11

П рез април 2022 г. върховният лидер на талибаните Хайбатула Ахундзада постановява, че отглеждането на мак - от който може да се извлича опиумът, основна съставка за наркотика хероин - е строго забранено. Всеки, който наруши забраната, ще унищожи нивата си и ще бъде наказан съгласно законите на шериата.

Говорител на талибаните заяви пред Би Би Си, че са наложили забраната поради вредното въздействие на опиума, който се извлича от капсулите на мака, и защото тя противоречи на религиозните им убеждения. В миналото Афганистан е произвеждал повече от 80% от световното количество опиум. Хероинът, произведен от афганистански опиум, представлява 95% от пазара в Европа.

От BBC откриват огромен спад в растежа на мака в основните провинции, в които се отглежда опиум, като според един експерт годишното отглеждане може да е с 80% по-малко в сравнение с миналата година. По-малко рентабилните пшенични култури са изместили мака в полетата и много земеделски производители твърдят, че страдат финансово.

Те пътуват до провинции като Нангархар, Кандахар и Хелманд, шофирахме по неравни, кални пътища, вървяхме с километри в отдалечени, планински райони, проправяйки си път през земеделски земи, прескачайки буйни потоци, за да видим реалността на място.

Указът на талибаните не беше приложен към реколтата от опиум през 2022 г., която според Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) се е увеличила с една трета спрямо 2021 г.

Тази година обаче е много различна. Доказателствата, които се виждат на място, се подкрепят от снимки, направени отгоре.

Дейвид Мансфийлд, водещ експерт в областта на търговията с наркотици в Афганистан, работи с Alcis - британска фирма, специализирана в сателитния анализ.

"Вероятно отглеждането на наркотици ще бъде по-малко от 20% от това през 2022 г. Мащабът на намалението ще бъде безпрецедентен", казва той.

Голям брой земеделски стопани са спазили забраната, а талибанските бойци унищожават реколтата на тези, които не са я спазили.

Тоор Хан, командир на талибанското патрулно подразделение, с което сме в Нангархар, ни казва, че той и хората му унищожават маковите полета от близо пет месеца и са изчистили десетки хиляди хектара от културата.

"Унищожавате моята нива, Бог да унищожи дома ви", крещи гневно една жена на талибанското подразделение, докато те изравняват маковата ѝ нива.

"Бях ви казала тази сутрин да го унищожите сами. Вие не го направихте, така че сега аз трябва да го направя", крещи в отговор Туор Хан. Тя се оттегля в помещението.

Синът ѝ е задържан от талибаните, които го освобождават с предупреждение няколко часа по-късно.

Талибаните отиват въоръжени и в голяма група, тъй като в този район е имало случаи на съпротива от страна на разгневени местни жители. Най-малко един цивилен е убит при стрелба по време на кампанията за изкореняване на мака и има съобщения за други насилствени сблъсъци.

Фермерът Али Мохамед Миа има поразено изражение на лицето, докато гледа как подразделението унищожава полето му. Розови макови цветове, зелени луковици и счупени стъбла покриват земята, когато приключват с изкореняването.

От агенцията го питат защо е отглеждал мак въпреки забраната.

"Ако нямаш храна вкъщи и децата ти гладуват, какво друго би направил", казва той. "Ние нямаме големи парчета земя. Ако отглеждахме пшеница на тях, щяхме да изкараме малка част от това, което бихме могли да изкараме от опиума".

Забраната за отглеждане на мак принуждава земеделски стопани като Али Мохамед Миа да отглеждат по-евтини култури като пшеница
Забележителна е бързината, с която талибаните вършат работата само с помощта на пръчки. Шест полета, всяко с площ между 200 и 300 кв. м, се почистват за малко повече от половин час.

Как се чувстват те, когато унищожават източник на доходи за собствения си народ, който гладува.

"Това е заповед на нашия лидер. Нашата вярност към него е такава, че ако той каже на мой приятел да ме обеси, аз ще го приема и ще се предам на приятеля си", казва Тоор Хан.

Провинция Хелманд в югозападната част на страната някога е била сърцето на опиума в Афганистан, произвеждайки повече от половината от опиума в страната. Пътуваме дотам независимо от талибанското звено за борба с наркотиците, за да видим от първа ръка как изглежда сега.

