Т урски всекидневник публикува нови подробности от аудиозаписа, на който са регистрирани последните моменти от живота на убития саудитски журналист Джамал Хашоги. Той беше убит в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул миналия октомври, припомня Би Би Си (BBC).

Проправителственият вестник „Сабах“ пише, че разкритията му са въз основа на запис, направен в консулството и получен по-късно от турското разузнаване. Той включва информация като предполагаемите последни думи на Джамал Хашоги.

Журналистът пишеше за американският вестник „Вашингтон Поуст“ и живееше в САЩ преди изчезването му.

За последно е видян да влиза в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври 2018 г., за да получи документи за брак с турската си годеница.

Неговата загадъчна смърт хвърли съмнения върху Саудитска Арабия, която пък пусна противоречива информация относно изчезването на журналиста. Оттогава саудитските власти хвърлят вината за смъртта му върху провалена операция и са изправили 11 мъже пред съд.

Какво пише вестникът?

В. „Сабах“ на няколко пъти публикува гръмки заглавия, с подробности около мистериозната смърт на Джамал Хашоги. Тази седмица изданието публикува два нови материала за смъртта му в ръцете на това, което „Сабах“ описва като „ударен отряд“.

Последната статия разкрива нови детайли от предполагаемия запис. Той включва експерт по криминалистика, пристигнал в Истанбул заедно с „ударния отряд“, изпратен от Саудитска Арабия, за който се твърди, че е казал за Хашоги, че е „животно, което трябва да бъде пожертвано“.

„Сабах“ пише още, че след влизането му в консулството Хашоги станал подозрителен, след като му казали, че трябва да се върне в Рияд заради издадена заповед от Интерпол. Твърди се, че журналистът отказал да изпълни нарежданията на групата да изпрати съобщение на сина си и след това бил дрогиран.

Според съобщенията на вестника последните думи на Джамал Хашоги били към убийците му,

с които той призовал да не му запушват устата, защото страдал от астма, а след това изгубил съзнание. Вестника информира, че журналистът е бил задушен с найлонов плик.

Според „Сабах“ записът е уловил предполагаемото разчленяване на трупа на Джамал Хашоги от криминалиста. Съобщения за съществуването на аудиозаписи от смъртта на журналиста има още от миналата година. Турските служби потвърдиха съществуването им и казаха, че са ги споделили и с чужди правителства, но не е ясно как вестникът се е сдобил с тях.

По-рано тази година експерт на ООН определи смъртта на Джамал Хашоги като „умишлена, преднамерена екзекуция“ и твърди, че „Саудитска Арабия е отговорна“ и трябва да бъде разследвана. Саудитското правителство отхвърля тези твърдения и отрича отговорните за убийството да са действали по заповед на саудитските власти.

Джамал Хашоги, който беше сътрудник на в. „Вашингтон поуст“ беше убит на 2 октомври в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. След като даде различни противоречиви обяснения, Рияд накрая призна, че журналистът е бил убит в сградата на консулството.

Турция поиска екстрадиране на саудитски граждани, участвали в убийството, както и  те да бъдат съдени в Истанбул. Освен това турската страна поиска от Рияд по-пълна информация за причините за убийството.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Почитаме паметта на свети мъченик. Кой има имен ден</p>

Почитаме свети мъченик Емилиан Доростолски, какво се знае за него

Любопитно Преди 2 минути

Имен ден празнуват Емил, Емилия, Емилиян/а

<p>Ако се натъкнете на черния леопард, в никакъв случай не правете това</p>

Директорът на зоопарка в Ловеч: Ако се натъкнете на черния леопард, не му обръщайте гръб

България Преди 16 минути

В четвъртък бе получен нов сигнал към полицията в Шумен, според който животното е било забелязано миналата нощ на територията на платото

Истината за хляба: Какво ядем всъщност?

Истината за хляба: Какво ядем всъщност?

Любопитно Преди 1 час

Изборът между бяло брашно, хляб с квас и пълнозърнест ще повлияе на здравето ви

„Първо е доверието, после страстта, после смъртта“: Защо Елизабет I никога не се е омъжвала

„Първо е доверието, после страстта, после смъртта“: Защо Елизабет I никога не се е омъжвала

Любопитно Преди 1 час

Елизабет I, дъщеря на Хенри VIII, е единствената английска кралица, която никога не се е омъжвала

ChatGPT вече може да работи вместо потребителя

ChatGPT вече може да работи вместо потребителя

Технологии Преди 1 час

Новият "агент" може да поема пълен контрол над компютъра

Мицкоски настоял за македонската идентичност в ЕП

Мицкоски настоял за македонската идентичност в ЕП

Свят Преди 7 часа

Предложението е резултат от желанието на правителството на Северна Македония да представи „същината на проблема”

Гори склад в Ботевград, в близост има бензиностанция

Гори склад в Ботевград, в близост има бензиностанция

България Преди 9 часа

На мястото са пристигнали пожарна и полиция

Генов: Ще обжалваме решенията за Даулите и Карандила

Генов: Ще обжалваме решенията за Даулите и Карандила

България Преди 10 часа

Генов: Ще използваме всички механизми, които дава законът

Откриха момичетата, изчезнали в София, мокри и премръзнали

Откриха момичетата, изчезнали в София, мокри и премръзнали

България Преди 10 часа

Едното момиче е на 6 години, а другото на 14

Лидерът на "Продължаваме Промяната" в Дупница подаде оставка

Лидерът на "Продължаваме Промяната" в Дупница подаде оставка

България Преди 10 часа

Мотивът за оставката на Маринов е даване път на нови хора с нови идеи

Буря удари Букурещ, насочиха полет за Варна, загина жена

Буря удари Букурещ, насочиха полет за Варна, загина жена

Свят Преди 10 часа

Пожарникарите в Букурещ са получили множество сигнали на спешния номер 112

Протест пред съда във Варна след катастрофата в Разград

Протест пред съда във Варна след катастрофата в Разград

България Преди 11 часа

Срещу решението на Апелативния съд във Варна се обяви лидерът на „ДПС- Ново начало”

Курсант застреля двама инструктори в Украйна

Курсант застреля двама инструктори в Украйна

Свят Преди 11 часа

Във връзка със стрелбата е образувано досъдебно производство

Дават до 5000 евро на българите, които се върнат от чужбина

Дават до 5000 евро на българите, които се върнат от чужбина

България Преди 11 часа

Целта - да се привлекат кадри у нас, включително към обезлюдените райони в страната

Предупредиха: Черната пантера пак е в Шуменско

Предупредиха: Черната пантера пак е в Шуменско

България Преди 13 часа

Животното е било забелязано тази нощ в добре осветен участък на стъпалата в подножието на паметник „Създадели на българската държава“

Всички постройки край язовир „Огоста“ са незаконни

Всички постройки край язовир „Огоста“ са незаконни

България Преди 14 часа

След изтичането на едномесечния срок за премахването им повечето обекти си стоят