Б лизо три години след началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна, президентът на Русия Владимир Путин организира среща на върха с повече от дузина световни лидери, давайки сигнал, че въобще не е изолиран, предава Си Ен Ен.

Срещу автократичния руски лидер има издадена заповед за арест от Международния наказателен съд заради обвиненията за военни престъпления в Украйна, освен това се предполага, че Русия се намира в международна изолация, санкционирана за незаконната си война.

Русия е домакин на срещата на върха на БРИКС

Тридневната среща на върха на БРИКС, която започна във вторник в югозападния руски град Казан, е първата на групата от големи развиващи се икономики Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, откакто по-рано тази година тя се разшири, за да включи Египет, Обединените арабски емирства, Етиопия и Иран.

Източник: EPA/БГНЕС

Лидерите, отишли в Русия, включват Си Дзинпин от Китай, Нарендра Моди от Индия, Масуд Пезешкиан от Иран, Сирил Рамафоса от Южна Африка, както и хора извън клуба, като турския президент Реджеп Ердоган.

Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва се очакваше да се присъедини, но отмени пътуването си, след като се контузи.

"Той прие поканата на военнопрестъпника Путин": Украйна с критики към ръководителя на ООН

Това се очертава като най-голямата международна среща, на която руският президент е домакин от началото на войната през февруари 2022 г.

То осветява нарастващото сближаване на нации, които се надяват да видят промяна в глобалния баланс на силите, а някои, като Русия, Китай и Иран, директно се противопоставят на водения от Съединените щати Запад.

Източник: EPA/БГНЕС

Посланието на Путин е ясно: Западът е този, който стои изолиран в света, със своите санкции и съюзи, докато „глобалното мнозинство“ от държави подкрепя Русия.

В изказване пред репортери в петък Путин приветства нарастващото икономическо и политическо влияние на страните от БРИКС като „безспорен факт“ и каза, че те „ще бъдат съществен елемент от новия световен ред“, като отрече това да е „антизападен съюз“.

Путин и Гутериш ще се срещнат в Русия

Посланията на Путин тази седмица ще бъдат още по-трогателни, тъй като срещата на БРИКС става само дни преди изборите в САЩ, където потенциална победа на бившия президент Доналд Тръмп може да накара Вашингтон да промени политиката си на подкрепа за Украйна, посочва Си Ен Ен.

„Тази среща на върха на БРИКС наистина е подарък за Путин“, смята Алекс Габуев, директор на Центъра за Русия и Евразия „Карнеги“ в Берлин в Берлин.

„Посланието ще бъде: как можете да говорите за глобалната изолация на Русия, когато всички тези лидери... идват в Казан.“

Русия иска да представи БРИКС „като острието, новата организация, която ни води всички като глобална общност към по-справедлив ред“, подчертава Габуев.

Но въпреки реториката на Москва, срещата на лидерите в Казан сблъсква широк спектър от гледни точки и интереси – реалност в БРИКС, която според наблюдателите ограничава способността да се изпрати единно послание, особено такова, каквото Путин желае.

Източник: EPA/БГНЕС

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Съпругата:  – Скъпи, вярваш ли в любовта от пръв поглед? Мъжът:  – Да, ако бях погледнал втори път, щях да избягам!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Зетят на Тръмп се отказа да строи хотел в Белград&nbsp;</p>

"Уолстрийт Джърнъл": Зетят на Доналд Тръмп се отказа да строи хотел в Белград

Свят Преди 8 часа

Проектът срещна остро противопоставяне в средите на антиправителствените протести

<p>ФБР осуети заговор за бомбени атентати в Калифорния</p>

Пам Бонди: ФБР осуети заговор за бомбени атентати в Калифорния

Свят Преди 10 часа

Четирима души са обвинени в заговор и притежание на нерегистрирано разрушително устройство

ЮНЕСКО: Свободата на изразяване по света се е влошила

ЮНЕСКО: Свободата на изразяване по света се е влошила

Свят Преди 11 часа

Индексът на свободата на изразяване на ЮНЕСКО е спаднал с 10% между 2012 и 2024 г.

Украински дронове удариха руски петролни платформи и заводи

Украински дронове удариха руски петролни платформи и заводи

Свят Преди 12 часа

В резултат на ударите е било повредено критично оборудване и производственият процес е бил преустановен

<p>Съдът&nbsp;в Сливен&nbsp;осъди две лекарки за смъртта на дете</p>

Окръжният съд в Сливен осъди две лекарки за смъртта на дете

България Преди 13 часа

Съдът им наложи по шест месеца условно с тригодишен изпитателен срок, присъдата може да се обжалва

<p>Сватбена игра прерасна в масово сбиване, пострадали са 30 души</p>

Сватбена игра прерасна в масово сбиване в Германия, пострадали са 30 души

Свят Преди 13 часа

Спорът избухнал по време на сватбена традиция, позната като "хвърляне на вратовръзката"

Германия и Украйна с 10-точков план за отбрана срещу Русия

Германия и Украйна с 10-точков план за отбрана срещу Русия

Свят Преди 13 часа

Европейските лидери се стремят да изпратят сигнал до президента на САЩ Доналд Тръмп, че Европа продължава да подкрепя Киев

<p>Нобелов лауреат с фрактура след тайно бягство от Венецуела&nbsp;</p>

Мария Корина Мачадо с фрактура след тайно бягство от Венецуела

Свят Преди 14 часа

Мачадо е получила фрактура на прешлен

Украйна ще произвежда бойни дронове в промишлени количества в Германия

Украйна ще произвежда бойни дронове в промишлени количества в Германия

България Преди 14 часа

Производството ще се извършва по поръчка на украинското министерство на отбраната

ЕС наложи санкции срещу руския сенчест флот и свързани лица

ЕС наложи санкции срещу руския сенчест флот и свързани лица

Свят Преди 14 часа

Санкциите обхващат и 14 лица и организации, попадащи под удара на санкциите на ЕС срещу хибридни заплахи

14-годишна е ранена с нож при спречкване в гимназия в Атина

14-годишна е ранена с нож при спречкване в гимназия в Атина

Свят Преди 14 часа

Установена е и предполагаемата извършителка – момиче на 16 години, съученичка на пострадалата

Българин загина при катастрофа с мотор в Кипър

Българин загина при катастрофа с мотор в Кипър

Свят Преди 14 часа

По данни на полицията 23-годишният мъж, който се движел с мотоциклет, се е сблъскал с автомобил

"Възраждане" настояват президентът да свика КСНС

"Възраждане" настояват президентът да свика КСНС

България Преди 14 часа

Ако еврото стане национална валута на България от 1 януари 2026 г., от партията настояват БНБ да не унищожава левовите наличности

<p>&ldquo;Живея с четири поколения родственици&ldquo;: Блажко Георгиев посрещна 100-годишния си юбилей&nbsp;</p>

“Живея с четири поколения родственици“: Блажко Георгиев посрещна 100-годишния си юбилей в Дома за стари хора в Свищов

България Преди 15 часа

Блажко Стоилов Георгиев е роден на 13 декември 1925 г. в близкото до Свищов село Татари