35

Г ерманският министър Кристиан Линднер е изправен пред тежки въпроси от страна на своите колеги - европейските финансови министри, които се събират днес в Люксембург и изразяват шока си от самостоятелния подход на Германия за справяне с кризата с цените на газа: Берлин блокира въвеждането на таван на цените на природния газ в ЕС, но в страната си отпуска 200 милиарда евро за субсидиране на природния газ както за промишлеността, така и за потребителите.

"С този пакет Германия показа среден пръст на останалата част от Европа", заяви служител на ЕС. "Това наистина повиши градуса в отношенията с останалите държави."

Френският министър по въпросите на ЕС отправи по-дипломатично предупреждение, като заяви пред POLITICO: "От съществено значение е да избегнем политическа и икономическа фрагментация" в рамките на ЕС.

ЕС ще намали потреблението на енергия, извънредни данъци

Критиците твърдят, че схемата за субсидиране на Германия изглежда не е била обмислена, за да се вземат предвид някои последици - политическата и икономическата фрагментация, въздействието върху солидарността на ЕС и дори как мярката ще стимулира пестенето на природен газ.

Имиджът на Линднер като ордолиберал (ордолиберализмът е гермарският вариант на икономическия либерализъм, който подчертава необходимостта държавата да гарантира, че свободният пазар дава резултати, близки до теоретичния му потенциал, но не се застъпва за социална държава – бел. ред.), който подкрепя бюджетната дисциплина и минималната държавна намеса, пострада, като някои твърдят, че Берлин изглежда има едно правило по отношение на другите и второ за себе си.

По подобен начин германските Зелени в правителството, при целия си деклариран проевропеизъм, запазиха оглушително мълчание - особено министърът на икономиката и действията в областта на климата Роберт Хабек, който оглави плана за субсидиране и, според някои, изглежда е по-загрижен за местния рейтинг, отколкото за поемането на отговорност на равнище ЕС.

Дипломати от ЕС твърдят, че според тях канцлерът Олаф Шолц все още не е разбрал какво означава да ръководиш най-голямата държава в ЕС, а именно, че трябва да отчита европейското измерение на решенията, които Германия взема у дома, вместо да се съсредоточава само върху последния пристъп на вътрешнокоалиционни спорове.

Много критици в Брюксел твърдят, че наред с Русия, Германия носи най-голяма вина за повишаването на цените на газа в ЕС и че гражданите в цяла Европа сега основно плащат за това, че Германия не е успяла да диверсифицира доставките си на газ в миналото. И все пак Берлин се държи така, сякаш проблемът засяга само собствените му граждани и компании.

Усещането на много дипломати от ЕС е, че германският канцлер все още трябва да се учи да се държи като европеец.

Шолц твърди, че се бори за правителство, което "не изоставя никого ". И все пак други държави от ЕС твърдят, че ходът му да субсидира газа за германските компании и потребители, като същевременно блокира ограничаването на цените на газа на ниво ЕС, едва ли може да бъде по-антисоциален.

Очаква се в петък по време на срещата на Европейския съвет лидерите на ЕС да обсъдят пределните цени на газа в целия блок, потвърдиха официални лица .

Германското его се превръща в проблем и за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която рискува да бъде възприета като германско протеже в очите на колегите си и столиците на ЕС.

Според дипломати и служители Фон дер Лайен играе предано играта на Берлин, като отказва да внесе предложение за ограничаване на цените на газа в целия ЕС - дори след като 15 столици призоваха Комисията да направи такова предложение (включително Франция, Италия, Испания и Полша, съответно втората, третата, четвъртата и петата по големина държава в ЕС).

Европа - на ръба на рецесията? Има ли риск за България

След като Берлин застана зад гърба на ЕС и реши да въведе таван за себе си, се налага мнението, че Фон дер Лайен е била подведена. Сега Берлин може да продължи да изкупува газ, който обикновено се купува от други държави от ЕС, да изпреварва партньорите си, да повишава цените и да предизвиква проблеми и недоволство в целия ЕС.

Признак на разцепление в екипа на Фон дер Лайен стана публикуването в понеделник на съвместна статия на комисарите Тиери Бретон и Паоло Джентилони, в която предупреждават, че "мащабният план за помощ на Германия в размер на 200 млрд. евро... повдига въпроси".

"По-важно от всякога е да избегнем фрагментирането на вътрешния пазар, създаването на надпревара за субсидии и поставянето под въпрос на принципите на солидарност и единство, които са в основата на нашия европейски проект", пишат двамата комисари.

Те предупредиха също, че ЕС е изправен пред силна конкуренция от страна на САЩ, които са направили безпрецедентни инвестиции и субсидии за своята индустрия и където енергията в момента е седем до осем пъти по-евтина, твърди Бретон.

Двамата еврокомисари предложиха да се използват "взаимни инструменти на европейско равнище. Единствено европейският бюджетен отговор ще ни позволи ... да реагираме ефективно на тази криза". „ЕС трябва да почерпи вдъхновение от системата SURE, която помогна на предприятията да защитят работните си места по време на кризата COVID.”

Днес финансовите министри на ЕС ще се опитат да постигнат споразумение за начина на финансиране и разпределение на безвъзмездните средства по проекта REPowerEU - дългосрочния отговор на ЕС на енергийната криза.

