П рез 41 г. сл. Н. Е. римските сенатори и техните сътрудници убили император Калигула след катастрофално четиригодишно управление, белязано от неговия егоцентризъм, грандиозни строителни проекти и неразбираема външна политика.

"Калигула" е прозвището на Гай Юлий Цезар Август Германик и означава "малки ботуши". Проблемът бил, че това разглезено дете станало твърде голямо за обувките си.

Съвсем встрани от ексцесите на сексуалните си мераци, той се обяви за бог и назначи коня си за консул - най-висшия административен пост в империята.

Звучи ли ви познато?

По време на царуването на Калигула беше наблюдавано, че детинският му егоизъм, самовъзвеличаването и арогантността са съпроводени от нарастваща параноя, яростни и обидни изблици и подчертана социопатия.

Изглежда не е имал зет, който отговаря за мирните преговори в Близкия Изток, но той нареди да бъде издигната статуя на самия него в храма в Йерусалим.

Нито пък има данни за Калигула, които някога да споменават неговата "велика и несравнима мъдрост" или да описва себе си като "много стабилен гений", но схващате идеята.

Общественото мнение вероятно не би одобрило американските сенатори да убият президент.

След JFK и неуспешния опит срещу Роналд Рейгън, те трябва да направят импийчмънт, който никога не е толкова удовлетворителен, особено когато се провалят.

Нежеланието на демократите свалят Тръмп се дължи на вероятността, както в случая с Бил Клинтън,

че вероятно опитът ще се провали и дори ще увеличи шансовете му за преизбиране. Ако се надяват на ситуация като тази с Никсън, при която президентът подаде оставка преди импийчмънта, те грешат: Доналд Тръмп никога не би приел такъв вид признаване на вина.

Винаги е имало теории - още от неговото време - че Калигула е клинично душевноболен.

Тези теории са силно оспорвани както от историци, така и от психиатри. "Малките обувки" не беше по-безумен от Доналд Тръмп.

Във филма от 1979 г. "Калигула", сквернословието и пълната своеволие на Малкълм Макдауъл го направиха почти мил.

Ако беше казал, че баща му е роден в Германия (където всъщност се радва на забележителен успех като генерал), римляните вероятно биха му повярвали.

Най-доброто решение за Тръмп вероятно е да го настанят в дом за умствено неуравновесени деца.

Там той ще срещне еднаквите на себе си и ще открие, може би, за първи път в живота си, че темпераментите в детската стая - като хвърляне на играчките ви извън детската кошарка, жестоки промени в настроението или уволнение на мислителите ви, че не правят точно както искате - не са повече жизнеспособни стратегии.

За първи път в живота си той ще срещне бавачка, която твърдо казва: "Не, Доналд. Не можеш и не можеш."

Трагедията е, че ако беше останал в частния сектор, домакин на глупави чат шоута (еквивалент на римските "хляб и зрелища"), работа с губещи казина и авиокомпании и създаване на фалшив университет, той щеше да остане смехотворен, на който бихме могли да се радваме и може би дори реагираме положително към него.

Всички обичаме провал. Вместо това гражданите на САЩ се свързваха с неговите "фалшиви обещания" да направи Римската империя - извинявайте, Америка - "отново велика".

Забележителният факт за Римската империя е, че тя продължава да функционира ефективно въпреки Калигула или неговия племенник Нерон.

Предвид външната политика на Тръмп (или липсата на такава) е забележително, че неговият дипломатически корпус (в по-голямата си част) продължава да представлява Америка в чужбина, докато у дома колелата на правителството и съдебната система продължават да се въртят.

Тук, в Гърция, трябва да се надяваме, че промяната на политиката в Близкия изток може да бъде стабилизирана от това, което Янис Варуфакис би нарекъл присъствие на зрели и интелигентни хора - което не включва Джаред Къшнър, който играе Нерон при Тръмповия Калигула.

За римляните императивът във външната политика бил не просто да поддържа щастливите местни жители, а да постави стени срещу варварите: готите, хуните, персите, които в крайна сметка биха погълнали дори самия Рим.

Така че идеята на Тръмп да изгради 3000-километрова стена, за да се предпази мексиканците, е само повторение на това, което римляните и китайците направиха преди хилядолетия.

В Ирландия обаче изграждането на стените на Тръмп беше от различен вид. Семейство Тръмп притежава голф игрище на западния бряг на Ирландия. Подобно на много предприятия на Тръмп, голф игрището регистрира загуба. За да защити три от дупките на игрището, които са на бреговата ивица, компанията предлага да се изгради стена с височина 4 метра и дължина 3,5 км на цена от 10 милиона евро. Целта?

Не за да възпира мексиканците или ирландците, а морето да прави това, което прави естествено.

Тръмп може би не е чувал за Кнут, крал на Дания, Англия и Норвегия от 11-ти век, който се опита да направи точно това с кралска заповед и се превърна в такова посмешище, че го нарекоха "Глупавия Кнут".

Нито пък той сложи в сметките си сила, по-мощна от мексиканското правителство: местната власт, Съветът на окръг Клеър, който отхвърли плана му по екологични съображения след широко разпространени местни и международни протести.

"Отидох за одобрение да направя това огромно, красиво разширение, сега не бих могъл да се интересувам по-малко от това. Те използваха екологични трикове, за да спрат изграждането на проекта. Не мисля, че това е добре за държава като Ирландия."

Така че сприхавостта, за която научихме като запазена марка на президентството на Тръмп, е очевидна дори и при подобни дребни въпроси. Калигула отряза главите на онези, за които подозираше, че му се противопоставят. Тръмп не може дори това да направи.

Текстът е на Ричард Пайн, който беше избран за "Критик на годината" при наградите за ирландска журналистика за 2018 г. Той живее и работи в Корфу. Коментарът му е във в. "Катимерини".

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 4 минути

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 2 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 3 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 4 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 4 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 5 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 5 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 5 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 6 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 7 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 7 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 7 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 8 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 8 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар