С рещата между украинската и руската делегации в Истанбул приключи.

Разговорите - първите по рода си от три години насам - продължиха малко под два часа.

По време на срещата в Истанбул руските преговарящи са поискали от Украйна да се откаже от земя, която все още е под контрола на Киев, заяви украински дипломатически източник пред АФП в петък, обвинявайки ги, че поставят „неприемливи“ искания, за да провалят преговорите.

„Руските представители поставят неприемливи искания... като например Украйна да изтегли силите си от големи части от контролираната от нея украинска територия, за да може да започне прекратяване на огъня“, заяви източникът.

На въпрос дали Русия е поискала Украйна да се изтегли напълно от четири оспорвани източни региона, източникът е отговорил: „Да“, съобщава CNN.

Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон са четирите въпросни области, които Русия се опита незаконно да анексира през 2022 г.

Русия претендира за тези региони, но няма пълен контрол над тях.

В петък по обяд руската делегация пристигна в президентския комплекс „Долмабахче“ в Истанбул за преговори с Украйна, съобщи руската държавна медийна агенция ТАСС.

В началото на срещата министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан пожела на украинската и руската делегация „късмет“ в хода на преговорите между двете страни в Истанбул.

Източник: БГНЕС/EPA

В речта си в началото на срещата Фидан заяви: "Тази среща бележи първия пряк контакт от март 2022 г. насам. Трябва да се възползваме от тази възможност, за да постигнем напредък по пътя към мира".

Той продължи: "Тъй като войната продължава да отнема човешки животи, незабавното прилагане на прекратяване на огъня стана още по-важно. Следващата фаза ще бъде оформена заедно чрез избора, който правим, и стъпките, които предприемаме."

Външният министър определи преговорите в петък като „технически разговори“, които ще положат основите на евентуална среща между лидерите на двете страни.

След това камерите бяха изключени, тъй като започнаха същинските разговори.

Срещата бе първата, на която двете страни ще преговарят директно една с друга от ранните етапи на конфликта през март 2022 г.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският преговарящ екип е бил в постоянна комуникация с Москва и че Путин е получавал актуализации в реално време.

Представителите на двете страни започнаха преговорите след кратка среща на американски представители с руската делегация.

По рано в двореца "Долмабахче" в Истанбул се проведе и среща между турски, американски и украински представители, предаде Франс прес, като цитира източници от турското външно министерство.

Източник: Getty Images

Дискусиите продължиха около час. В тях участваха държавният секретар на САЩ Марко Рубио и колегите му от Турция и Украйна.

Американският държавен секретар Марко Рубио пристигна тази сутрин в Истанбул. Той обаче няма да участва в преговорите между Москва и Киев, които трябваше да започнат с турско посредничество в 12:30 ч. българско време, съобщиха турски източници.

Първата директна среща между Украйна и Русия от три години насам, която трябваше да се проведе вчера, бе отложена за днес. В петък, 10.45 часа местно (и българско време), започна нова между турски, американски и украински официални представители. Тя ще бъде последвана от разговори между участниците в 12.30 часа.

"Сутринта, буквално от 10 ч., ще чакаме украинската страна, която трябва да пристигне на срещата. Готови сме да работим“, каза по-рано пред журналисти Владимир Медински, помощник на руския президент Владимир Путин и ръководител на руската делегация за преговорите с Украйна в Истанбул. 

Начело на украинската делегация, която беше одобрена вчера от президента Володимир Зеленски, е министърът на отбраната Рустем Умеров.

Украйна е готова за „директни преговори на най-високо ниво“ и „пълно и безусловно прекратяване на огъня“, заяви той.

Украинската делегация включва и първия заместник-министър на външните работи Сергей Кислица, заместник-началници на различните служби за сигурност на Украйна, както и заместник-началници на щабовете на различните видове въоръжени сили.

По думите на Зеленски, мандатът на делегацията е приоритетно за прекратяване на огъня. Украинският президент възнамеряваше лично да участва в преговорите, но само ако от руска страна дойде Владимир Путин, който преди дни предложи на властите в Киев преки преговори. Вчера, когато трябваше да се проведат преговорите в Истанбул, Москва и Киев си размениха обидни квалификации.

