С АЩ и Великобритания нанесоха удари от въздух и море срещу военни цели на хусите в Йемен в отговор на атаките на групировката срещу кораби в Червено море и това е драматично разширяване на войната Израел-"Хамас" в региона, предаде Ройтерс.

Русия заяви, че е поискала спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което да бъдат обсъдени ударите в Йемен, нанесени от САЩ и Великобритания в отговор на нападенията срещу кораби в Червено море, съобщи Ройтерс.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви в Telegram, че действията на Лондон и Вашингтон представляват ескалация.

"Ударите на САЩ в Йемен са поредният пример за изопачаването на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и пълното пренебрегване на международното право от страна на англосаксонците в името на ескалация в региона, целяща постигането на разрушителните им цели", написа говорителката.

Влиятелната ливанска въоръжена групировка "Хизбула" заяви днес, че осъжда нападението на САЩ и Великобритания срещу Йемен. 

"Американската агресия още веднъж потвърждава, че САЩ са пълноправен партньор в трагедиите и кланетата, извършвани от ционисткия враг в Газа и региона", добави шиитската група, която е съюзник на Иран.

САЩ и Великобритания с масирана атака по въздух и море срещу хусите в Йемен

Иран осъди ударите на САЩ и Обединеното кралство по цели на бунтовниците хути в Йемен, като заяви, че те са "своеволни действия" и "нарушение" на международното право, предаде АФП.

В изявление говорителят на иранското външно министерство Насер Канани остро осъди военните атаки на Вашингтон и Лондон срещу няколко йеменски града, след многократните нападения срещу кораби в Червено море от страна на подкрепяните от Иран бунтовници хути.

Китай изрази притеснения от ескалацията на напрежението в Червено море след въздушните удари, нанесени тази нощ от САЩ и Великобритания по обекти на йеменските бунтовници хуси, предаде Франс прес, като цитира изявление на Мао Нин, говорителка на китайското външно министерство.

"Китай е притеснен от ескалацията на напрежението в Червено море", заяви тя, като призова "засегнатите страни да запазят спокойствие и да покажат сдържаност, за да избегнат разширяване на конфликта".

Франция, от своя страна, осъди отново нападенията на хусите срещу търговски съдове в Червено море, предаде Ройтерс.

"С тези въоръжени действия хусите носят изключително сериозна отговорност за ескалацията в региона", се казва в изявлението на френското външно министерство.

Оман разкритикува днес "употребата на военна сила от приятелски страни" срещу Йемен, предаде Франс прес.

Говорител на хусите с коментар след атаката на САЩ и Великобритания

Говорител на оманското външно министерство, цитиран от държавната новинарска агенция ОНА, заяви, че страната му "осъжда прибягването до военна сила от приятелски страни, докато Израел продължава безнаказано войната си срещу палестинците" в ивицата Газа.

Оманският говорител подчерта, че страната му "неведнъж е предупреждавала, че конфликтът в региона може да се разрасне заради продължаващата израелска агресия срещу палестинските територии".

Оман е неутрален по отношение на конфликта в Йемен и играе ролята на посредник между йеменските бунтовници и коалицията от регионални страни, които се включиха в конфликта на страната на международно признатото правителство, отбелязва АФП.

Кувейт заяви, че следи "с тревога" развитието на ситуацията в Червено море и призова да бъде съхранена "сигурността и стабилността (в региона), както и да бъде гарантирана свободата на корабоплаването", предаде Франс прес, като се позова на изявление на кувейтското външно министерство.

Иракското външно министерство заяви, че Ирак осъжда атаката срещу Йемен, предаде Ройтерс. Иракското ведомство също призова да бъде запазена свободата на корабоплаването.

От своя страна, съветникът на иракския премиер Фади аш Шамари предупреди, че Западът разширява конфликта между Израел и "Хамас" и засилва напрежението в региона, съобщи иракската държавна новинарска агенция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

Свят Преди 1 час

Транснационалната транспортна ос Изток-Запад (Коридор 8) се простира от пристанище Бари в Италия до пристанищата Варна и Бургас в България

Земетресение разтърси крайбрежието на Филипините

Земетресение разтърси крайбрежието на Филипините

Свят Преди 1 час

Беше издадено предупреждение за цунами

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Любопитно Преди 4 часа

Селена Гомес е известна с любовта си към необичайните вкусове

Пожар в Свиленград, изгоряха къщи и автомобили

Пожар в Свиленград, изгоряха къщи и автомобили

България Преди 4 часа

Междувременно друг голям пожар пламна в стърнища край село Белица

България с черна статистика: Всеки втори е с наднормено тегло

България с черна статистика: Всеки втори е с наднормено тегло

България Преди 4 часа

35 милиона деца под пет години в света са с наднормено тегло

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Свят Преди 4 часа

Рекордният мост съкращава времето за преминаване през каньона от два часа на две минути

Съдбоносна капитанска битка определя бъдещето на племената в “Игри на волята”

Съдбоносна капитанска битка определя бъдещето на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Още един изгнаник от Блатото влиза в голямата игра

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Свят Преди 4 часа

Посланикът на Южна Африка вероятно е скочил от 22-рия етаж на хотел

Мишел Пфайфър

Мишел Пфайфър разкри, че вече е баба

Свят Преди 4 часа

„Бях много тиха за това и е... рай е. Просто е невероятно,“ сподели Пфайфър

<p>В битка с жилищната криза: Гърция активира &bdquo;призрачни&ldquo; имоти</p>

В битка с жилищната криза: Гърция активира „призрачни“ имоти

Свят Преди 4 часа

Според Асоциацията на брокерите на недвижими имоти в Атина и Атика, около 5000 жилища в столицата стоят затворени, голяма част от които са част от завещания, управлявани от различни фондации

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Свят Преди 5 часа

Компаниите от ЕС са сред най-големите клиенти на Yamal LNG

<p>Ако сте почитател на кето диетата - имаме лоши новини</p>

Проучване: Кето диетата носи скрити рискове за здравето

Свят Преди 5 часа

„Въпреки че кетогенната диета може да предотврати и лекува затлъстяването, тя причинява хиперлипидемия, хепатична стеатоза и глюкозна непоносимост"

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

България Преди 5 часа

Проверяващите ще извършват контролни покупки, за да установят нарушенията

„Аз ще бъда баща на децата ти“: Истинската история на любовта между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

„Аз ще бъда баща на децата ти“: Истинската история на любовта между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

Любопитно Преди 5 часа

Любов, скандали, болести и триумфи – вижте истинската история на 25-годишния брак между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

България Преди 5 часа

Утвърдената цена е по-ниска от месечния индекс на международните газови борси

.

Селища, кръв и блокади: Защо Западният бряг е в центъра на конфликта

Свят Преди 5 часа

Западният бряг неминуемо ще играе важна роля за всяко бъдещо решение на израелско-палестинския конфликт