Анализът на Alcis показва, че отглеждането на мак в Хелманд е намаляло с повече от 99 %. "Снимките с висока разделителна способност на провинция Хелманд показват, че отглеждането на мак е намаляло до по-малко от 1000 хектара, докато през предходната година е било 129 000 хектара", казва Дейвид Мансфийлд.

От BBC се срещат и с фермера Ниаматула Дилсоз в района на Марджа - южно от столицата на Хелманд, Лашкар Гах - докато той събира реколтата от пшеница. Миналата година той е отглеждал мак на същото поле. Той разказва, че фермерите в Хелманд, крепост на талибаните, са се съобразили със забраната.

"Няколко фермери се опитаха да отглеждат мак в дворовете си, скрити зад стени, но талибаните разбраха и унищожиха тези полета", казва Ниаматула.

С изключение на звука от рязане на пшенични стъбла и виковете на птици, във фермата е тихо. По време на войната полето е било фронтова линия. В Хелманд е имало база на британските войски и там те са водили някои от най-ожесточените си битки.

"Ние сме много разстроени. Пшеницата ни носи по-малко от една четвърт от това, което печелехме от опиума", казва той. "Не мога да посрещна нуждите на семейството си. Наложи се да взема заем. Гладът е в разгара си, а ние не сме получили никаква помощ от правителството".

"Ние знаем, че хората са много бедни и страдат. Но вредата от опиума е по-голяма от ползите от него. Четири милиона от 37-милионното ни население страдаха от наркотична зависимост. Това е голям брой", казва Забиулла Муджахид. "Що се отнася до алтернативните източници на препитание, ние искаме международната общност да помогне на афганистанците, които са изправени пред загуби."

Той отхвърля твърденията на ООН, САЩ и други правителства, че опиумът е бил основен източник на доходи за талибаните, когато те са се борили срещу западните сили и предишния афганистански режим.

Как могат да очакват международните организации да им помогнат, след като талибанското правителство застрашава техните операции и финансиране, като забранява на жените да работят във всички неправителствени организации, питат местните.

"Международната общност не трябва да свързва хуманитарните въпроси с политическите", отговаря Муджахид. "Опиумът не вреди само на Афганистан, той засяга целия свят. Ако светът бъде спасен от това голямо зло, тогава е справедливо афганистанският народ да получи помощ в замяна."

При източника въздействието на забраната върху цените на опиума вече е очевидно. В Кандахар, духовната родина на талибаните и традиционно друг голям район за отглеждане на мак, се срещаме с фермер, който държи малък запас от миналогодишната си реколта - две найлонови торбички, всяка с размер на футболна топка, пълни с тъмна, миризлива опиумна смола. Скриваме самоличността му, за да го предпазим.

"Миналата година, точно преди забраната, продадох една такава торба за една пета от това, което мога да получа сега. Чакам цената да се повиши още повече, за да мога да издържам семейството си по-дълго време. Положението ни е много лошо. Вече взех заем, за да си купя храна и дрехи. Разбира се, знам, че опиумът е вреден, но каква е алтернативата?" - пита той.

Възможно е да мине известно време, докато ценовият ефект се филтрира по веригата на незаконния трафик на наркотици до уличната цена на хероина.

"Въпреки че цените на опиума и хероина остават на 20-годишен връх, през последните шест месеца те спадат, въпреки толкова ниските нива на отглеждане на мак през тази година", казва Мансфийлд. "Това предполага, че в системата има значителни запаси, а производството и търговията с хероин продължават. Конфискациите в съседните щати и извън тях също показват, че недостигът на хероин не е неизбежен."

Майк Трейс - бивш служител на Службата на ООН за наркотиците и престъпността (UNODC) - беше висш съветник на правителството на Обединеното кралство по въпросите на политиката в областта на наркотиците, когато първият режим на талибаните забрани отглеждането на опиум през 2000 г., една година преди водената от САЩ инвазия в Афганистан.

"Това не доведе до огромно и непосредствено въздействие върху западните цени и пазари, тъй като участниците по този маршрут за трафик на наркотици натрупват страшно много запаси", казва той. "Такова е естеството на пазара и то не се е променило из основи през последните 20 години."

САЩ похарчиха милиарди долари в Афганистан, за да се опитат да изкоренят производството и трафика на опиум с надеждата да прекъснат източника на финансиране на талибаните.

Те нанесоха въздушни удари по макови полета в контролираната от талибаните територия, изгориха запаси от опиум и извършиха набези в лаборатории за наркотици.

