7

С ушата завладява цяла Европа и никоя страна не може да се спаси от този факт вече. Езерото Монбел е блестящо, тюркоазено езеро, простиращо се на площ от 1400 акра в Югозападна Франция, в подножието на Пиренеите - рай за дивата природа, жизненоважен източник на вода за напояване на фермерите и за местните реки, както и туристически рай. Но след най-сухата зима от повече от шест десетилетия насам то е сянка на предишното си аз.

Свити водни нива, заземени лодки, буйове, които се опират в напуканата земя на дъното на езерото - сегашните гледки към езерото Монбел напомнят по-скоро на това, което може да се очаква в края на горещото лято. А не в края на зимата.

Понастоящем нивото на водата е около 28% от капацитета му и е по-малко от половината от обичайното за този период на годината.

"В историята на езерото, създадено в началото на 80-те години на миналия век, това е първият път, когато ситуацията е толкова сериозна", казва Борис Руке, земеделски производител и ръководител на отдела по водите в Националната федерация на земеделските съюзи в Ариеж, региона, в който се намира езерото Монбел.

Езерото и преди се е сблъсквало с трудни моменти, "но това е нещо изключително", казва Руке пред CNN.

Тази екстремна история се разиграва в цяла Европа.

Докато в Съединените щати снегът и дъждът, които връхлетяха Калифорния, помогнаха да се напълнят резервоарите и да се облекчи нестихващата суша, зимата далеч не беше благосклонна към много части на Европа.

Все още не са се съвзели от миналогодишното жежко лято и най-тежката суша от 500 години насам, но в някои части на континента има толкова малко сняг и дъжд, че нарастват опасенията за това какво може да се случи с наближаването на лятото - и след това.

Според учените със засилването на климатичните промени сушите и горещите вълни ще стават все по-чести и по-тежки, което ще окаже огромен натиск върху водните ресурси.

Температурите в Югозападна Франция се повишиха до 30 градуса по Целзий (86 градуса по Фаренхайт) в сряда, според метеорологичната служба на страната Météo-France. Това е най-горещият мартенски ден, регистриран в страната от 1900 г. насам, съобщи агенцията. Топлият старт на годината е съпътстван от изключително малко валежи.

Между януари и февруари Франция имаше повече от 30 последователни дни без значителни валежи - най-дългият период от началото на записите през 1959 г. Освен това снеговалежите са били много малко, което означава по-малко снеготопене, което да подхрани реките през пролетта.

През март са паднали повече дъждове, но те не са достатъчни. "Езерото Монбел остава на необичайно ниско ниво", заяви пред CNN Франк Солакруп, регионален директор на Агенцията за водите Адур-Гарон, която обхваща района, включващ езерото Монбел.

Земеделски стопани като Руке, които разчитат на езерото, трябва да вземат трудни решения за това какво да отглеждат. Някои от тях са спрели засаждането на определени култури, други са засели повече зърнени култури с надеждата, че ще завали дъжд. Животновъдите се притесняват дали ще имат достатъчно фураж за животните си, а някои от тях може дори да бъдат принудени да намалят стадата си, казва Руке.

"Ако езерото не се напълни достатъчно, фермерите няма да могат да напояват и оцеляването на много ферми е поставено на карта", каза той. Това накърнява морала на фермерите. "Често говорим за финансовата страна, но човешката страна е силно засегната".

С наближаването на лятото ситуацията "не вещае нищо добро", заявиха от Solacroup. Миналата година близо 400 общини в региона са имали ограничени или нарушени доставки на питейна вода.

Средното ниво на водата в каталунските водохранилища е около 27% и вече са въведени някои ограничения на водоснабдяването.

По данни на Каталунската агенция по водите водоемът Сау, намиращ се на около 60 мили северно от Барселона, е пълен само на около 9%. С понижаването на нивото на водата са се появили останките от вековно село и неговата църква, които са били наводнени при създаването на язовира през 60-те години на миналия век.

В средата на март Каталунската агенция по водите започна да изважда рибата в опит да спаси част от нея и да опази качеството на водата в остатъците от водоема, на който повече от пет милиона души разчитат за питейна вода.

"Това е извънредна мярка... и се приема, за да се запази качеството на водата... и да може да се гарантират максимално нуждите на населението", се казва в изявление на каталунското правителство.

Водата е толкова оскъдна, че някои фермери в региона се обърнаха към молитва. В неделя стотици жители на планинското село Л'Епуньола, на около 70 мили северно от Барселона, проведоха шествие, за да призоват Дева Мария на потоците да им донесе дъжд.

Италия, която се намира в "горещата климатична точка" на Средиземноморието, също е силно засегната.

В Северна Италия, която миналото лято преживя най-тежката си суша от повече от 70 години, планините са с много ниски нива на сняг, а езерата са се свили, включително езерото Комо, което е пълно на по-малко от 18%. Водата в река По, която тече през северната част на селскостопанския регион, е близо до рекордно ниски нива, а някои участъци са в "екстремна суша".

Фермерите усещат напрежението. Производителите на ориз прогнозират, че количеството, което ще засеят тази пролет, ще бъде най-ниското от повече от две десетилетия, според проучване на Enterisi, националната институция за ориз в Италия. "Април и май ще бъдат от решаващо значение, защото трябва да се наваксат по-малкото валежи през зимните месеци", казва говорител на Enterisi пред CNN.

В Италия последиците от климатичната криза, съчетани с остарялата и пропусклива водна инфраструктура, правят страната силно уязвима към "критични водни условия", заяви пред CNN Симона Рамберти от националната статистическа институция Istat.

През 2020 г. повече от 42% от водата в системата не е достигала до потребителите, според преброяването на градските води на Istat. Това се равнява на дневна загуба от около 157 литра за всеки жител - което би могло да задоволи нуждите на 43 милиона души за една година.

