В Европейския парламент в Брюксел завърши тричасовото изслушване на кандидата за следващ български еврокомисар Екатерина Захариева. Евродепутатите от парламентарните комисии по промишленост, научни изследвания и енергетика, и по култура, зададоха на Захариева около сто въпроса.

В ЕП стартират изслушванията на кандидатите за еврокомисари

Окончателно: Съветът на ЕС одобри списъка на предложените за нови еврокомисари

Захариева определи изслушването като много плодотворна дискусия и благодари за честния подход към нея.

Българският кандидат обеща, ако получи одобрение от ЕП, да работи за намаляване на бюрокрацията при работата по научните проекти с европейско финансиране, за подкрепа за Украйна и за увеличаване на частните инвестиции в научните изследвания.

Тя отбеляза, че ЕС не подкрепя научни разработки, които намират военно приложение от страна на Израел.

"Най-важната ни цел е да задържим мозъците в Европа и да привлечем още даровити хора", посочи тя и съобщи, че ще предложи стратегия за развитие на европейската научноизследователска инфраструктура.

Захариева отбеляза, че предвижда да предложи законопроект за защита на свободата на научните изследвания. 

По нейните думи изследванията в областта на ядрената енергия са важни за климатичния неутралитет до 2050 година. Захариева изрази готовност да работи с научната общност по въпросите на изкуствения интелект - за неговото развитие и приложение. 

Екатерина Захариева е предложена за следващ еврокомисар за стартиращи предприятия, изследвания и иновации. Очаква се новият състав на Европейската комисия да бъде гласуван от евродепутатите до края на ноември.

Изслушаха Екатерина Захариева в ЕП

Какви въпроси зададоха български евродепутати на Екатерина Захариева по време на изслушването й в Брюксел

С българския евродепутат Петър Волгин от "Европа на суверенните нации" завърши първият кръг въпроси към българския кандидат за еврокомисар. Той я попита дали не съществува риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която й е поверена, и как ще успее да предотврати превръщането й в област, в която войната ще победи мира. 

“Силно се надявам мира да победи войната. Нашата сигурност е свързана с това Украйна да победи в тази война. Считам, че ресурсите и усилията, които ние полагаме да подпомогнем Украйна да победи, не са загубени пари за нас, те са инвестиции в нашата сигурност. Украйна воюва за нашата сигурност”, отговори Захариева. Реакцията й бе аплодирана в залата.

С Ева Майдел от ЕНП, която е и член на комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика започна вторият кръг въпроси към Екатерина Захариева. Майдел отбеляза, че Европа е научна супер сила и подкрепи твърдението си с цифри, като даде примери, че една трета от световните научни публикации идват от ЕС и че съюзът има голям брой носители на Нобелови награди. Въпреки това обаче Ева Майдел отбеляза, че като континент Европа изостава в сферата на конкурентоспособността, ако се прави съпоставка със САЩ и Китай. 

“Основната ни цел е да достигнем тези страни. В момента разполагаме с около 95 милиарда евро за научни изследвания, като най-много средства има в програмата “Хоризонт Европа” - над 53 млрд. евро”, информира още българският евродепутат от ЕНП. Тя попита Екатерина Захариева има ли идея как да се преориентира финансирането, за да може европейската икономика да създава иновации и да стимулира икономическия растеж. 

“Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави са в частните инвестиции. Само 40 процента от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56 процента, още по-висок е в Япония и Южна Корея”, отговори българският кандидат за еврокомисар. Според нея ЕС трябва да бъде по-приоритиризан и фокусиран.

“В стълб 2 липсва фокус на програмата. Забелязва се и сложно управление на програмата “Хоризонт Европа” и не достатъчно ефективна система за измерване на размера на частните инвестиции, приноса на индустрията в този стълб. Трябват по-добър фокус, по-добър механизъм и инструменти, които да създават стимул частния сектор да инвестира в иновации и наука”, подчерта Екатерина Захариева.

Последваха три въпроса от българския евродепутат Цветелина Пенкова от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, която е и заместник-председател на комисията. Тя попита Екатерина Захариева на какъв етап е ЕК в изготвянето на дефиниция за стартиращите предприятия, какви са конкретните законодателни инициативи, за да бъдат задържани младите предприемачи в Европа и освен с настоящите субсидии и заеми, какви допълнителни финансови механизми могат да се предвидят, за да се насърчат частните инвестиции в сектора на иновациите и технологиите. 

“Без легална дефиниция на това какво е стартъп, не можем да определим обхвата на този режим”, отговори Екатерина Захариева. Тя коментира, че трябва да се направи анализ на това колко компании, регистрирани в Европа, ще бъдат засегнати и изрази мнение, че в Европейския акт за иновации има сериозни проблеми с тестването на продуктите. Тя очерта и друг проблем, че Европа изостава изключително в сравнение със САЩ по отношение на обществените поръчки. “Почти не се прилагат обществени поръчки”, каза още българският кандидат за еврокомисар.

Последен от българските евродепутати - в рамките на последния, четвърти кръг от въпроси, питане към Захариева отправи Христо Петров („Обнови Европа“), заместник-председател на Комисията по култура и образование (CULT) към Европейския парламент, която е със статут на поканена на изслушването. Той попита българския кандидат за евродепутат дали свята, че трябва да има инклузивност на достъпа на културата в контекста на новите инструменти на програма "Хоризонт".

"Макар моето портфолио да не е пряко свързано с културата, инклузивността на образованието и културата е от изключителна важност. И вие сте абсолютно прав, че тази инклузивност трябва да бъде свързана с регионите, не просто с държавите. Да, готова съм да работим заедно, имате моята подкрепа в стремежа да бъдем инклузивни. Има много от така наречените уайдънинг държави, които са под средното ниво на изследвания и наука", отговори Захариева.

След изслушването Захариева направи коментар пред журналистите

"Благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите си", каза тя. И ги определи като компетентни и конструктивни.

Българският представител изрази надежда, че е успяла в даденото време да представи визията за ресора, който ѝ е поверен.

"Виждате колко високо във фокуса е той. И очевидно подкрепата в Европейския парламент за по-силен, по-висок бюджет, по-фокусирана програма е изключително високо. Надявам се да съм успяла да представя визията си и разбира се, да имам възможност, ако бъда одобрена, да изпълня тази визия, работейки върху интересите на всеки един европейски гражданин", допълни Захариева.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 минути

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 22 минути

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 1 час

Това е едно от най-значимите събития в българската история

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 3 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 5 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 5 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 5 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците