изследването аргументите на двете държави не издържат. В него се посочва, че и Унгария, и Словакия могат да внасят неруски петрол от Хърватия чрез тръбопровода „Адриа“. Също така се отбелязва, че унгарската енергийна компания MOL има възможност да преработва суров петрол, внесен от други държави. Междувременно на централноевропейския пазар има изобилие от природен газ от страни като САЩ и Катар.
Hungary and Slovakia Oppose the European Union's Push to Cut Russian Energy.
— Based Hungary 🇭🇺 (@HungaryBased) May 13, 2025
The Only Two Nations Opposing Europe's Economic Suicide. 🇭🇺🇸🇰 pic.twitter.com/kWQtJwuzY0
„Продължаващият внос на руски петрол и газ в Унгария и Словакия не е резултат от технически или инфраструктурни ограничения“, казва Мартин Владимирoв, директор на Програмата по енергетика и климат в Центъра за изследване на демокрацията. „Това е резултат от дълбоко вкоренена мрежа от посредници и офшорни търговски структури, които позволяват на руските компании да запазят контрола си върху енергийния сектор на Унгария — и да печелят значително от това.“
Двете държави все още могат да внасят петрол благодарение на изключенията от санкциите, наложени през 2022 г. Те са били замислени, за да дадат на държавите без излаз на море време да намерят алтернативни доставчици. Вместо това обаче Будапеща и Братислава са лобирали за продължаване на достъпа до руско гориво, като същевременно са реализирали стотици милиони евро печалба благодарение на вратичките в санкционния режим.
Според Люк Уикендън, енергиен анализатор в CREA, потребителите в региона не се възползват от по-ниски цени, въпреки достъпа до по-евтино руско гориво.
Словакия внася руски газ по газопровода Турски поток
„Цените на горивата на дребно останаха с 2–5% над средните за ЕС през 2024 г.“, казва той. Междувременно оперативната печалба на унгарската компания MOL се е увеличила с 34%. А според Уикендън правителството на унгарския премиер Виктор Орбан е „спечелило значително, като е насочило над 500 милиона долара от извънредни данъци върху потоците от руски петрол за запълване на вътрешните бюджетни дефицити“.
Въпросът вероятно ще се изостри през следващите месеци, след като Европейската комисия обяви, че ще предложи законодателство за постепенно забраняване на руските газови договори и ще задължи всички столици да разработят планове за прекратяване на енергийната зависимост от Русия.
Според двама дипломати от страни в ЕС, запознати с плановете, които поискаха анонимност поради чувствителността на темата, Европейската комисия ще проведе двустранни разговори с двете страни в опит да изглади различията.
Въпреки това, еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен заяви, че е готов да прокара законодателството въпреки възраженията, което поражда спекулации, че Унгария и Словакия може да заплашат да блокират подновяването на санкциите срещу Русия в отговор.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Могат ли преговорите в Истанбул да проправят пътя към край на войната в Украйна?