Н ай-малко петима полицаи са убити, а други седем са ранени при стрелба по време на протест срещу полицейското насилие в Далас, щата Тексас. Има и двама ранени цивилни. Няколко от ранените служите на реда са с опасност за живота.

Стреляли са двама снайперисти, съобщават от полицията в Далас, като атака е била координирана от още двама души.

По-късно стана ясно, че целта била основно да бъдат убити бели хора и основно бели полицаи,

заяви шериф Дейвид Браун.

Това е признал преди да бъде ликвидиран един от снайперистите. 

През изминалото денонощие в много американски градове избухнаха протести заради убийството на двама чернокожи от полицията.

В сряда в щата Минесота полицай разстреля 32-годишния Филандо Кастиле зад волана на колата му, в която пътуваха жена му и детето му. Ден по-рано в Луизиана бе застрелян 37-годишният Алтън Стърлинг. И двата случая бяха заснети от очевидци и предизвикаха бурни реакции срещу расизма в полицията.

След няколко часово претърсване, при което центърът на града беше отцепен от силите на реда, са арестувани трима заподозрени. Разположени бяха полицейски блокади, като беше ограничено движението на автомобили, автобуси и железопътният транспорт в Далас.

Междувременно Американската федерална авиационна администрация ограничи извършването на полети над Далас. „Пилоти не могат да извършват полети в тази зона“, гласи съобщението. „Разрешени във въздушното пространство са само помощни военновъздушни операции под ръководството на полицията“.

 

"Заподозреният, чиято снимка бе публикувана, току-що се предаде. Другият започна престрелка със специалните части на Далас”, се казва в полицейско съобщение. Открит е и подозрителен пакет, който се проучва от сапьори. Според полицията единият от стрелците заявил, че е поставил бомби.

Директорът на полицията в Далас Дейвид Браун посочи, че нападателят е заплашил, че още полицаи ще бъдат убити и ранени.

„Заподозреният, с който преговаряхме и с когото водихме престрелка в продължение на последните 45 минути, е казал на нашите преговарящи, че краят наближава и ще нарани и убие още много от нас, тоест служители на реда, че бомби има навсякъде, в този гараж и в центъра“, съобщи Браун. Предполага се, че в крайна сметка мъжът се е самоубил, но това все още не е потвърдено от полицията. По-късно стана ясно, че е бил убит.

Задържани са още жена и мъж, намирали се в сградата на гаража в центъра на Далас, от която е стреляно по полицаите. „Все още не сме напълно спокойни, че имаме всички заподозрени“, коментира обаче Браун.

Полицията в град Далас не е намерила бомба на мястото, където се разигра кървавата трагедия с петима убити полицаи. По-рано един от заподозрените за организирането на стрелбата заяви, че е минирал центъра на града.

Арестуваните са жена и двама мъже, които отказват да сътрудничат с полицията и не разкриват своите мотиви, които са ги подтикнали към подобен вид действия. 

Американският президент Барак Обама заяви, че „престъплението в Далас е било планирано и целенасочено“.

​Това е случаят с най-много загинали служители на реда от атентатите на 11 септември 2001 г.

и се очаква да внесе допълнително напрежение след убийствата на редица афроамериканци от полицаи.

25-годишният Мика Джонсън e името на стрелеца, убил със снайпер петима полицаи и ранил други седем при стрелба в Далас.

Това е 25-годишният Мика Джонсън, който има чисто съдебно минало и няма връзки с терористични групировки, съобщават американски медии. Той бил ветеран от Афганистан. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 1 минута

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 42 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда