Р уските сили в Украйна са загубили повече от 1000 войници, 17 танка и 35 бронирани машини през последното денонощие, съобщиха военните в Киев във вторник, цитирани от Newsweek.

Това е най-новият показател за нарастващата човешка и материална цена на продължаващата близо две години война. 

По данни на украинските военни от 24 февруари 2022 г. досега Москва е загубила около 390 580 бойци. Актуализираните общи данни, публикувани от Украйна във вторник, също така казват, че Русия е загубила 6 365 танка и повече от 11 850 бронирани машини.  

Невъзможно е да се придобие точна представа за истинския мащаб на руските загуби. Въпреки това западните експерти и правителства са единодушни, че до последните месеци на 2023 г. са били убити или ранени повече от 300 000 войници на Москва, като сега тази цифра ще се увеличи.  

ООН ще разгледа част от делото за геноцид между Украйна и Русия

Както Москва, така и Киев пазят мълчание относно собствените си загуби, като рядко кимат с глава за броя на жертвите или за това, колко техника е била унищожена. 

"Много е трудно да се определят жертвите в настоящия конфликт, тъй като и двете страни се опитват да запазят данните в тайна и да завишат броя на жертвите на противника", казва през май 2023 г. Марина Мирон, докторант в катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон, Великобритания.  

В понеделник руското правителство заяви, че украинската армия е загубила около 885 войници през предходните 24 часа, като добави, че от февруари 2022 г. въоръжените сили на Киев са загубили приблизително 14 908 танка и други бронирани бойни машини.  

В края на декември британското министерство на отбраната съобщи, че средният брой на руските жертви е нараснал с почти 300 на ден през 2023 г. в сравнение с предходната година.  

Ако броят на руските жертви остане същият през цялата 2024 г., до 2025 г. Москва ще е понесла повече от 500 000 жертви във войната, заяви британското правителство. 

Лондон свързва нарастването на отчетените жертви с "деградацията на руските сили и преминаването им към масова армия с по-ниско качество и голямо количество след "частичната мобилизация" на резервистите" още през септември 2022 г. 

Съюзник на Путин се похвали: Русия може да "унищожи САЩ за един час" (ВИДЕО)

В края на януари руската служба на BBC, заедно с независимата медия Mediazona, съобщи, че цивилните новобранци, които са се присъединили към руската армия от февруари 2022 г. насам, представляват почти половината от настоящите бойни загуби на Русия. Те често са изпращани в битка с остаряло оборудване, съобщиха двете медии. 

Министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров заяви пред страните, събрали се в подкрепа на украинските военни усилия през януари, че Русия губи "средно 400 войници в замяна на един квадратен километър земя" по фронтовата линия. 

Загубите нараснаха, откакто в началото на октомври Русия започна нападението си срещу донецкия град Авдeeвка, северозападно от регионалната столица Донецк. Авдеевка беше наречена "месомелачка" - етикет, който се отнася до дългите периоди на ожесточени боеве с голям брой жертви. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

МААЕ прие резолюция за урана на Иран, внесена от САЩ

Свят Преди 4 часа

Според наблюдатели това решение може да усложни продължаващите преговори между Вашингтон и Техеран

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Япония се договори със САЩ за вноса на руски газ

Свят Преди 4 часа

Плащанията, свързани с проекта „Сахалин-2“, се извършват основно чрез „Газпромбанк“

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати

България Преди 4 часа

Правителството поема ангажимент да не увеличава данъците, включително да запази действащия плосък данък

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

САЩ стреляха и спряха танкер, нарушил блокадата на Иран

Свят Преди 4 часа

Танкерът е превозвал петрол от Иран

<p>Рокас: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията</p>

Посланикът на ЕС в Скопие: Няма нови условия, впишете българите в Конституцията

Свят Преди 5 часа

Предложеният от Германия и Франция нонпейпър не предвижда нови условия за преговори с ЕС

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран

Свят Преди 5 часа

Подземните запаси от вода са недостатъчни

България купува седем нови 3D радара

България купува седем нови 3D радара

България Преди 5 часа

Става въпрос за два договора - първият е между България и военното министерство на Франция, а вторият е между Министерството на отбраната и компания "Талес"

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

Почина DJ Steven - Стефан Крачанов

България Преди 6 часа

Смъртта му е настъпила след кратко боледуване

Вучич: Планирам да подам оставка

Вучич: Планирам да подам оставка

Свят Преди 7 часа

Вучич: Започнах да събирам книгите си от президентството

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

Тежка катастрофа между два камиона, трактор и кола край село Тракия

България Преди 7 часа

Водачите са тествани за употреба на алкохол, отчетени са отрицателни резултати за всички

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

Премиерът на Молдова покани Румен Радев на посещение

България Преди 8 часа

Александру Мунтяну определи България като традиционен и надежден партньор

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

СДВР проверява заплахи срещу пострадали на “Челопешко шосе”

България Преди 8 часа

Служители на полицията са посетили пострадал в болница

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

Икономическа полиция провери избора на фирма за храни за детски градини в Кърджалийско

България Преди 9 часа

В хода на проверката е установено, че е упражнено влияние да бъде избрана определена фирма за изминалата учебна година

Ето кой ще оглави СДВР

Ето кой ще оглави СДВР

България Преди 9 часа

Досегашният директор на СДВР гл. комисар Любомир Николов стана и.д. главен секретар на МВР