К омандирът на украинските сили, намиращи се вътре в металургичния комбинат "Азовстал" в Мариупол, каза, че в завода се водят "ожесточени и кръвопролитни боеве", предадоха агенциите.

Украински депутат: Руснаците влязоха в "Азовстал"

Във видео, публикувано снощи, Денис Прокопенко, командир на украинския полк "Азов", основната сила, защитаваща завода, съобщи, че във вторник руснаците са проникнали на територията на комбината и набезите им продължават вече втори ден.

"Водят се ожесточени и кръвопролитни боеве", каза той.

"Азовстал" остава едно от най-големите гнезда на украинска военна съпротива и е подложен на масирани руски бомбардировки и обстрели. Руската държавна телевизия излъчи кадри, на които над комбината се издига пушек.

Русия: Израелци се бият заедно с полка „Азов“

Стотици украински бойци от различни подразделения на армията, както и цивилни остават в подземните укрития на комбината.

Междувременно Украинският президент Володимир Зеленски призова датския народ да си спомни за нацистката окупация и как той се е освободил благодарение на това, че нацистите са загубили Втората световна война. Той заяви това на събития в Копенхаген и Орхус, предаде ДПА.

По онова време хората са празнували и са се надявали, че тази жестока война ще бъде последната, каза Зеленски, който се включи в двете прояви по видеовръзка. Но войната се е завърнала с руската инвазия в Украйна, която по думите му е точно толкова жестока, колкото и тази, годишнината от чийто край се отбелязва всеки май.

Руската армия щурмува "Азовстал"

Близо 1000 ракети са били използвани срещу украинците, повечето от които са ударили граждански обекти като детски градини, училища и университети, каза той.

"Окупаторите вече са убили 220 деца, но не знаем каква е ситуацията в окупираните територии", заяви Зеленски. "Руската държава не е готова да спре войната. Те мечтаят за превземането на Украйна и други европейски страни. Те все още мечтаят свободата в Европа да изчезне", каза той.

По-рано ООН съобщи, че над 300 цивилни от обсадения Мариупол и още четири града са били евакуирани в намиращия се под украински контрол град Запорожие, втора успешна операция за извеждане на граждани от райони, подложени на руски обстрели и нападения, предаде Асошиейтед прес.

Руските атаки нарушиха железопътните услуги в Украйна

Оснат Лубрани, ръководител на хуманитарната дейност на Обединените нации в Украйна, заяви, че много от цивилните, които са били от Мариупол, Мангуш, Бердянск, Токмак и Василевка, са нямали нищо освен дрехите по себе си и сега получават хуманитарна помощ. Тя добави, че ще им бъде оказана и "психологическа подкрепа, от каквато силно се нуждаят".

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че вчера са евакуирани 344 души, които се прибавят към над 150-те, които бяха евакуирани по-рано през седмицата от бункерите под металургичния комбинат "Азовстал" в Мариупол, който е обкръжен от руски войски и както се твърди, през вчерашния ден отново е бил обстрелван.

Не се съобщава за евакуирани цивилни от завода вчера. Зеленски каза, че Украйна се опитва да сключи споразумение за спасяване на оставащите в "Азовстал", включително на жените и децата.

А късно снощи Русия съобщи, че е нанесла 77 въздушни удара по Украйна през вчерашния ден. При тях са убити около 310 украински бойци и са унищожени 36 военни цели, отбеляза говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков, цитиран от ДПА.

Кривите сметки на Путин и неочакваният му успех

По думите му руските войски са свалили шест украински дрона над Луганска област в Източна Украйна и над Змийския остров в Черно море.

Конашенков заяви, че с руски ракети са атакувани четири украински артилерийски позиции и три склада за боеприпаси, и добави, че в района на Попасна в Луганска област е унищожена артилерийска радарна система американско производство.

Тези твърдения не могат да бъдат проверени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Свят Преди 21 минути

Ако резултатите се потвърдят, „Самоопределение“ ще трябва да намери коалиционен партньор за съставяне на управляващо мнозинство

Трима души в неизвестност след наводнения в Испания

Трима души в неизвестност след наводнения в Испания

Свят Преди 1 час

През последните години Испания е сред държавите, най-силно засегнати от климатичните промени

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

България Преди 3 часа

По данни на властите българите са внесли в Гърция пет овце без задължителните ветеринарни сертификати и са се опитали да ги продадат на местния пазар

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Любопитно Преди 3 часа

Всеки 28 декември испанското градче Иби се превръща в „бойно поле“ по време на 200-годишния фестивал Els Enfarinats, където местни жители и туристи инсценират преврат и се замерят с брашно, яйца и фойерверки, а събраните „глоби“ даряват за благотворителност

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Свят Преди 3 часа

Десетки пожарникари се опитват да потушат пламъците, а властите изпратиха предупредителни съобщения чрез системата RO-Alert до жителите в района

Дензъл Уошингтън празнува днес своя 71-ви рожден ден

Дензъл Уошингтън празнува днес своя 71-ви рожден ден

Любопитно Преди 4 часа

Два пъти носител на „Оскар“ – за поддържаща роля в „Слава“ (1989) и за главна мъжка роля в „Тренировъчен ден“ (2001) – той остава сред малкото актьори, съчетаващи комерсиален успех с устойчиво признание от критиката

<p>Спрете да правите това с чая си</p>

Спрете да правите това с чая си

Любопитно Преди 5 часа

Как превръщате благородната напитка в горчива, нискокачествена течност

България ще влезе в новата година с удължителен бюджет

България ще влезе в новата година с удължителен бюджет

България Преди 5 часа

Икономисти отправиха критики към индексацията на заплатите

Гръцки фермери блокираха ГКПП "Илинден" за товарни автомобили

Гръцки фермери блокираха ГКПП "Илинден" за товарни автомобили

България Преди 5 часа

Затворени са пунктът „Илинден“ и изходът през „Капитан Петко войвода“

Свалете корема на Дядо Коледа: 5 най-ефективни упражнения за празничната форма

Свалете корема на Дядо Коледа: 5 най-ефективни упражнения за празничната форма

Любопитно Преди 5 часа

Считайте тези упражнения за нашия коледен подарък

Неделната тревожност и няколко ритуала за спокоен понеделник

Неделната тревожност и няколко ритуала за спокоен понеделник

Любопитно Преди 7 часа

Неделя не е просто краят на уикенда, а шанс да се подготвите за лека седмица

Лекари се борят за живота на 16-годишен ученик след тежка катастрофа

Лекари се борят за живота на 16-годишен ученик след тежка катастрофа

България Преди 7 часа

Автомобилът е бил управляван от 17-годишно момче, ученик в езиковата гимназия в Сливен

Бурният вятър нанесе щети и в Пловдив

Вятърът нанесе щети в София и страната

България Преди 7 часа

От полицията апелират гражданите да не излизат, ако не е наложително

Снимката е илюстративна

Guardian: България на крачка от еврото: страхове и обвинения в руска дезинформация

България Преди 7 часа

Макар политическата драма да не се очаква да възпрепятства приемането на еврото, мнозина се опасяват, че по време на прехода цените ще скочат. При средна месечна заплата от около 1100 паунда това е нещо, което много българи не могат да си позволят