Остава да се отговори на два не толкова деликатни въпроса: Как да бъдат набрани средствата и как да бъдат разпределени. Целта на Съвета на Чешкото председателство на ЕС е да постигне обща позиция днес в Люксембург, но дипломатите са готови да се откажат и да повторят процеса, твърдейки, че все още има време за намиране на решение.

Държавните и правителствените ръководители от ЕС се събират в петък в Прага за "неофициална" среща на върха на Европейския съвет. И този път те наистина искат да запазят неформалния характер на нещата, поне що се отнася до типичните "заключения" от срещата на върха - писмено изявление, за което посланиците и така наречените шерпи на лидерите обикновено се пазарят с дни.

Енергийният шок повлича вълна от фалити в Германия

В понеделник посланиците на ЕС отхвърлиха идеята за съвместно изявление, с което да приключат неофициалната си среща. Това се случва въпреки факта, че екипът на председателя на Съвета Шарл Мишел вече е изготвил проект на такова изявление, който включва подробни формулировки относно Русия, продоволствената сигурност и, което е най-спорно, таван на цените на природния газ.

Според дипломати, че посланиците на ЕС не са имали желание да провеждат безкрайни редакционни сесии през тази натоварена седмица, особено след като се предполага, че целта на неофициалния Европейски съвет е да намери време за стратегически дискусии, вместо да се бори за конкретни формулировки.

Посланиците на ЕС ще обсъдят изявлението отново в сряда. Според служител на ЕС, един от вариантите е Мишел да го представи като устни заключения. Така или иначе, споровете за формулировката ще се възобновят отново съвсем скоро, защото лидерите на ЕС се стремят да разполагат с писмени заключения по същите теми на официалната си среща на върха по-късно този месец.

Коментари 35
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

35 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Зоран Миланович печели президентските избори в Хърватия

Свят Преди 48 минути

Миланович бе близо до победата още на първия тур

Шведският премиер: Швеция не е във война, но няма и мир

Шведският премиер: Швеция не е във война, но няма и мир

Свят Преди 1 час

Кристерсон: Ние и нашите съседни държави сме подложени на хибридни атаки

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

Заради безводието в Плевен: Протест блокира пътя за София

България Преди 5 часа

Жителите настояват за трайно решение на проблема

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

България Преди 6 часа

Дискутирани бяха условията за подкрепа от страна на парламентарната група на ДПС-ДПС

<p>Земетресение разтърси Мексико</p>

Земетресение разтърси Мексико

Свят Преди 8 часа

Трусът е бил с епицентър на 8 километра от Коалкоман де Васкес Паларес, община с население около 20 000 души

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Всичко, което трябва да знаете за решението на Meta и fact-checking

Свят Преди 8 часа

Платформите на Meta - Facebook, Instagram и Threads, са с близо 4 милиарда потребители по света

<p>БСП решава днес дали ще участва в кабинет</p>

БСП решава днес дали ще участва в кабинет

България Преди 9 часа

Преди дни Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Преговорния екип да продължи преговорите с БСП – Обединена левица и ИТН за съставяне на редовно правителство

<p>Бури, сняг и студ сковаха Гърция</p>

Бури, сняг и студ сковаха Гърция

Свят Преди 9 часа

Обилен снеговалеж вече е започнал във Флорина, Северна Гърция

Руският петролен танкер „Евентин“ близо до бреговете на германския остров Рюген

Германия спаси танкер от „сенчестия флот“ на Русия

Свят Преди 10 часа

„Евентин“ е получил повреда в двигателя в петък и е дрейфувал в Балтийско море, преди да бъде обезопасен

<p>Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар</p>

Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар

Свят Преди 11 часа

Пожарникарите са евакуирали около 30 души от ресторанта и съседния жилищен блок

<p>Внимание! Голяма <span style="color:#ff0000;">опасност от лавини</span> в Пирин</p>

Внимание! Голяма опасност от лавини в Пирин

България Преди 11 часа

От Планинската спасителна служба призоваха туристите да се съобразяват със зимните условия

Проход "Шипка"

България в „снежен капан“: Тежка пътна обстановка на АМ „Тракия“

България Преди 12 часа

Каква е обстановката в страната след обилния снеговалеж

<p>Пеевски: Ако държавата не може да спаси предприятие, какво може</p>

Делян Пеевски: Ако една държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи

България Преди 12 часа

Необходимо е правителството, независимо дали е служебно или редовно, да има конкретен план за подкрепа на производства в затруднение, заради високите цени на енергията

<p>Един загинал и двама ранени при пожари у нас</p>

Един загинал и двама ранени при пожари у нас

България Преди 12 часа

Общо 52 пожара са били потушени за изминалото денонощие

ГКПП "Кулата"

Гърците идват на пазар в България

България Преди 13 часа

Горивата у нас са с по около 1 лев по-евтини

<p>Проходима ли е столицата след обилния сняг</p>

Каква е пътната обстановка в София след обилния сняг

България Преди 13 часа

Общо 170 снегопочистващи машини са извършили обработки с разпръскване на смеси и почистване на сняг на улици и булеварди, стръмни участъци и мостове