Ф ренският президент Емануел Макрон заяви в понеделник, че Европейският съюз е "загубил пътя си" и призова за "ново поколение лидери", което да съживи блока.

"Изграждането на Европа е отслабено от разпространението на бюрокрацията и от нарастващия скептицизъм, който идва от това", каза Макрон в обръщение към двете камари на парламента, която произнесе в двореца Версай.

Макрон обеща да организира до края на годината "демократични конвенти" за реформиране на Европа. Асошиейтед прес определя желанието на френския президент да свика тези "демократични конвенти", или обществени конференции, като опит за даване на нов живот на Европейския съюз след решението на Великобритания да го напусне.

Макрон с важен дебют, иска твърдо ядро на еврозоната без Полша

Шойбле иска отделен парламент на еврозоната

В словото, в което представи основните насоки на петгодишния си мандат, Макрон подчерта, че иска да "съживи желанието за Европа", и изрази съжаление, че съюзът е "загубил посока".

Еманюел Макрон се обяви и за "радикално нов път" за страната си

"Досега твърде често избирахме погрешен път. Предпочитахме процедурите пред резултатите, правилника пред инициативата, обществото на рентите пред обществото на справедливостта", каза той.

Френският президент предложи броят на депутатите в страната да бъде намален с една трета, като се аргументира с необходимостта от повишаване на ефективността на работата на парламента.

Макрон поиска и да се промени системата на гласуване чрез

въвеждане на "някаква доза пропорционален вот",

за да може "всички нагласи да бъдат справедливо представени".

Президентът настоя да опрости и ускори процедурата по гласуване на закони в двете камари на парламента и предложи някои "прости закони" да се гласуват в парламентарните комисии вместо в пленарна зала.

"Един по-малоброен, но с по-засилени механизми на работа парламент е парламент, в който работата се извършва по-безпрепятствено, това е парламент, който работи по-добре", увери Макрон като призова за "действия и ефикасност" на всички нива на властта.

Той пожела тези реформа на институциите да завършат до една година и даде да се разбере, че ако те не бъдат гласувани достатъчно бързо от парламента, той ще ги подложи на референдум.

Тези реформи ще бъдат внесени в парламента, но ако е необходимо, ще поискам мнението на гласоподавателите чрез референдум, посочи Макрон.

Той обеща да се изправя всяка година пред парламента и да дава отчет за дейността си пред двете камари, подобно на ежегодната реч "За състоянието на Съюза" на президента на САЩ.

Макрон обяви, че

наесен ще отмени извънредното положение във Франция,

което бе въведено след атентатите от ноември 2015 г.

"Ще възстановя свободите на французите като отменя извънредното положение наесен, защото тези свободи са условие за съществуването на силна демокрация", заяви Макрон. Той добави, че от парламента ще бъде поискано да гласува нови мерки за борба с тероризма.

Макрон заяви, че ще продължи военните операции на Франция срещу екстремисти в чужбина. Той подчерта, че е важно да се запази "пътят на преговорите, на диалога" за дългосрочни решения.
Френският президент заяви, че "заплахите никога не са били толкова големи" и каза, че държавите трябва да си сътрудничат повече от всякога.

Някои от местата на 577-те депутати и 348-те сенатори бяха празни, по-специално тези на депутатите от крайнолявата партия "Непокорна Франция" и на комунистите, които решиха да бойкотират заседанието.

Еманюел Макрон е третият френски президент, който взема думата пред двете камари на парламента в пищния Версайски дворец. Франсоа Оланд изнесе реч там три дни след атентатите от 13 ноември 2015 г., а Никола Саркози - през юни 2009 г. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

България Преди 37 минути

Вторият задържан е освободен още вчера без обвинение

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

България Преди 1 час

Движението в участъка е спряно и се пренасочва по обходни маршрути

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Свят Преди 2 часа

"Маги "Лудата" само СЕ ОПЛАКВА, ОПЛАКВА, ОПЛАКВА", написа Тръмп по адрес на законодателката от щата Джорджия

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

България Преди 2 часа

Депутатът с най-много неоправдани отсъствия е председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски – пет

Родителите на загиналите при пожара в Кочани организират „Марш на ангелите“ в Скопие

Родителите на загиналите при пожара в Кочани организират „Марш на ангелите“ в Скопие

Свят Преди 3 часа

Родителите призоваха гражданите да се присъединят към тях и да ги подкрепят в искането им за справедливост за смъртта на децата им

Учредяват партия "Алианс за права и свободи“ в София

Учредяват партия "Алианс за права и свободи“ в София

България Преди 3 часа

Днес се очаква да бъдат избрани ръководството и устава на новата партия

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Свят Преди 3 часа

Това е 43-тата екзекуция в САЩ през тази година, а подобен брой смъртни наказания не са били изпълнявани от 2012 г.

Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Свят Преди 4 часа

През април американският президент въведе така наречените "реципрочни" мита от най-малко 10 процента върху повечето продукти, внасяни в САЩ

От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

България Преди 4 часа

От 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да са оборудвани със зимни гуми или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Любопитно Преди 4 часа

Ако търсите съвременен аналог на Древен Египет, вероятно няма да се сетите да погледнете към Аризона

Без руска енергия: Как го постигна Финландия

Без руска енергия: Как го постигна Финландия

Свят Преди 4 часа

Финландия успя да сведе практически до нула вноса на енергия от Русия

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Свят Преди 4 часа

Само един на всеки шест милиона души има кръвна група с нулев резус фактор

Започват Коледните пости - какви са традициите и поверията за този ден

Започват Коледните пости - какви са традициите и поверията за този ден

Любопитно Преди 4 часа

В първия ден от Великия пост по традиция се раздават дарения на бедните, милостиня за гладните, включително за бездомните животни

15 ноември: 35 години Република България

15 ноември: 35 години Република България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание: 11 области с жълт код за гъста мъгла

Внимание: 11 области с жълт код за гъста мъгла

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Любопитно Преди 11 часа

Огнената Михаела напусна Къщата на крачка от големия финал