По рано от турското външно министерство обявиха, че са планирани тристранни разговори между САЩ, Украйна и Турция, както и между Русия, Украйна и Турция, предаде БНР.

На фона на дипломатическите усилия вчера руското министерство на отбраната съобщи, че силите му са превзели още две населени места при настъплението си в Източна Украйна. Киев не е потвърдил тази информация. Според високопоставен командир боевете са бушували на 1100 км от фронтовата линия.

Ето какво трябва да знаете, обобщение от CNN:

Разговорите са в ход: Делегациите на Русия и Украйна се срещат в Истанбул. Въпреки че лидерите на двете страни не присъстват, фактът, че те изобщо са заедно в стаята, е важен момент. Украинският екип се ръководи от министъра на отбраната Рустем Умеров, а руската страна се оглавява от съветника на Кремъл Владимир Медински. Министърът на външните работи на Турция, Хакан Фидан, председателства заседанието.

„Технически разговори“: Говорейки в началото на срещата, външният министър на Турция Фидан определи преговорите в петък като „технически разговори“, които ще положат основите на потенциална среща между лидерите на двете страни. "Тази среща бележи първия пряк контакт от март 2022 г. насам. Трябва да се възползваме от тази възможност, за да постигнем напредък по пътя към мира", каза той.

Символичен момент: Снимки от срещата в петък показват представителите, събрани около една голяма маса в президентския комплекс „Долмабахче“ в Истанбул. Двете страни се срещат за първи път от първите дни на продължаващия повече от три години конфликт в същия град, където се проведоха предишните мирни преговори.

Присъствие на САЩ: Държавният секретар на САЩ Марко Рубио пристигна в Истанбул, след като по-рано тази седмица участва в неофициална среща на външните министри от НАТО в крайбрежния град Анталия. Там е и специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог. САЩ и Русия проведоха кратка среща преди преговорите между Русия и Украйна.

Тръмп се включва: Президентът на САЩ, който призова Зеленски да се срещне с Путин, след като руският лидер предложи разговорите, заяви пред репортери в четвъртък, че що се отнася до мирните преговори между Русия и Украйна, „нищо няма да се случи, докато“ той не се срещне с Путин. По подобен начин Рубио, заяви, че не очаква пробив от преговорите.

Германия заплашва с нови санкции: Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че Путин е сгрешил, като не е присъствал на преговорите в Истанбул, и заяви, че има готовност за налагане на нов пакет от санкции на Москва. "Готов е нов пакет от санкции. Ще го приемем в Брюксел във вторник", написа той в X в петък сутринта.

Как стигнахме дотук? През уикенда Путин призова за преки преговори, след като отхвърли призива на Киев и неговите съюзници за 30-дневно примирие. Зеленски бързо заяви, че е готов да се срещне, след което заяви, че няма да се срещне с никой друг руски служител освен с Путин.

Кадри от преговорите в Истанбул вижте в нашата ГАЛЕРИЯ.

Историческа среща между Украйна и Русия в Истанбул
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ормузкия проток

Иран заплашва 45 танкера с глоби и конфискация при ескалация в Ормузкия проток

Свят Преди 8 минути

Сред посочените кораби са плавателни съдове на ADNOC L&S, Bahri и други международни корабни компании

4 години след трагедията в Бургас: Демерджиев призова за по-бърз съдебен процес за смъртта на двамата полицаи

4 години след трагедията в Бургас: Демерджиев призова за по-бърз съдебен процес за смъртта на двамата полицаи

България Преди 33 минути

„Тези мъже завинаги ще останат в нашето съзнание, в нашите спомени“, заяви вътрешният министър

,

Любов на корта: Оливия Джейд и тенис звездата Тейлър Фриц заплетоха романс

Любопитно Преди 44 минути

Инфлуенсърката Оливия Джейд и тенис звездата Тейлър Фриц са новата гореща двойка. Близки до тях разкриват, че двамата се виждат от няколко месеца и между тях има страхотна химия, въпреки че все още не бързат с официалните етикети.

Румъния вдигна два изтребителя заради дрон край границата с Украйна

Румъния вдигна два изтребителя заради дрон край границата с Украйна

Свят Преди 55 минути

Задействана беше и системата RO-ALERT

,

Кошмарът на ОАЕ: Празни хотели, бягство на милионери и опити за спасение на икономиката

Свят Преди 1 час

Конфликтът с Иран срина заетостта в хотелите в Дубай и прогони чуждестранните милионери от страната. Въпреки че властите в ОАЕ приемат пакети от облекчения и твърдят, че се възстановяват, анализаторите предупреждават за скрити рискове.

Кола блъсна 85-годишна жена в Шумен

Кола блъсна 85-годишна жена в Шумен

България Преди 1 час

Пострадалата е с фрактури на лицеви кости и шиен прешлен, но няма опасност за живота ѝ

<p>Нов&nbsp;гаф в администрацията на Тръмп: Хотдогът се оказа сред &bdquo;прясната храна&ldquo;</p>

Съветник на Тръмп каза, че децата трябва да ядат храна „директно от земята“ - например хотдог

Свят Преди 1 час

Бен Карсън говори за прясна храна от местни ферми, но включването на хотдога в примерите му предизвика смях

NOVA поставя зрителите в центъра на забавлението тази есен

NOVA поставя зрителите в центъра на забавлението тази есен

Любопитно Преди 1 час

Медията ще предложи любими формати, две нови заглавия и незабравими емоции през новия сезон

Срив в Персийския залив: Трафикът през Ормузкия проток падна до рекорден минимум

Срив в Персийския залив: Трафикът през Ормузкия проток падна до рекорден минимум

Свят Преди 1 час

Само един танкер за втечнен газ е преминал през Ормузкия проток за денонощие, сочат данните на Kpler. Това е най-ниският брой от май насам на фона на напрежението в региона, въпреки че част от съдовете изключват транспондерите си

Анди Бърнам, лидер на британските лейбъристи и нов премиер на Великобритания

Великобритания засилва подкрепата за Украйна, а Мерц остава в сянката ѝ

Свят Преди 1 час

Новият британски премиер Анди Бърнам обяви задълбочаване на военното сътрудничество с Киев

Операция „Икономически парий“: САЩ обявиха тотална икономическа офанзива срещу Иран

Операция „Икономически парий“: САЩ обявиха тотална икономическа офанзива срещу Иран

Свят Преди 1 час

Американският финансов министър Скот Бесънт обяви операция „Икономически парий“, удряща 5 ключови сектора на иранската икономика. Техеран отхвърли заплахите и предупреди, че е подготвен за отговор срещу енергийните интереси на САЩ

Ормузкият проток

Обрат в близкия изток: Разговорите в Техеран, които могат да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Пакистан и Иран „постигнаха значителен напредък“ в преговорите, които се фокусираха върху войната на САЩ и Израел срещу Иран и пътя към мира, заяви пакистанският министър на вътрешните работи

Мъск: AI може да стане невъзможен за контрол

Мъск: AI може да стане невъзможен за контрол

Технологии Преди 2 часа

Милиардерът засилва все повече инвестициите си в изкуствен интелект, като според него основната му платформа Grok все още изостава от конкурентите и трябва да бъде подобрена, като не отстъпва и предупрежденията си, че технологията може да е опасна

,

Напрежение в Германия: Откриха трети дрон с военен експлозив край летище Лайпциг

Свят Преди 2 часа

Германските власти откриха трети дрон и 50 грама хексоген край логистичния център на НАТО и Украйна в Лайпциг. Разследващите подозират намеса на руското военно разузнаване в опита за нападение срещу карго полети и украински самолети

Безгранично: Унгария - високи заплати и европейски живот, но и по-скъпо от България

Безгранично: Унгария - високи заплати и европейски живот, но и по-скъпо от България

БезГранично Преди 2 часа

От 9% корпоративен данък до търсените професии – как Унгария привлича предприемачи и специалисти

НСБП пита защо магистрат от СГП се преназначава във Военно-окръжната прокуратура

НСБП пита защо магистрат от СГП се преназначава във Военно-окръжната прокуратура

България Преди 2 часа

Организацията сравнява случая с друго отхвърлено искане и настоява за еднакви критерии