Но опиумът се отглеждаше свободно и в районите, контролирани от подкрепяния от САЩ бивш афганистански режим - нещо, на което Би Би Си стана свидетел преди превземането на властта от талибаните през 2021 г.

Засега изглежда, че талибаните са постигнали в Афганистан това, което Западът не можа да постигне. Но има въпроси за това колко дълго ще могат да го поддържат.

Що се отнася до хероиновата зависимост в Обединеното кралство и останалата част на Европа, Майк Трейс казва, че драматичното намаляване на отглеждането на опиум в Афганистан вероятно ще промени вида на консумираните наркотици. "Хората вероятно ще се насочат към синтетичните наркотици, които могат да бъдат много по-неприятни от опиума."

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
- Докторе, имам депресия, ръцете ми треперят, чувствам се като нищожество... - Ясно. Кога си заминава тъща ви?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Енергийният министър заминава за САЩ заради реакторите за АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;</p>

Енергийният министър заминава за САЩ заради реакторите за АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 55 минути

Малинов ще обсъди възможности и за участие в реализацията на проекти в българския енергиен сектор

<p>Тир помете дърво и трафопост в с. Баница, по чудо няма жертви</p>

Тир помете дърво и трафопост в село Баница, по чудо няма жертви

България Преди 2 часа

Водачът на катастрофиралото превозно средство е от турски произход

Гюлсим Али - българската звезда от турските сериали

Вижте коя е българката - звезда в турските сериали!

Любопитно Преди 4 часа

Тя е почти непозната у нас, но за сметка на това адски популярна в Турция, Франция и ОАЕ

<p>Задържаха над 6500 контрабандни кутии с цигари на &quot;Капитан Андреево&quot;</p>

Задържаха над 6500 контрабандни кутии с цигари на "Капитан Андреево"

България Преди 4 часа

Акцизните стоки са установени при съвместни действия от службите

Сливенска митрополия

В Сливен днес избират нов митрополит

България Преди 5 часа

Кандидатите за поста са шестима

<p>Земетресение на няколко километра от София</p>

Земетресение на няколко километра от София

България Преди 5 часа

Трусът е бил регистриран в 02:39 тази нощ

<p>Това ли е тайната на безсмъртието?</p>

Това ли е тайната на безсмъртието?

Любопитно Преди 6 часа

Революционен пробив в криогенната технология може да позволи замразяване на човек за много години

Сашко от Перник

Ексклузивно: Говори мъжът, който спаси Сашко от Перник

България Преди 6 часа

"Огромен късмет, че не се разминахме за секунди, щеше да прехвърли Балкана"

<p>Бдение в София тази вечер в подкрепа на засегнатите от ХИВ/СПИН</p>

Бдение в София тази вечер в подкрепа на засегнатите от ХИВ/СПИН

България Преди 6 часа

Вижте къде и в колко часа в столицата ще се състои инициативата

<p>Филм за създаден с изкуствен интелект Путин провокира небивал интерес в Кан&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Филм за създаден с изкуствен интелект Путин провокира небивал интерес в Кан (ВИДЕО)

Любопитно Преди 7 часа

Трейлърът започва с руския лидер на пода в... памперси

Гордана Силяновска Давкова аплодира създателите на "Валкюра" след края на спектакъла

Културна дипломация: новият президент на РСМ гледа спектакъл на Софийската опера в Скопие

България Преди 7 часа

"Валкюра" вдигна на крака пълната зала на Националната опера и балет

д

Мегън Маркъл - най-нехаресваната знаменитост

Любопитно Преди 7 часа

Вижте кои са другите "печеливши" в класацията

<p>Изключването на усещането за допир може да причини болка</p>

Изключването на усещането за допир може да причини болка

Любопитно Преди 7 часа

Приблизително един на всеки пет възрастни в САЩ изпитва болка, която продължава безспирно месеци наред

<p>Google обяви куп нови функции за AI и&nbsp;Android</p>

Google внедрява повече AI и в Android

Технологии Преди 7 часа

Умните алгоритми постепенно ще преобразят и мобилната платформа

д

Празник е! Вижте кого почитаме днес

България Преди 7 часа

Днес е третата неделя след Великден - на мироносиците

<p>До 26&deg; в неделя, но какво време ни очаква?</p>

До 26° в неделя, но какво време ни очаква?

България Преди 8 часа

Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°