Макрон - Путин, големият тест идва
Източник: Getty Images/Guliver

Ф ренският президент Еманюел Макрон следващата седмица ще бъде изправен пред първия голям тест на политиката си за пряко обвързване с Русия, който смути някои европейски съюзници, пише АФП.

Той ще бъде домакин на срещата на върха, която ще търси напредък за прекратяването на конфликта в Украйна.

Залозите са големи. Това ще бъде първата подобна среща на върха от три години насам. И докато дипломатите са предпазливи по отношение на очакван голям пробив, провалът от постигане на конкретни стъпки за изграждане на доверие ще бъде сериозен удар върху надеждите за мир, както и върху личния престиж на Макрон.

Макрон: Западните Балкани в Европа, не САЩ, Русия и Турция решават

Френският президент настоява срещата да се проведе, въпреки провеждащата се стачка срещу пенсионната реформа в страната. Той инвестира огромни усилия за прекратяване на конфликта в източната част на Украйна, отнел живота на 13 000 души.

Според анализатори, Макрон е заложил на рискова стратегия да се справи пряко с Путин, разчитайки, че един ден Русия ще разбере, че е в неин интерес да гледа на Европа като на дългосрочен стратегически партньор.

„Това е важен тест за Макрон и за европейците“, смята Мишел Дюклос, бивш посланик и старши сътрудник в мозъчния тръст „Монтейн”.

Според него, ако не спечели нищо от преговорите с Украйна, Макрон ще се изолира допълнително. Кремъл, обаче, е „достатъчно проницателен“, за да разбере, че срещата на върха трябва да бъде обявена за успешна. Путин е доволен от инициативата на Макрон, тъй като „вижда в това шанс да раздели европейците“.

През последните месеци Макрон присъствие все по-осезателно на международната сцена. В същото време Германия не се изявява като внушителен дипломатически играч, тъй като Меркел се подготвя да напусне поста си.

Намеренията му могат да бъдат обобщени от даденото миналия месец интервю за „Икономист”, в което обяви, че НАТО е „в мозъчна смърт” и Европа трябва да поддържа стратегически диалог с Русия.

Макрон: Европа е на ръба на пропастта, НАТО - в мозъчна смърт

Разглеждайки дългосрочните стратегически варианти за Русия под управлението на Путин, Макрон заяви в интервюто, че Москва не може да просперира изолирано, няма да иска да бъде „васал“ на Китай и в крайна сметка ще трябва да избере „партньорски проект с Европа“.

Той описа руския президент като „дете на Санкт Петербург” - бившата руска столица, построена от Петър Велики като прозорец към Запада.

Коментарите на Макрон смутиха по-новите членове на Европейския съюз като балтийските държави и Полша. Те настояват за твърда линия на поведения срещу бившия си господар Русия и допринесоха за нарастващото напрежение между Франция и Германия.

След срещата на върха на лидерите на НАТО в Лондон по-рано този месец, Макрон не се разкая и остана категоричен по въпроса за отношенията с Русия.

„Кой е враг на НАТО? Русия вече не е враг. Тя остава заплаха, но е и партньор по някои теми. Нашият враг днес е международният тероризъм и в частност ислямисткият тероризъм”, заяви той.

Изданието цитира френски дипломатически източник, според когото Русия не може завинаги да изпълнява ролята на „смутител на реда” с политики като тази спрямо Сирия, за да задържи президента Башар ал Асад на власт или спрямо Турция, която е член на НАТО.

„Ако способността ви да създавате неудобство, е единственият ви лост, това не е трайна и жизнеспособна стратегия”, твърди дипломатът. Според него е налице и „дълбока руска загриженост да не бъде вкарана в съперничество с Китай”.

Според Константин Калачов – директор на политическа експертна група в Москва, би било наивно да се мисли, че Еманюел Макрон може да упражнява всякакъв вид влияние върху Владимир Путин с цел сближаване на Русия към ЕС.

"Има само един човек, който може да повлияе на президента Путин. И това е самият президент Путин", твърди той.

Калачов допълва, че Путин няма интерес този конфликт (в Донбас – бел. ред.) да се влошава. Но иска всяко решение да бъде изготвено според неговите условия.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 1 час

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 4 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 5 часа

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 5 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 6 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 6 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 6 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 7 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 7 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 8 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 8 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 8 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна