„Домът на мечтите“ в търсене на перфектния паркет и мебели

„Домът на мечтите“ в търсене на перфектния паркет и мебели

Историята зад снимката на „Деветимата крале“ от 1910 г.: Последният портрет на Европа, преди да се разпадне

Историята зад снимката на „Деветимата крале“ от 1910 г.: Последният портрет на Европа, преди да се разпадне

Вътре в съзнанието на Марк Твен: Обсебващ автор и арогантен гений

Вътре в съзнанието на Марк Твен: Обсебващ автор и арогантен гений

Вижте как премина Събитието на „Ох, на мама!“ за бременни и родители 2025 (ВИДЕО и СНИМКИ)

Вижте как премина Събитието на „Ох, на мама!“ за бременни и родители 2025 (ВИДЕО и СНИМКИ)

Човекът чудо: Историята на водолаза, прекарал 30 минути без кислород под водата (ВИДЕО)

Човекът чудо: Историята на водолаза, прекарал 30 минути без кислород под водата (ВИДЕО)

Еволюция на храненето: Откриха сведения за първото готвене в историята

У чени са открили най-ранните известни доказателства за готвене в археологически обект в Израел. Преминаването от сурова към готвена храна е драматичен поврат в човешката еволюция, а откритието показва, че праисторическите хора са били в състояние умишлено да палят огън, за да приготвят храна преди поне 780 000 години, информира CNN.

Детайлното изследване на рибни зъби, открити в обекта Гешер Бенот Яаков, разположен на брега на древното езеро Хула, разкри, че някои от нашите ранни предци - най-вероятно Хомо еректус - са били в състояние да готвят риба, заяви авторът на изследването д-р Ирит Зоар, изследовател в Музея по естествена история "Щайнхард" към Университета в Тел Авив.

Според Зохар, която е и уредник на биологичните колекции "Бейт Марголин" в академичния колеж "Ораним", обитателите на езерата са се хранили с големи сладководни видове.

На обекта не са открити човешки останки, но каменните инструменти съвпадат с тези, открити на местата на Homo erectus в цяла Африка, казва Зоар. Тя каза, че езерото е било плитко и е можело лесно да се уловят с ръка големи риби като изчезналия Luciobarbus longicep, който е можел да достигне до 6,5 фута (2 метра).

"Това е изключително важно откритие", казва археологическият геохимик д-р Бетан Линскот, който не е участвал в проучването.

"Доказателствата за контролирано използване на огън през (ранната каменна епоха) са в най-добрия случай ефимерни и като такива, описаните тук доказателства за антропогенно (поради човешка дейност) натрупани и приготвени рибни останки несъмнено ще имат широко въздействие върху изследователската общност", казва Линскот, която е постдокторант в Оксфордския университет в Обединеното кралство.

Преминаването към готвена храна означава, че хората са изразходвали по-малко енергия за интензивната работа по търсене и усвояване на прясна, сурова храна, което е освободило повече време за развиване на нови социални и поведенчески системи.

"Храненето е оказало голямо влияние върху еволюцията на нашия вид. Предполага се, че консумацията на месо е допринесла за увеличаването на относителния размер на мозъка на нашите ранни предци Хомо - но патогенните бактерии превръщат консумацията на неовкусено месо в рискована дейност", казва Линскот.

"Готвенето обаче убива бактериите и повишава енергийната стойност на месото, като по този начин създава нов, надежден източник на храна за ранните хоминини. Ето защо разбирането на това кога се е случило е тема от голям интерес, защото може да помогне да се обясни защо нашите предци хоминини са еволюирали по начина, по който са еволюирали."

Изгарянето равносилно ли е на готвене?

Предишни изследвания на Зохар, който работи на обекта от 16 години, са установили, че слоевете от седименти, в които са открити каменни инструменти - което предполага човешко обитаване - са свързани с голям брой зъби на риби от два конкретни вида (Luciobarbus longiceps и Carasobarbus canis), които са били част от семейството на шараните, но вече са изчезнали.

Намерени са обаче много малко рибни кости, които за разлика от зъбите омекват при високи температури и лесно се разлагат. Друга работа на съавтора на изследването Нира Алперсон-Афил, професор в катедрата по израелски изследвания и археология в университета Бар-Илан, е установила следи от огнища - едни от най-ранните извън Африка.

За да установят дали праисторическите обитатели на обекта действително са готвили риба там, а не са изхвърляли остатъците от рибата в огъня, изследователите установяват промени в размера на кристалите на зъбния емайл, които реагират по различен начин на промените в температурата.

При експериментите Зоар и сътрудникът ѝ д-р Йенс Наджорка, който е ръководител на рентгеновата лаборатория в Природонаучния музей в Лондон, анализират 56 зъба, принадлежащи на праисторически и сладководни риби, което им позволява да установят промените, причинени от готвене при ниски и високи температури. Резултатите показват, че рибите са били приготвяни при температури между 392 и 932 градуса по Фаренхайт (200 и 500 градуса по Целзий).

.
Източник: Getty images/ iStock

"Не знаем как точно е била приготвена рибата, но предвид липсата на доказателства за излагане на високи температури е ясно, че тя не е била приготвена директно в огън и не е била хвърлена в огъня като отпадък или като материал за горене", заяви Наджорка в съобщение за медиите.

Екипът успява да установи, че рибата е била редовна част от диетата - не е била само сезонно удоволствие или последна възможност, когато другите източници на храна са били оскъдни.

Изследователите направили това, като разгледали геохимичния състав на кислородните и въглеродните изотопи в емайла на зъбите, за да разберат през кой сезон е умирала рибата. Резултатите сочат, че те са били приготвяни и консумирани целогодишно.

Хомо еректус е първият хоминин, мигрирал извън Африка, и изследването показва, че древното езеро Хула може да е било ключов пункт по маршрута на тези ранни миграции.

Не е известно точно кога хората за първи път са започнали да готвят риба - или друг вид храна - и няма консенсус за това кога древните хоминини за първи път са развили способността да палят огън и да готвят. До това изследване най-ранните твърди доказателства за използването на огън за готвене са от неандерталци и хомо сапиенс, които са готвели нишестени корени в днешна Южна Африка преди около 170 000 години.

Непознат вид древен човек e идентифициран в Израел

Съвкупната тежест на доказателствата, представени в изследването, предполага, че рибата е била готвена, казва Джон Макнаб, професор в Центъра за археология на човешкия произход към катедрата по археология на Университета в Саутхемптън. Той не е участвал в проучването.

"Кога и къде за пръв път се е появил умишлено запален и контролиран огън и кога сме започнали да приготвяме храната си, са два от наистина големите въпроси, на които изследователите на човешкия произход отдавна търсят отговори", каза той по електронната поща.

"Огънят не е само за безопасност и защита. Той удължава работния ден и осигурява наистина важен механизъм за социално обвързване - ние буквално сме изградили обществата си около огньовете. Готвенето открива нови възможности за хранене и вкарва в действие нови хранителни продукти, както и увеличава хранителния потенциал на това, което ядем. Дали готвенето е причината, поради която Хомо еректус е бил способен да се придвижва в странни нови територии?"

-Скъпа, трябва двамата да отговаряме за семейния бюджет. -Добре. Ти ще отговаряш за приходите, а аз за разходите.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СО сезира съда и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистване

СО сезира съда и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистване

България Преди 22 минути

Терзиев призова АОП, чрез министъра на финансите, за писмено становище по осъществения предварителен контрол на обществената поръчка

<p>Арх. Панайотова влиза с папка сигнали в прокуратурата</p>

Арх. Панайотова: Време е за сигнали до прокуратурата заради незаконно строителство в София

България Преди 1 час

Сгради, които в момента са в строеж, ще бъдат ревизирани, увери тя

С какво се сблъскаха зрелостниците на матурата по избор?

С какво се сблъскаха зрелостниците на матурата по избор?

България Преди 2 часа

На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за преписване

Катастрофа с хеликоптер в руската Орловска област, екипажът е загинал

Катастрофа с хеликоптер в руската Орловска област, екипажът е загинал

Свят Преди 2 часа

Катастрофата е станала по време на планов полет

„Капитан Америка: Завръщането на първия отмъстител”

Епични сблъсъци във филмите на MARVEL всяка неделя по NOVA

Любопитно Преди 2 часа

Срещнете се с Черната вдовица, Капитан Америка, Зимния войник и техните опасни противници

<p>Орбан: Украйна ще попие всичките ни пари</p>

Виктор Орбан: Желателно е Украйна да остане извън ЕС

Свят Преди 2 часа

Той призова унгарците да участват в референдума по въпроса за потенциалното членство на Украйна в ЕС

Wi-Fi общността и телекомуникационният сектор в сблъсък за 6 GHz спектъра: Кой ще осигури бъдещето на цифрова Европа?

Wi-Fi общността и телекомуникационният сектор в сблъсък за 6 GHz спектъра: Кой ще осигури бъдещето на цифрова Европа?

Технологии Преди 2 часа

Желко Батистич, вицепрезидент „Технологии“ в United Group: Без пълен достъп до горния 6 GHz спектър, Европа рискува да загуби позиции в глобалната 6G надпревара

Украйна предлага страните от ЕС да финансират нейната армия

Украйна предлага страните от ЕС да финансират нейната армия

Свят Преди 2 часа

"Днес украинската армия осигурява защитата не само на Украйна, но и на цяла Европа", твърди Сергий Марченко

Снимката е илюстративна

30-годишна мистерия с кости, изхвърлени на няколко плажа в Ню Джърси, най-накрая е разгадана от студенти

Любопитно Преди 3 часа

Невероятният пробив е направен благодарение на група студенти от колежа „Рамапо“, които са работили по "студения" случай в продължение на почти две години

<p>Асен Василев влезе&nbsp;в TikTok</p>

Асен Василев влезе в TikTok: Новият начин да говори с младите

България Преди 3 часа

Платформата се превърна във важен инструмент за политическа пропаганда и мобилизация

Управителите на Винербергер Атанас Буглов и Цанко Миланов

По пътя на успеха: Винербергер отбелязва 20 години в България

Любопитно Преди 3 часа

От Луковит, Елин Пелин и Ботевград към нови хоризонти

<p>Путин иска да върне култа&nbsp;към Сталин в Русия</p>

Сталин се завърна в Русия: Нова статуя в метрото в Москва

Свят Преди 3 часа

"Всичко, което пречи да се гордеем с историята, избледнява в сенките."

Ще успее ли държавата да опази реколтата при очакваната буря?

Ще успее ли държавата да опази реколтата при очакваната буря?

България Преди 3 часа

Служителите на ИАБГ следят в реално време данните от радарната система за ранно откриване на потенциално опасни облачни клетки

<p>Президентът атакува отказа на Киселова НС да обсъди предложението за референдум за еврото</p>

Президентът атакува в Конституционния съд отказа на Киселова НС да обсъди предложението за референдум за еврото

България Преди 3 часа

„Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, предложи Радев да бъде гласувано на референдум