Хунтата в Нигер потвърди, че е отворена за преговори за изход от кризата в страната, до която доведе превратът миналия месец, в контекста на искането на Русия и САЩ за мирно разрешаване на конфликта, предаде Ройтерс.

Западът и демократичните правителства в Африка призоваха превратаджиите да възстановят на поста сваления президент Мохамед Базум, който е държан под домашен арест от 26 юли насам. Първоначално военните лидери отказаха да направят това, като в същото време пресякоха опити за преговори.

Путин призова за мирно разрешаване на кризата в Нигер

Ръководителите на армиите на страните от Западна Африка ще имат среща в четвъртък и петък в Гана, за да подготвят възможна военна намеса. За нея предупреди Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС), в случай че мирните преговори се провалят.

Ройтерс отбелязва, че всякаква военна интервенция би дестабилизирала още повече тънещия в бедност африкански регион Сахел (на юг от пустинята Сахара - бел. ред.), където размирици, разпалвани от терористичните мрежи Ал Каида и "Ислямска държава", прогониха през годините милиони хора и предизвикаха хранителна криза.

Хунтата в Нигер ще съди за държавна измяна сваления президент Мохамед Базум

"Ние се намираме в процес на преход. Обяснихме какви ще са ползите и загубите, като отново потвърдихме нашето желание да останем отворени за преговори, но настояхме за необходимостта страната ни да бъде независима", заяви назначеният от хунтата за премиер на Нигер Али Махаман Ламин Зейн.

Той говори след посещението си в Чад, където се срещна с президента Махамат Деби, който осъществи военен преврат през 2021 г. Метежът в Нигер е седмият в Западна и Централна Африка в рамките на последните три години. Превратът и неговите последствия засегнаха стратегическите интереси в региона на световни политически сили.

Нигерийски религиозни водачи ще се срещнат с военната хунта в Нигер

Президентът на Русия Владимир Путин проведе телефонен разговор с ръководителя на военната хунта на Мали Асими Гойта, който предизвика тревога у Запада, посочва Ройтерс. Гойта заяви, че Путин "е изтъкнал важността от мирен изход от ситуацията в името на по-стабилен Сахел". За разрешаване на кризата в Нигер по пътя на дипломацията е и президентът на САЩ Джо Байдън, гласи официалното становище на неговата администрация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 9 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 11 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 11 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 11 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 12 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 12 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 12 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 13 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 13 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 13 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 13 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 14 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 15 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков