Кой е боксьорът Карол Навроцки – новият президент на Полша, подкрепен от Тръмп?

Кой е боксьорът Карол Навроцки – новият президент на Полша, подкрепен от Тръмп?

Хиляди на протест в Белград с искане за предсрочни избори

Хиляди на протест в Белград с искане за предсрочни избори

Пожар в болница в Хамбург, трима загинали и 50 ранени

Пожар в болница в Хамбург, трима загинали и 50 ранени

Уиткоф: Напълно неприемлив е отговорът на

Уиткоф: Напълно неприемлив е отговорът на "Хамас" на американското предложение за примирие

Мерц ще се срещне в четвъртък с Тръмп във Вашингтон

Мерц ще се срещне в четвъртък с Тръмп във Вашингтон

Путин и Зеленски се договориха: Спиране на огъня в Донбас

Н а срещата на лидерите от Нормандската четворка в Париж беше договорено, че трябва да влезе в сила пълно спиране на огъня в Източна Украйна, пише Би Би Си.

С посредничеството на Франция и Германия, президентите на Русия и Украйна за първи път се срещнаха лично и преговаряха за кризата в Донбас.

"Двете страни се съгласяват на пълно спиране на огъня без изключения, преди края на 2019 г." пише във финалното комюнике от срещата в Париж.

Договорени са още три зони, в които украинските войски и проруските сепаратисти да отстъпят от фронта, както това беше направено по-рано от Украйна при градовете Петровское, Золотое Станция Луганская.

Изтеглянето на войниците и бойната техника "трябва да е завършено преди края на март 2020 г.", пише в комюникето, цитирано от АФП.

Друга договореност, постигната между Владимир Путин и Владимир Зеленски, беше за нова размяна на пленници.

Такава размяна през септември беше един от факторите, които върнаха Русия и Украйна на масата за преговори.

Новата размяна трябва да е факт преди да е изтекла 2019 г., казаха Путин и Зеленски.

На срещата в Париж не се очакваше пробив в отношенията между Русия и Украйна. Двете държави остават много далеч в позициите си как да се реши кризата в Донабас.

Владимир Зеленски изтъкна след разговора с Путин, че Киев и Москва остават на крайно различни позиции по отношение на това кога и как да се предаде контролът на границата между Донбас и Русия, обратно на Украйна.

Макрон рискува всичко за Путин 

Зеленски отхвърли и идеята на Путин за особен статут на Донецка и Луганска област и каза, че Украйна е не може да се превръща във федерална държава.

"Имаме много, много работа за вършене, но се отбелязва движение. Набираме инерция.", каза Ангела Меркел след преговорите.

"Моето усещане е, че имаше добра воля в участниците в срещата да се намери решение на сериозните проблеми.", допълни канцлерката на Германия.

Такова беше и мнението на домакина на срещата Еманюел Макрон. Френският президент каза: "Фактът, че сме тук, рамо до рамо, сам по себе си е важен резултат. Постигнахме рестарт на преговорите, което не беше направено в продължение на няколко години. Това е постижение."

Макрон обяви, че следващата среща на Нормандската четворка ще е след 4 месеца.

Владимир Зеленски нарече разговора на четири очи с Владимир Путин "много позитивен", предава агенция Ройтерс.

Макрон: Европа е на ръба на пропастта, НАТО - в мозъчна смърт

Зеленски изтъкна, обаче, че в позициите на Русия и Украйна за кризата в Донбас остават значителни различия.

Зеленски каза, че е настоял, че Украйна трябва да има пълен контрол над своите източни провинции и не може да прави компромиси за която и да е територия.

Преговорите са за намиране на начин да бъде сложен край на конфликта в Източна Украйна, който за продължава над 5 години и отне живота на 13 000 души.

Владимир Путин каза, че е необходима промяна в конституцията на Украйна, като една от стъпките за решаването на кризата в Донбас, пише Ройтерс.

Макрон: Западните Балкани в Европа, не САЩ, Русия и Турция решават

На пресконференция след срещата на Нормандската четворка в Париж, Путин каза, че основния закон на Украйна трябва да се промени така, че да бъде даден специален статут на Донбас.