Като се има предвид миналогодишната суша, при която 10 региона обявиха извънредно положение заради недостиг на вода, Рамберти заяви, че сегашният сух период "не предвещава нищо добро за следващите месеци".

"Наблюдаваме доста особена ситуация", казва Мануела Брунер, доцент по хидрология в ETH Цюрих и Института за изследване на снега и лавините в Давос, Швейцария.

Гледайки през прозореца на кабинета си в Давос, на височина от близо 1600 м, Брунер казва, че може да види мегдан с кафява и зелена трева, но много малко сняг. "Това е най-екстремната зима по отношение на ниската снежна покривка", казва тя пред CNN. "И това е проблем."

По-малко вода, натрупана в снега, означава, че през пролетта до реките ще достигне по-малко снеготопене. "Дефицитът на сняг се превърна в по-важен фактор за летните засушавания на речните потоци през последните 50 години", казва Брунер.

В Швейцария сега се нуждаят от продължителни дъждове, каза тя. "Но колкото повече напредваме през пролетта, толкова по-невероятно става това."

Голяма част от Европа се надява на валежи през следващите няколко месеца - и то много. "Следващите седмици са от решаващо значение", казва Андреа Торети, климатолог в Съвместния изследователски център на Европейската комисия, пред CNN.

Макар че все още е трудно да се припишат конкретни събития на климатичната криза, "това, което наблюдаваме, съответства на очакванията ни от климатичните промени", казва Торети.

Миналогодишната лятна суша в Северното полукълбо е станала 20 пъти по-вероятна поради изменението на климата, според World Weather Attribution - група изследователи, които се опитват почти в реално време да определят каква роля играе климатичната криза за екстремните метеорологични явления.

В Югозападна Франция Solacroup заяви, че трудностите през изминалата година трябва да бъдат предупреждение да се помисли за дългосрочна адаптация, а не само за реакция на кризисни ситуации. "Лятото на 2022 г., което може да изглежда изключително, ще бъде средна година през 2050 г.", каза той.

Дългосрочните промени са ясни и те не са добри, каза Руке. "Има връзка с изменението на климата и ние, земеделските стопани, я наблюдаваме от няколко години. Дъждът пада по различен начин. Дъждът е силен или не вали изобщо."

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Константинова отхвърли обвиненията на Демерджиев

Константинова отхвърли обвиненията на Демерджиев

България Преди 43 минути

Константинова: Ако г-н Демерджиев наистина смята, че има нарушения, то нека провери собствените си служители

Блейк Лайвли, Раян Рейнолдс

Блейк Лайвли се разтапя от „пикантното“ лятно тяло на съпруга си Райън Рейнолдс

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът публикува своя снимка с риза без ръкави, която показва бицепсите му

<p>Правителството предложи на НС да удължи Бюджет 2022</p>

Правителството предложи на парламента да удължи Бюджет 2022

България Преди 3 часа

Срокът на действие на удължителния закон сега е до 10 юни 2023 г.

Това са верните отговори на матурата по математика

Това са верните отговори на матурата по математика

България Преди 3 часа

Тестът включваше 25 задачи, от които 18 с избираем отговор

призраци

Кървави къщи, призрачни кораби и зловещи пътища: Най-ужасяващите места в Америка

Любопитно Преди 3 часа

Дори тези, които не вярват в призраци, трябва да признаят, че приказките за свръхестественото могат да бъдат особено завладяващи

Снимката е илюстративна

Земята има още една луна и тя ще обикаля около планетата ни поне 1500 години

Любопитно Преди 4 часа

Експертите смятат, че древният космически спътник е бил в близост до Земята от 100 г. пр. Н. е.

Гечев: Разузнаването не е нито на президента, нито на някоя политическа партия

Гечев: Разузнаването не е нито на президента, нито на някоя политическа партия

България Преди 4 часа

Гечев: Не мога да коментирам дали някой някъде, без мое знание, е съгласувал нещо

Имението на Тръмп, за което никой не знае

Имението на Тръмп, за което никой не знае

Любопитно Преди 5 часа

Екстравагантното имение Мар-а-Лаго на Доналд Тръмп в Палм Бийч често е в заглавията, но малко хора знаят за тайния втори дом на семейството

Джони Деп

Джони Деп си счупи глезена

Любопитно Преди 5 часа

Джони и групата "Холивуд Вемпайърс" отлагат участията си заради лекарски препоръки

Главният прокурор Иван Гешев

Конституционният съд образува дело по искане на Гешев

България Преди 5 часа

В искането се поставят три основни въпроса, свързани с най-представителния орган на съдебната власт - Висшия съдебен съвет (ВСС)

<p>Скандалната и брутална династия Ким: Раждането и възходът</p>

Раждането и възходът на скандалната и брутална династия Ким

Любопитно Преди 5 часа

Брутален, безразсъден и забележително издръжлив, кланът Ким управлява Северна Корея с железния си юмрук в продължение на три поколения

.

ДАНС: Няма процедура за съгласуване на кадри с чужди посолства

България Преди 5 часа

Изслушването на Пламен Тончев бе инициирано от парламентарната група на „Възраждане“

Тошко Йорданов: Лидерите на "Продължаваме промяната" трябва да бъдат арестувани

Тошко Йорданов: Лидерите на "Продължаваме промяната" трябва да бъдат арестувани

България Преди 5 часа

С някаква друга "Промяна“ може и да говорим, с тази не“, категоричен бе Йорданов

Лорер: Г-н Президент, вие ни разединявате

Лорер: Г-н Президент, вие ни разединявате

България Преди 6 часа

Това заяви Даниел Лорер от ПП-ДБ от парламентарната трибуна