Освен това руският президент поиска да бъдат отворени повече пропускателни пунктове във фронтовата линия, за да могат по-лесно да се пътува между контролираните от Украйна и сепаратистите територии в Донбас.

Путин обвини украинските сили, че бомбардират мястото на катастрофата на МН17

Друг важен въпрос за постигането на мир била амнистията за хора, участвали на страната на бунтовниците в конфликта.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Блондинка при автомонтьора. - Госпожо, има късо съединение в инсталацията. - Ами удължете го и да тръгвам...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Новата Мис Свят Опал Сучата Чуангсри

Това е новата Мис Свят 2025 г.

Любопитно Преди 5 минути

Чуангсри оглави група от 108 участнички в конкурса, проведен в южния индийски град Хайдерабад

SoftUni Vibe Coding - иновативен образователен продукт учи как да се реализират софтуерни идеи без програмиране

SoftUni Vibe Coding - иновативен образователен продукт учи как да се реализират софтуерни идеи без програмиране

Любопитно Преди 7 минути

Технологиите вече не са запазена територия само за програмисти

<p>Какво вещаят звездите за всяка зодия през юни</p>

Какво вещаят звездите за всяка зодия през юни

Любопитно Преди 36 минути

Вижте хороскопа си за първия месец от лятото

Агресия, обиди и тормоз в клас: Готвят нови санкции за ученици с проблемно поведение

Агресия, обиди и тормоз в клас: Готвят нови санкции за ученици с проблемно поведение

България Преди 44 минути

Учителите ще имат повече правомощия при нарушаване на реда в час

<p>Нов TikTok трик: Кола и картофки срещу мигрена?&nbsp;</p>

<p>&nbsp;</p>

Могат ли сензационните TikTok хакове с кола и пържени картофи да облекчат мигрената?

Свят Преди 53 минути

Въпреки научните съмнения, хора, страдащи от мигрена опитват да излекуват болката с бързото хранене

Амал Клуни сияе в ефирна лятна рокля, Джордж не скри възхищението си

Амал Клуни сияе в ефирна лятна рокля, Джордж не скри възхищението си

Любопитно Преди 59 минути

Амал и Джордж прекараха вечерта с Боно и приятели

Завладяващите филмови премиери продължават по KINO NOVA

Завладяващите филмови премиери продължават по KINO NOVA

Любопитно Преди 1 час

Четири нови заглавия ще развълнуват почитателите на седмото изкуство през юни

Напусна ни писателката Божана Апостолова

Напусна ни писателката Божана Апостолова

България Преди 1 час

Издателството "Жанет 45", което създаде и ръководи в продължение на повече от 30 години, отпечата най-добрите български автори

Земетресение разлюля турския курорт Алания

Земетресение разлюля турския курорт Алания

Свят Преди 1 час

Трусът е станал около 20:31 ч. в неделя

Две земетресения край Кърджали

Две земетресения край Кърджали

България Преди 1 час

Те са регистрирани минути след 3.00 часа сутринта

На 60, гореща и по бански - Брук Шийлдс

На 60, гореща и по бански - Брук Шийлдс

Любопитно Преди 1 час

Брук Шийлдс отбеляза 60-ия си рожден ден със стил – на мечтана плажна почивка

<p>Ето кога ще изплащат пенсиите за юни</p>

Ето кога ще изплащат пенсиите за юни

България Преди 2 часа

По наредба, пенсиите се изплащат от 7-о до 20-о число на месеца

<p>Кличко: &quot;Стискаме палци&quot; за мир през 2025 г.</p>

Виталий Кличко: "Стискаме палци" за мир през 2025 г.

Свят Преди 2 часа

„Засега имаме повече въпроси, отколкото отговори.“

<p>Виждали ли сте го? Издирват 53-годишен мъж в Бургас, изчезнал край Монтана (СНИМКА)</p>

Виждали ли сте го? Издирват 53-годишен мъж в Бургас, изчезнал край Монтана

България Преди 2 часа

За последно е забелязан на 24 май около вила на ловците в близост до населеното място

Откриха следи от изчезнало древно население в Колумбия

Откриха следи от изчезнало древно население в Колумбия

Любопитно Преди 2 часа

Останките са събрани от 5 места в платото Алтиплано, в централната част на Колумбия